Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 13. augusta 2020

Eurovoľby vyhral Smer, v okrese R. Sobota zvíťazilo SMK

26. mája 2014 | Komentáre: 0 |

Sobotňajšie eurovoľby na Slovensku zaznamenali historicky najnižšiu účasť pod 13 %. Eurovoľby vyhral Smer, v okrese R. Sobota zvíťazilo SMK.

Najviac mandátov z celkového počtu 13 získal SMER-SD (4), po dve KDH a SDKÚ-DS, po jednom OĽaNO, NOva, SaS, SMK a Most.

V okrese Rimavská Sobota prišlo odovzdať svoj hlas len približne 9000 voličov, čo znamená 14,21% účasť.

Najviac hlasov v našom okrese získali Zsolt Simon (1 295), Pál Csáky (1 241) a Vladimír Maňka (820).

430Eurovoľby v okrese Rim. Sobota vyhrala Strana maďarskej komunity (SMK), ktorú volilo 23,37 percent zúčastnených voličov ( 2 065 hlasov). Ako druhá skončila strana SMER-SD s 20,02 percentami. 19 percent získala strana MOST-HÍD.

Strana občianskej ľavice so ziskom piatich hlasov skončila v okrese ako posledná, ostatné strany získali menej ako 5% hlasov.

 Podľa predbežných výsledkov boli do europarlamentu zvolení poslanci:

Maroš Šefčovič (Smer-SD)

Monika Flašíková Beňová (Smer-SD)

Boris Zala (Smer-SD)

Vladimír Maňka (Smer-SD)

Anna Záborská (KDH)

Miroslav Mikolášik (KDH)

Ivan Štefanec (SDKÚ-DS)

Eduard Kukan (SDKÚ-DS)

Branislav Škripek (OĽaNO)

József Nagy (Most-Híd)

Richard Sulík (SaS)

Pál Csáky (SMK)

Jana Žitňanská (Nova)

Percentuálne zisky úspešných strán: SMER-SD 24,09%, KDH 13,21%, SDKÚ-DS 7,75%, OĽaNO 7,46%, Nova 6,83 %, SaS 6,66%, SMK 6,53 %, Most-Híd 5,83%.

Najviac preferenčných hlasov získal líder kandidátky SMER-SD eurokomisár Maroš Šefčovič (66.966). Do europarlamentu sa spolu s ním prebojovali aj Monika Flašíková Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka (17.704 preferenčných hlasov), ktorý bude v Bruseli opäť reprezentovať Banskobystrický kraj.

Boris Zala sa prekrúžkoval z piateho miesta a odsunul tak z tretieho Moniku Smolkovú. Aj tá má však veľkú šancu dostať sa europarlamentu, pokiaľ bude Šefčovič opäť zvolený za eurokomisára a ako avizoval, potom sa vzdá mandátu europoslanca.

Dvoch staronových poslancov Annu Záborskú a Miroslava Mikolášika má KDH. Dvojicu Ivan Štefanec a Eduard Kukan získala aj SDKÚ-DS, ktorá bojovala o druhé kreslo v skrutíniu s OĽaNO. Za toto hnutie sa zo 4.miesta prekrúžkoval do europarlamentu Branislav Škripek. Ďalšími euposlancami sa stali Jana Žitňanská (v Nove prekrúžkovala z 2.miesta lídra Jozefa Kollára), Richard Sulík (v SaS prekrúžkoval z 3.miesta lídra Jána Oravca), Pál Csáky (líder SMK) a József Nagy (v Most-Híd prekrúžkoval lídra Zsolta Simona).

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny,sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA