Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 6. júna 2020

Do Hnúšte prídu Jaroš, Drobná aj Majself. Kokavu-Líniu ovládnu Letavy

3. augusta 2019 | Komentáre: 0 |

Leto sa prehuplo do poslednej tretiny, no stále sa nechce rozlúčiť. Ako sa na poriadny záver prázdnin patrí, august v regióne bude preplnený akciami pre všetky vekové kategórie.

V programe si svoje nájdu milovníci hudby, folklóru, umenia i športu. Nezabudlo sa ani na najmenších.

Tradičné, ľudové aj moderné

Po Koliesku, ktoré otvorilo augustovú nádielku podujatí, si milovníci ľudových tradícií prídu na svoje aj na Gemerskom folklórnom festivale v Rejdovej (22. – 24. 8.). Ten v obci, na amfiteátri a aj pri kostole ponúkne dávku spevu, tanca, remeselnej tvorivosti i gastronómie.

Veselo bude aj v Rimavskej Sobote na koncerte Kandráčovcov a Kollárovcov (4. 8.). Špeciálnym hosťom je Kuly, ktorý zaspieva aj najväčšie hity Karola Duchoňa.

„Vážna hudba bude na programe hudobno-poetického koncertu v budove Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, kde sa vo štvrtok 8. 8. o 19:00 predstaví v hre na violončelo vynikajúci sólista Pavol Mucha. Hovoreným slovom ho bude sprevádzať Juraj Genčanský, ktorý pripomenie výročia viacerých dejateľov z Revúcej. Symbolickou rozlúčkou s letom v Hnúšti bude koncert Emmy Drobnej a rapera Majselfa v piatok 23. 8 od 21:00 na miestnom amfiteátri,“ informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont.

Nasledujúci deň (24. 8.) sa v Kokave nad Rimavicou rozbehne Medzinárodný rómsky hudobný festival Balvalfest. Predstavia sa amatérski aj profesionálni rómski umelci zo Slovenska a zahraničia. Hudobnú ponuku mesiaca zavŕši koncert Zuzany Mikulcovej na nádvorí Čierny Orol v Rimavskej Sobote (28. 8.)

Miro Jaroš v Hnúšti, Maduar v múzeu

V augustovom programe sa nezabudlo ani na najmenších. Na prvú augustovú sobotu (3. 8.) v Mestskej záhrade v Rimavskej Sobote naplánovali Westernový deň. Pre milovníkov stredoveku na rovnaký deň pripravili Krásnohorské hradné hry plné rytierov, dvorných dám, dobrého jedla a dobového umenia.

„O pár dní neskôr (23. 8.) zavíta do Hnúšte so svojím koncertom Miro Jaroš. V typickej žltej košeli s červeným motýlikom pomocou pesničiek naučí deti, ako si majú umývať ruky a zúbky, ako poďakovať či poupratovať si hračky,“ povedala Vargová.

Pre celé rodiny je až do konca letných prázdnin pripravené sokoliarske vystúpenie v Sokoliarstve Kanát v Mojíne. Návštevníci sa môžu niečo naučiť a prežiť zaujímavé chvíle v 3D lukostreleckom areáli či na rozprávkovej lúke. Nové vedomosti na návštevníkov čakajú na prehliadke Hlavného námestia v Rimavskej Sobote (22. 8.) pod vedením riaditeľky Gemersko-malohontského múzea.

„Z podobného súdka je podujatie Gotická cesta otvorená, počas ktorého bude sprístupnená skupina stredovekých kostolov v okrese Rožňava. Súčasťou prehliadky bude archeologická lokalita v Gombaseku, Silická ľadnica a kostoly v Silici, Brzotíne, Slavci a Plešivci. Putovanie po Gotickej ceste ukončí prehliadka baziliky v Štítniku, po ktorej bude nasledovať koncert klasickej hudby priamo pod klenbou gotického kostola. Počas celého mesiaca sú otvorené aj brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde návštevníci okrem stálych expozícií môžu prostredníctvom výstav nazrieť do histórie rimavskosobotskej hudobnej skupiny Maduar, do reštaurátorskej tvorby Miroslava Janšta z Vidinej aj do histórie kúpeľníctva v Gemeri v 19. storočí.“

Návšteva potulnej galérie aj maratón pohybu

August má vo vrecku aj niečo pre nadšencov výtvarného, divadelného, literárneho, fotografického, tanečného i hudobného umenia. Kokavu-Líniu ovládnu populárne Letavy (4. – 11. 8.) s ponukou koncertov, výstav a tvorivých dielní. Diela slovenských aj zahraničných autorov predstaví potulná galéria, ktorá zavíta na Hlavné námestie do Rimavskej Soboty (27. 8 o 13:00 – 19:00) a o deň neskôr aj na Námestie slobody do Revúcej (10:00 – 14:00). spoločným menovateľom autorov je podpora porozumenia s menšinami a problematika extrémizmu, xenofóbie a rasizmu.

Posledné letné týždne budú patriť aj obecným oslavám. Veseliť sa budú v Babinci (9. – 10. 8.), Orávke (17. 8.) a Číži (24. 8.). Samozrejmosťou sú aj športové akcie. Hnúšťa bude hostiť 25. ročník volejbalového turnaja (3. 8.), ktorý sa odohrá za športovou halou.

„O týždeň neskôr (10. 8.) sa na Sobôtke v Rimavskej Sobote už po 13-krát stretnú milovníci koní. Desiatky jazdcov zo širokého okolia si zmerajú sily v jazdeckých pretekoch, v rámci ktorých je naplánovaný verejný tréning a niekoľko úrovní parkúrov. Ďalšia augustová sobota (17. 8.) bude patriť už tradičnej dennej hasičskej súťaži O pohár predsedu DHZ Rimavské Brezovo,“ vymenovala manažérka MAS Malohont.

Naplánovaný je aj ďalší výjazd cyklobusu z Hnúšte na Muránsku planinu (17. 8.) alebo Fit maratón v Kokave (29. 8.). Klub slovenských turistov Hnúšťa sa vyberie na pochod do Vyšného Skálnika cez Laz, Brezinu a Rimavské Brezovo (24. 8.).

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: M. Vargová, MAS Malohont


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA