Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. októbra 2020

Dechtové jazierko nad Tisovcom malo byť odstránené v roku 2008, existuje dodnes

28. septembra 2020 | Komentáre: 0 |

Jednou z výrazných environmentálnych záťaží v našom regióne je dechtové jazierko v starom kameňolome nad Tisovcom. Hoci malo byť odstránené už pred 12 rokmi, dodnes zostáva nevyriešeným problémom.

O jazierku v týchto dňoch informovala televízia Markíza na svojom webe tvnoviny.sk. Ako v reportáži uviedol redaktor Ľubo Fronko, pôvodcom dechtu je bývalý závod miestnej vápenky a na uvedené miesto ho vyvážali v rokoch 1960 až 1994.

Minister životného prostredia Ján Budaj pre Markízu konkretizoval, že jazierko obsahuje vyše tisíc ton envirozáťaží, ktoré by mala riešiť na prvom mieste vápenka, ktorá dodnes vlastní tento areál. Spoločnosť Calmit, ktorá prebrala vápenku v roku 2001, podľa Markízy tvrdí, že už zaplatili viacero štúdií sanácie. Má údajne vytvorený aj fond na rekultiváciu.

Problematické jazierko však malo byť minulosťou už pred 12 rokmi, ako sa píše v dobovom čísle Tisovského mesačníka zo septembra 2007. V článku Glosár tisovského parlamentu, ktorý je sumárom zasadnutia mestského zastupiteľstva, to uviedol J. Lacko.

„Prítomný riaditeľ Vápenky obšírne argumentoval, ako nový podnik Calmit a. s. investuje do ochrany životného prostredia v meste – nainštalovali sa nové filtre za 30 miliónov (vtedajších slovenských korún, pozn. Echoviny.sk) zachytávajúce 80% prachu, rozbieha sa výroba novej pece za 271 miliónov, ktorá bude omnoho ekologickejšia ako sú doterajšie, dovtedy bude pracovať len jedna pec na koks, betónujú sa cesty do kameňolomu, zlikvidovala sa prašná linka na výrobu piesku, do 31. 12. 2008 sa má zlikvidovať dechtové jazierko,“ uvádza v článku.

Ako však v článku z roku 2015 píše portál rimava.sk, ešte v roku 2015 bolo jazierko stále na svojom mieste a jeho oplotenie sa stalo záujmom zlodejov. „Neznámy páchateľ v čase od polovice novembra minulého roka do 14. januára z objektu závodu v Tisovci odcudzil 74 kusov pozinkovaných stĺpov oplotenia okolo dechtového jazera,“ cituje portál krajskú policajnú hovorkyňu Máriu Faltániovú.

Jazierko je tak ekologickým problémom dodnes a jeho odstránenie je otázne. Viac sa dozviete v celej reportáži TV Markíza:

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: tvnoviny.sk, Tisovský mesačník, rimava.sk; Foto: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA