Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. januára 2021

Dni mesta Hnúšťa aj Koliesko boli zrušené, Klenovská Rontouka čaká na verdikt

22. apríla 2020 | Komentáre: 0 |

Koronakríza sa nevyhla ani kultúre. Naplánované podujatia sa zrušili alebo presunuli. Tanečníci, divadelníci či hudobníci sa nestretávajú, prípadne sa na nejaký čas presunuli do online sveta.

Nasledujúce mesiace v našom regióne mali priniesť viacero podujatí, na ktoré sa účinkujúci či hostia chystajú a tešia celý rok. Plány usporiadateľov však prerušilo ochorenie COVID-19.

Zrušené oslavy dní mesta

Mimoriadna situácia sa dotkla aj plánov Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti, ktoré muselo upraviť program na niekoľko týždňov dopredu. „Museli sme pozastaviť všetky naplánované podujatia. Čo sa dalo, to sme presunuli na neskorší termín, väčšinou na jeseň,“ informovala Diana Vojenčiaková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Hnúšti.

Opatrenia sa dotkli napríklad vystúpení populárnej dvojice Smejko a Tanculienka aj nakrúcania talkshow Neskoro večer s Petrom Marcinom. Lístky zakúpené na pôvodné predstavenia budú platiť aj na nové termíny. Situácii sa prispôsobil aj chod knižnice. Jej časť sa presunula do exteriéru, kde si ľudia môžu požičať vyradené knihy.

Otázne je aj organizovanie kultúrneho leta. „Ak to situácia dovolí, možno by sme usporiadali aspoň nejaké koncerty, keďže Dni mesta Hnúšťa sa definitívne zrušili. Zatiaľ to však len zvažujeme,“ ozrejmila riaditeľka.

Prejsť do nového režimu museli aj kluby a skupiny pôsobiace pri MsKS, ktoré sa nemôžu stretávať. Divadelníci sa učia scenáre samostatne, členovia detského folklórneho súboru Zrkadielko si vyskúšali niekoľko online lekcií.

Koronakríza bude mať dopad aj na ekonomickú stránku MsKS v Hnúšti. „Nefungujeme tak, ako by sme mali a všetko stojí. Snažíme sa šetriť tam, kde sa dá. Odstavili sme kúrenie, čerpáme si dovolenky a kto môže, je na OČR. Našťastie, k prepúšťaniu zatiaľ nedošlo a dúfam, že ani nedôjde,“ uzavrela Vojenčiaková, ktorá verí, že sa situácia čoskoro postupne vráti do starých koľají.

Koliesko tento rok nebude

Podobu zmenil aj kultúrny kalendár v Kokave nad Rimavicou, kde museli zrušiť všetky podujatia, vrátane toho najväčšieho a pre mnohých najočakávanejšieho. Ako pre Echoviny potvrdila Janka Krotáková, vedúca Miestneho kultúrneho strediska (MsKS) v Kokave nad Rimavicou, jubilejný 30. ročník festivalu ľudovej kultúry Koliesko sa tento rok neuskutoční.

„Nedá sa povedať, čo bude začiatkom augusta a či sa bude dať usporiadať také masové podujatie. Predpokladáme, že nie, preto je rozhodnutie o zrušení Kolieska definitívne. Oslavy 30. výročia sa tak presunú na budúci rok,“ prezradila Krotáková.

Zrušenie festivalu je len jedným z dopadov koronakrízy v Kokave. Neuskutočnia sa tam ani ďalšie naplánované akcie, ktorých značnú časť tvorili divadelné predstavenia pre školy aj verejnosť. Zrušili sa aj nácviky členov folklórnych a divadelných súborov. „Folklórny súbor Kokavan tento rok oslavuje 50. výročie od svojho založenia. Neviem, ako bude program vyzerať, keďže nemôžu toľko mesiacov nacvičovať. Verím však, že sa to čoskoro napraví,“ poznamenala vedúca MsKS.

Ak sa situácia čoskoro vráti do starých koľají, kultúra v Kokave by sa mohla oživiť na jeseň. V pláne sú spomínané oslavy výročia folklórneho súboru Kokave, Regionálny gurmánsky deň a neskôr podujatia spojené s adventom a Vianocami.

Aj v Kokave myslia na ekonomické škrabance koronakrízy. Tá sa dotkne najmä podnikateľov, ktorí plánovali predávať na Koliesku. Ekonomiky obce a tamojšej kultúry by sa mimoriadna situácia výrazne dotknúť nemala.

Klenovská Rontouka zatiaľ s otáznikom

Kým Koliesko je pre tento rok definitívne zrušené, Klenovská Rontouka na svoj verdikt ešte len čaká. Isté je, že akcia sa v pôvodnom termíne neuskutoční. „Ešte nie je definitívne, či sa Rontouka preloží alebo úplne zruší. Zatiaľ to vyzerá tak, že sa tento rok konať nebude. Oficiálne stanovisko by mohlo byť známe koncom apríla,“ povedal Jaroslav Zvara, riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska (MSK) pri Obecnom úrade v Klenovci.

Ostatné podujatia, ktoré sa v Klenovci mali uskutočniť po vyhlásení mimoriadnej situácie, sa museli zrušiť. Neuskutočnili sa oslavy Dňa učiteľov, ani súťaže detských folkloristov. Stavanie mája prebehne v tichosti bez osláv a vo výrazne oklieštenej zostave, škrtol sa aj Jánošík na Vepri. Napriek tomu majú v klenovskom MSK kopec práce.

„Tesne pred vyhlásením mimoriadnej situácie sme nahrali piesne na nové CD prostredníctvom projektu s názvom Z klenovskej truhlice. Predstavia sa na ňom detskí aj dospelí folkloristi, ľudová hudba, heligonkári i spevácky sólisti. Doteraz sme okolo toho riešili detaily. Tiež sa môžeme venovať výskumom, na ktoré nám pred koronakrízou veľa času neostávalo,“ vysvetlil Zvara.

Ako doplnil, mladí klenovskí folkloristi sa prispôsobili situácii a nacvičujú cez internet. „Možno prvý či druhý týždeň im to až tak nechýbalo, no už to trvá pridlho. Majú radi tancovanie aj kolektív a tak si našli takúto cestu,“ dodal riaditeľ MSK v Klenovci.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA