Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. októbra 2020

Historická budova v Rim. Brezove chátra, vlastník nemá na opravu peniaze

18. apríla 2014 | Komentáre: 0 |

Historická budova na okraji Rimavského Brezova je už dlhé roky nevyužitá a chátra. Obec by ju chcela zachrániť, jej majiteľom sú však Lesy SR, ktoré na opravu nemajú financie.
2014-03-12 12.03.07Jednou z dominánt Rimavského Brezova je bývalá administratívna budova Rimamuránskej spoločnosti, nachádzajúca sa v časti Hámor smerom na Rimavskú Baňu.

V súčasnosti je v dezolátnom stave, ošarpaná a zanedbaná, šindľová strecha je deravá a hrozí jej prepadnutie. Objekt navyše nie je nijako zabezpečený proti vstupu nepovolaných osôb a hrozí v ňom potenciálne nebezpečenstvo úrazu, hlavne deťom, ktoré sa tam chodia hrávať.

Hovorca Lesov SR, Vlastimil Rezek, pre Echoviny.sk uviedol, že zdevastovaná budova je vyhlásená za prebytočný majetok a ponúkaná na odpredaj. Odštepný závod Rimavská Sobota podľa neho v minulosti niekoľkokrát zabezpečil budovu proti vstupu cudzích ľudí, no vždy po krátkom čase neznámy páchateľ tieto zábrany poškodil. Ako ďalej doplnil, neevidujú záujem o nehnuteľnosť od nijakého subjektu a ani obec oň v poslednom čase oficiálne ani neoficiálne neprejavila záujem.

Starostka obce, Viera Feješová, však tvrdí opak. Obec podľa nej mala už v minulosti vypracovaný projekt na záchranu a rekonštrukciu objektu a chcela ho využiť na sociálne účely, napríklad ako dom opatrovateľskej služby. Dohoda však stroskotala, keďže Lesy SR podľa starostky nemali záujem budovu odpredať.

O budovu sme mali veľký záujem a za rozumnú cenu by sme ju kúpili aj teraz, hoci financií je momentálne málo. Keby sme ju mali vo vlastníctve my, snažili by sme sa s ňou niečo robiť, hľadali by sme prostriedky na rekonštrukciu. Určite by nevyzerala tak, ako vyzerá teraz,“ uzavrela starostka.

2014-03-12 12.10.19

Podľa Rezeka Lesy SR nemôžu odpredať budovu pod jej znaleckú hodnotu, do úvahy by prichádzal len prevod správy majetku pod ministerstvo kultúry.

Lesy SR tiež hľadajú možnosti prefinancovania najnutnejších opráv budovy z fondov EÚ,“ argumentoval hovorca.

Ako doplnil, na opravu objektu nemajú v súčasnosti vyčlenené vlastné prostriedky a jeho ďalšie využitie pre podnik je otázne. Historická budova v Rimavskom Brezove je pamiatkovým objektom z roku 1808 v klasicistickom slohu s pôdorysom v tvare písmena U. V miestach, kde stojí, bola v 18. storočí sklárska huta, v r. 1770 tu postavili železiareň. V 19. storočí železiareň prevzala Rimamuránska spoločnosť a spomínaná budova slúžila ako jej sídlo. V neskoršom období bola využívaná na ubytovanie zamestnancov lesného závodu, v súčasnosti je nevyužívaná a chátra.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny,sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA