Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 15. augusta 2020

HNÚŠŤA: Výročie oslobodenia mesta si pripomenuli aj s priamymi účastníkmi SNP

24. januára 2020 | Komentáre: 0 |

V poradí 75. výročie oslobodenia mesta Hnúšťa si pripomenuli takmer mnohí občania tohto mestečka, vrátane priamych účastníkov SNP.

Hlavný program výročia sa uskutočnil na námestí pred pomníkom a vyvrcholil Pochodom padlých revolucionárov či vystúpením Dychovej hudby Hnúšťa. O podrobnostiach informovala prednostka Mestského úradu (MsÚ) v Hnúšti Oľga Maciaková.

„Treba si pripomínať tieto historické udalosti nášho mesta. Tak, ako obvykle, s účasťou môžeme byť spokojní. Čo sa týka programu, od 8:45 sme premietali film Nesplnený sľub, ktorý bol určený pre žiakov základných a stredných škôl. Následne sa títo študenti presunuli na námestie pred pomník, kde sme si s priamymi účastníkmi bojov a ich potomkov bližšie pripomenuli udalosti,“ povedala Maciaková s tým, že aj naďalej chcú spolupracovať so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.

Prednostka ďalej pripomenula i to, čo sa v meste dialo pred sedemdesiatimi piatimi rokmi. „Viem, že prvotné boje boli v Likieri. Najväčšiu skazu tu urobili nemeckí vojaci, ktorí ničili miestne komunikácie, podniky a taktiež aj železničnú stanicu. Nemci takisto chceli so sebou zobrať aj mužov, ktorí bývali na území Hnúšte, lenže oni už vo vojne bojovali a boli partizánmi. V Hnúšti žili len starí muži so ženami a deťmi,“ priblížila prednostka, podľa ktorej však nacisti aj tak vyhnali obyvateľstvo kopať zákopy.

Mestská časť Polom bola v roku 1945 veľmi „multikultúrna“, keďže sa tam vtedy zdržiavali vojaci z rôznych kútov sveta. „Väčšinou tu boli Rumuni. V kronike sa však píše, že na Polome boli aj Američania, Rusi, Francúzi a dokonca aj jeden černoch. Vojaci večer prišli, prespali celú noc a ráno odchádzali na Hačavu, kde bojovali až päť dní,“ dodala na záver Maciaková.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, Oľga Maciaková


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA