Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 29. januára 2020

Radošinci, rontouka, Celeste Buckingham aj raper Vec. Jún v regióne bude bohatý na podujatia

5. júna 2019 | Komentáre: 0 |

Prvý letný mesiac v regióne Gemer-Malohont ponúkne dávku kultúry i zábavy. Ľudia sa môžu tešiť na divadelné predstavenia, koncerty, folklórny festival či tvorivé dielne. V nasledujúcich riadkoch si každý môže vybrať to svoje.

Deťom patril prvý júnový deň, no zabaviť sa budú môcť počas celého mesiaca. Už tento štvrtok a piatok (6. – 7. 6.) sa v Rimavskej Sobote uskutoční prehliadka divadiel dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2019. Publiku i porote sa predstaví sedem kolektívov so známymi rozprávkovými hrami.

„Deň plný zábavy pripravujú pre deti aj v obci Kokava nad Rimavicou v sobotu 8. júna na futbalovom štadióne. Cesta dobrodružným chodníkom so zaujímavými úlohami a rozprávkovými kamarátmi rozhýbe deti aj rodičov. Svojimi ukážkami zaujmú hasiči aj policajti a nebudú chýbať ani nafukovacie atrakcie,“ informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont.

Aj záver júna bude patriť deťom. V posledný deň mesiaca (30. 6.) sa vo Vyšnom Skálniku uskutoční cesta rozprávkovým lesom. Na návštevníkov budú čakať rozprávkové bytosti i zaujímavé úlohy.

Klenovec bude centrom folklóru

Deti aj dospelí sa môžu čosi nové naučiť na tvorivých dielňach. V ponuke je pletenie košíkov z pedigu v teriakovskom mlyne (8. 6.) či výroba mydielok (11. 6.) a farebných šperkov (18. 6.) v Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku.

„Z úplne iného súdka je cyklus tvorivých dielní pre neprofesionálnych fotografov z regiónu Gemer-Malohont, ktoré budú prebiehať formou praxe namiesto teórie. Účastníci budú aktívne zapojení do predkladaných úloh a výsledným efektom celého cyklu bude spoločná záverečná výstava fotografií. Prvé stretnutie sa uskutoční 13. júna o 15:00 v priestoroch Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote,“ pokračovala Vargová.

Na svoje si prídu aj milovníci folklóru. V piatok (7. 6.) budú postavia máj v Revúcej, kde ho podľa tradície stavajú počas Turíc. V sobotu (8. 6.) sa v Kokave nad Rimavicou predvedú heligonkári. Posledné júnové dni (28. – 30. 6.) sa Klenovec premení na centrum folkloristov. Uskutoční sa tam tradičná Klenovská rontouka, ktorá ponúkne ľudové piesne, tance, hudbu, remeslá aj tradičné špeciality.

Multižánrový festival s bohatým programom

Rimavská Sobota bude v dňoch 20. – 22. júna hostiť 1. ročník multižánrového festivalu FRAJ. „Program je zostavený tak, aby si na svoje prišli priaznivci hudby, filmu, divadla, ale aj výtvarného umenia či literatúry. Z hudobných hostí vystúpi Katka Máliková, Billy Barman, Vec a Škrupo s kapelou, no tešiť sa môžete aj na diskusiu s Danielom Majlingom či divadelné zoskupenie Odivo,“ prezradil jeden z autorov myšlienky Tomáš Bálint z Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote.

Ako doplnil, festival prepojí obľúbené mestské lokality do jedného celku. Akciu spestrí aj Gemersko-malohontský trh, ktorý sa v sobotu uskutoční v priestore nádvoria Čierny orol na Hlavnom námestí.
Aké by to bolo leto bez osláv dní miest. „Po Hnúšti preberá štafetu osláv dní mesta Jelšava. Hlavný program v sobotu 15. júna otvorí okrem iného aj súťaž vo varení gemerských guliek. Poobede vystúpi hudobná skupina S hudbou vesmírnou a večer bude patriť kapele Ine Kafe.

Priestor dostanú aj domáce zoskupenia a bodkou na záver bude nočná hasičská súťaž. O týždeň neskôr (21. – 23. 6.) oslavuje svoje dni Revúca. Tanečné, pohybové a divadelné vstupy vystriedajú v piatok večer koncerty Duchoňovcov či Peter Bič Project. V sobotu bude hlavným ťahákom koncert Celeste Buckingham a King Shaolin. Všetky tri dni vyplní Revúcky jarmok a viacero sprievodných podujatí,“ vymenovala Vargová.

Preteky do vrchu v Ožďanoch

Koncertovať sa bude aj mimo dní miest. Szidi Tobias s kapelou na nádvorí Čierneho orla (16. 6.) odštartuje 2. ročník Sobotského jazztivalu. Milovníkov vážnej hudby poteší koncert huslistu Carlosa Egryho z Mexika s klavírnym sprievodom Mateja Arendárika a čestným hosťom Petrom Michalicom. Trojica vystúpi v Dome kultúry v Rimavskej Sobote (27. 6.). Priaznivci divadla môžu v Rimavskej Sobote vidieť komédiu z pera Stanislava Štepku v podaní hercov Radošinského naivného divadla (25. 6.).

Jún ponúkne niečo aj pre športovcov. „Na pláne je športové dopoludnie v sobotu 8. júna v obci Lehota nad Rimavicou, kde si v priateľskom duchu zmerajú svoje sily zástupcovia obcí Mikroregiónu Sinec-Kokavsko. Koncom júna (22. – 23. 6.) bude obec Ožďany dejiskom majstrovstiev SR v pretekoch automobilov do vrchu. Na trati dlhej takmer 3 kilometre, ktorá má 21 zákrut, budú doobeda prebiehať tréningové jazdy a poobede sa bude pretekať,“ uzavrela manažérka MAS Malohont.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: MAS Malohont

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA