Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 3. decembra 2020

Deti sa chcú hýbať, len to v ich očiach musí byť „cool“, tvrdí Lopušný z Back To Elements

11. novembra 2020 | Komentáre: 0 |

Partia z Tisovského spolku aktívneho pohybu a vitality nedávno zvíťazila v grantovom programe Nadácie Slovenského olympijského a športového výboru s názvom Ukáž sa!.

Športovci z mesta pod Hradovou uspeli v konkurencii ďalších 34 finalistov a získali tak 3-tisíc eurový grant.

Na čo chcú peniaze použiť? Aká veľká je ich členská základňa? Prečo sú známi pod dvomi názvami? Akým športom sa venujú? Aj na tieto otázky sme sa pýtali zakladateľa a hlavného trénera Erika Lopušného.

Nedávno ste získali grant 3-tisíc eur. Čo s ním plánujete urobiť?

Náš gym budujeme už od roku 2014. Každý, kto niečo takéto vlastní, mi určite dá za pravdu, že mať kvalitne vybavený gym je finančne extrémne náročné. Určite budeme kupovať ďalšie náradie, ktoré nám ešte chýba do výbavy ako tatami, hrazdy, stojany či osky.

Čo hovoríte na to, že ste ako partia z malého mesta porazili takú početnú konkurenciu?

Popravde, s malou dušou sme verili, že by nás mohli vybrať medzi 35 finalistov. To, že sa nám podarilo zvíťaziť, je veľkým zadosťučinením a dôkazom, že našu prácu robíme dobre a že sa uberáme správnym smerom.

Telocvičňu teda budujete od roku 2014. Vtedy ste spolok založili?

Áno, za celým nápadom som stál ja. Po návrate zo zahraničia v roku 2014 som sa chcel vrátiť k trénovaniu a športu tak, ako som bol k tomu vedený po celý život mojím otcom a zároveň trénerom. V našom chudobnom regióne však neboli možnosti na trénovanie funkčných a kondičných tréningov.

Kde sa nachádza váš športový stánok?

Trénujeme v nami vybudovanom tréningovom centre, ktoré sme prerobili zo starého školského skladu. Bol v dezolátnom stave. Cez strechu zatekalo, všade bola pleseň, podlaha bola podmočená a omietka opadaná. Trvalo nám pol roka, kým sme náš nový gym dali do vhodného stavu. Všetky peniaze sme teda minuli na jeho prerábku. Na náradie sa skladáme dodnes.

Koľko členov máte a aké vekové kategórie pokrývate?

Dokopy máme viac ako 60 členov. Drvivá väčšina sú študenti troch škôl v našom meste.

Akú máte štruktúru? Koľko trénerov sa zverencom venuje?

Zakladateľ, vizionár a hlavný tréner som ja. (smiech) Máme niekoľko externých trénerov na rôzne divízie. Marek Luštiak na thajský box, Romana Dianišková na silu a kondíciu žien, Marcel Sirota na silu a kondíciu dorastu, Honza Stach a Robert Delič na brazílske jiu jitsu. Nie všetci však s nami trénujú pravidelne, voláme si ich na sústredenia a tréningové kempy.

Máte za sebou nejaké športové úspechy, ktorými sa môžete pochváliť?

Máme veľa šikovných atlétov v rôznych disciplínach. Marcel Sirota získal 3. miesto na majstrovstvách Slovenska v street workoute. Juraj Vetrák má zlato z majstrovstiev Slovenska v brazílskom jiu jitsu a Boris Štulajter je držiteľom národného rekordu v silovom trojboji medzi dorastencami.

Ľudia vás poznajú pod dvomi názvami – Tisovský spolok aktívneho pohybu a vitality, ale aj ako Back To Elements. Prečo?

Keď sme zakladali občianske združenie, potrebovali sme stihnúť určité termíny. Nebol čas dlho sa zamýšľať nad názvom. Zjednodušil by som to tak, že jeden názov je čisto formálne-byrokratického charakteru a druhý už vychádza z určitej filozofie a hodnôt nášho klubu.

Na aké skupiny ľudí sa zameriavate?

Na tých, ktorých baví pohyb a chcú sa hýbať. Samozrejme, snažíme sa byť vzorom pre deti a mládež, ale darí sa nám motivovať k pohybu aj veľa dospelých.

Dá sa povedať, že bojujete proti súčasným zlozvykom ako sedenie pri počítači a smartfónoch? Prípadne suplujete nedostatočnú telesnú výchovu na školách?

Naše deti sú v súčasnej dobe vťahované do virtuálneho sveta, ktorý dokáže cez display smartfónu nadávkovať všetky emócie za pár sekúnd. Preto je dôležité vystúpiť zo zaužívaných trénerských postupov a hľadať pútavejšie spôsoby, ktoré pritiahnu pozornosť najmladších. Deti sa chcú hýbať, len to v ich očiach musí byť „cool“.

Akým konkrétnym športom a aktivitám sa teda venujete?

Moja hlavná predstava bola vytvoriť tréningové centrum, kde si prídu na svoje viaceré športové zamerania. Čo ale rozvíjame u detí a mládeže sú silovo-kondičné schopnosti, hlavne za pomoci cvikov s vlastnou váhou tela. Ja ako tréner sa venujem bojovému umeniu brazílske jiu jitsu (BJJ).

Aké výhody, respektíve nevýhody prináša orientácia na viacero športov?

Všetky športy na seba nadväzujú. Akonáhle si silou a kondíciou vybudujete určitú atletickosť, máte predpoklad, že sa stanete výborným zápasníkom. Je len na mojich študentoch, po ktorú hranicu sa chcú rozvíjať. Niektorým stačí byť rýchly a silný, preto ďalej netrénujú BJJ.

Ja osobne to vnímam trošku staroversky – olympiádu niekedy tvorili disciplíny, ktoré pozostávali čisto z bojových schopností. Byť rýchly bežec, vedieť skákať do diaľky atď. Na vrchole toho všetkého bol pankration – súboj dvoch mužov. Možno preto ten názov Back To Elements, teda späť k základom.

Takže dnes oficialne z viac ako 260 klubov na SR až na vrchol 1. MIESTO a najvyšší grant putuje do srdca Slovenska do…

Uverejnil používateľ Back to Elements Utorok 6. októbra 2020

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: E. Lopušný, Foto: facebooková stránka Back to Elements


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA