Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. apríla 2019

FOTO: A je po fašiangoch aj na Nižnom Skálniku

22. februára 2012 | Komentáre: 0 |

„Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožucha zima mu bude. Ja nemám len sa tak trasiem, dajte mi slaniny nech sa vypasiem“ znelo v sobotu 18.februára 2012 neveľkou dedinkou Nižný Skálnik.

Sprievod prešiel celou obcou. Masky pri ich putovaní sprevádzal heligónkar Ferko. Svojou veselosťou a dobrou náladou maškary potešili každého obyvateľa, ktorý bol doma a vyšiel pred svoj dom, aby si zatancoval, prípadne fašiangovníkov aj počastoval tradičnými fašiangovými dobrotami. Aby mali poživeň i do ďalších dní, občania im do vozíka slaninku, domáce klobásky, vajíčka, šišky i fľaše páleného dávali. Príjemnú atmosféru dopĺňalo slnečné počasie a veľa rozmanitých masiek. Sprievod končil v miestnom kultúrnom dome, kde sa ďalej zabávali pri heligónke. Počas zábavy sa mohli občerstviť dobrotami, ktoré im pripravili šikovné gazdinky. Všetci si pochutnali na praženici, ktorá bola pripravená z klobások, slaninky a vajíčok.

Vydarená akcia potešila všetky vekové kategórie. Starší spoluobčania si zaspomínali na časy minulé, deti mali radosť z masiek a mladí sa aktívne zapojili do prípravy a organizácie fašiangového sprievodu. V rámci prípravy akcie skupina mladých ľudí zorganizovala „Fašiangové tvorivé dielne“ pre deti a mládež. Počas nej vytvárali fašiangové masky. Tvorivé dielne boli realizované v rámci projektu „Olores, dolores…“. Tento projekt bol financovaný zo zdrojov Európskej únie ako súčasť Národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax realizovaný Slovenským inštitútom mládeže Iuventa.

Prípravu a organizáciu zabezpečovali členky OZ SOLENIA v spolupráci s aktívnou skupinou mladých občanov v Nižnom Skálniku.

Zdroj: Ľudmila Bystrianska


Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA