Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. apríla 2019

Fara v Rimavskej Bani dostala novú strechu

3. marca 2018 | Komentáre: 3 |

Fara v Rimavskej Bani dostala novú strechu, v budúcnosti môže slúžiť ako
informačné centrum

RIMAVSKÁ BAŇA – Novou strechou sa od jesene minulého roka môže pochváliť budova bývalej evanjelickej fary v Rimavskej Bani. Podľa slov zborovej farárky Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi Rimavské Brezovo Janky Mihálikovej vyšla obnova strechy na zhruba 11 000 eur a financovali ju z viacerých zdrojov.

„Okrem vlastných prostriedkov nám sumou 3400 eur prispela evanjelická cirkev z Nemecka. Časť peňazí sme získali aj z milodarov a zbierky medzi veriacimi,“ konkretizovala farárka s tým, že na obnovu spomínaného historického objektu sa im ťažko získavajú prostriedky. „Cirkev nemôže žiadať o eurofondy a keďže fara nie je národnou kultúrnou pamiatkou, nevieme na ňu získať ani peniaze z ministerstva kultúry cez program Obnovme si svoj dom,“ vysvetlila.

Aj z tohto dôvodu dala cirkev v minulosti faru do dlhodobého prenájmu obci, keďže na základe spoločného projektu mala slúžiť ako informačné centrum pre turistov. „Chceli sme tam poskytovať informácie o tunajších kostoloch zaradených do Gotickej cesty, kam okrem Rimavskej Bane patria i Rimavské Brezovo, Kyjatice, Kraskovo a Malé Teriakovce. Podkrovie malo navyše slúžiť na ubytovanie,“ dodala Miháliková.

Hoci tento projekt nakoniec nebol uskutočnený, cirkev i obec majú aj naďalej záujem o jeho realizáciu. „Je to stále živý zámer. Nemôžeme si však dovoliť zriadiť takéto centrum z vlastných prostriedkov, čakáme teda na nejakú projektovú výzvu,“ uviedla na margo projektu starostka Rimavskej Bane Elena Polóniová. Ako dodala, na tento účel však bude potrebné vypracovať i novú projektovú dokumentáciu, nakoľko pôvodnú už nie je možné použiť ani nejakým spôsobom obnoviť, pretože jej autor zomrel.

Ani v súčasnosti však fara nezíva prázdnotou. Jej budovu cirkev na svoje účely využíva celoročne, v zimnom období však slúži tiež na bohoslužby. „Hlavne pre starších ľudí je oveľa prístupnejšia ako kostol, ktorý stojí na návrší a navyše nie je ani vykurovaný,“ zakončila farárka.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  Daniel Rakyta | 4. marca 2018 | 0:09 | 0:09

  Zámer vo fare zriadiť informačné centrum pre turistov treba len privítať!

  [Reagovať]

  kubo reagoval:

  Opäť bola podporená Miestna akčná skupina Malohont, možno tadiaľ by mohla viesť cesta.

  [Reagovať]

 2. Autor:  :) | 7. marca 2018 | 21:13 | 21:13

  Znova pochvala pre tím echovin. Ďalší aktuálny faktografický článok. Cirkvi nemožu žádat o eurofondy. Nech ďakujú Bohu, lebo ak by mohli, tak by si sumu 11000 museli násobiť dvomi až tromi. 3400 prispeli Nemci a zvyšok z vlastných zdroju, čiže si to zaplatili veriaci, ktorí to chceli za vlastné, tak ako to funguje v každej slobodnej spoločnosti. Narozdiel od komunistickej spoločnosti, v ktorej vám vaše paníze najprv zoberú a potom vám povedia, čo si za ne chcete kúpiť a iba vďaka nim to môžete mať. Toto je spôsob práce Miestych Akčných Sorošovcov, ktorí nemajú zájem problémy vyriešiť, ale riešiť a najlepšie donekonečna. Čítajme ešte raz, čo povedala obecná starostka: –bude potrebné vypracovať i novú projektovú dokumentáciu, nakoľko pôvodnú už nie je možné použiť ani nejakým spôsobom obnoviť, pretože jej autor zomrel– Čiže ak zomrie pekár, tak jeho syn nemôže piecť chlieb podľa jeho receptury? Ak si objednám projektovú dokumentaci, zaplatím za ňu, tak je moja navždy spolu s autorskymi pravy. Ďalej — čakáme na nejakú projektovú výzvu– čiže, ak najbližších 100 rokov, žiadna výzva nepríde, tak žiadne informačné centrum nebude, ale ľuďom budeme 100 rokov hovoriť, že informačné centrum plánujeme. Infocentrum sa dá spraviť pomerne lacno a rýchlo a za vlastné ako v Hnúšti, lenže to by sa na tom nedalo toľko faktúrovať. Je zajímavé, že naše samosprávy nemajú dostatok vlastných zdrojov skoro na nič, ale majú tisíce eur ročne na podporu Miestnych Akčných Sorošovcov. A jaká je efektivita týchto penez? Spomeňme si kto tu pred 4 rokmi chodil po dedinách a hovoril a nových projektoch a o milionoch pre naše obce. Obce napumpovali peniazmi nemenované občianske združenie, ale výsledok je nula. 4 roky nás ťahajú za nos. Teraz povedia, ale ved to je zlý systém, byrokracia, nepripravené projekty a mnoho dalších objektívnych dôvodov. Lenže nás to nezaujíma a my za svoje peniaze chceme výsledky. Nikto netvrdí, že títo ľudia sedia a nič nerobia, to nie, zaslúžia si aspoň poďakovanie za snahu, aj ked každý dobre vie, ako o funguje. Teraz majú už novú udičku, že Akčný plán a to budú teraz dalšie roky hádzať ľuďom, niektorí na to určite skočia. Našťastie národ sa prebúdza a už v siedmych obciach na severe okresu začínajú silnieť názory za vystúpenie z občianskych združení, alebo aspon pozastavenie financování týchto nezmyslov. Najväčšia zábava bola v Čerenčanoch, keď tam chceli ľudia opraviť cestu ale počúvali ako nie su peniaze. Samozrejme na veľmi dôležité veci na podporu regionu peniaze boli. Až nakoniec zobrali 15 roční chlapci miešačku, cement a začali betónovať výtlky. To bolo vtedy hanba pre vedie obce a zároveň veľké šou. 🙂

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA