Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 24. apríla 2019

Film Poľana zožal úspech na filmovom festivale v Los Angeles

8. júla 2016 | Komentáre: 0 |

Film Štátnej ochrany prírody SR o Biosférickej rezervácii (BR) Poľana získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v americkom Los Angeles. Ide o festival, ktorý udeľuje cenu za tvorivé diela z celého sveta. Film bude prezentovaný vo filmovom štúdiu Raleigh Studios, Hollywood 10. júla tohto roka. TASR o svetovom úspechu tohto filmu dnes informovala Lucia Miňová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti BR Poľana.

Autormi dokumentárneho filmu o BR Poľana, ktorá môže slúžiť ako príklad trvalo udržateľného života, prijateľnej rovnováhy a vzájomného vzťahu človeka s prírodným prostredím, sú Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak. Dokument bol vyrobený za finančnej podpory Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej EÚ a projektu Štátnej ochrany prírody SR.

Film slúžil aj na prezentáciu BR Poľana na Svetovom kongrese BR v Lime v marci 2016. Na ňom medzinárodná koordinačná rada schválila rozšírenie BR Poľana o Hriňovské lazy.

Podľa Miňovej, kto nebol na Poľane – najvyššej vyhasnutej sopky na Slovensku, nevidel svet.
„Predstavuje jedinečné územie v srdci Slovenska. Posledné roky je Poľana aj symbol spolupráce a unikátneho javu – vzájomnej úcty a rešpektu medzi všetkými, ktorí v nej pôsobia. Tajomné zákutia, skalné monumenty – mohutné zvyšky dávnej sopečnej činnosti, lesy a pralesy, polianky, horské lúky, pasienky a človek – mozole, pot, ale i úprimná radosť a najmä hrdosť tých, čo na tomto pôvabnom kúsku zeme žijú. To je Poľana, napriek tomu, že je známa, po stáročia si zachovala svoju intimitu,“ konštatovala Miňová.

„Program Človek a biosféra je považovaný za vlajkový program UNESCO spájajúci prírodu a krajinu s človekom za účelom zabezpečenia udržateľného rozvoja. Jeho základným mottom je harmonický vzťah človeka a prírody. V súčasnosti UNESCO eviduje 669 biosférických rezervácií v 120 krajinách. Slovenská republika zaradila do programu Človek a biosféra okrem Poľany aj ďalšie vzácne územia – Východné Karpaty, Tatry a Slovenský kras,“ dodala Miňová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: ilustračné

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA