Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. novembra 2020

Chov norika muránskeho rozhádal lesníkov a ochranárov

12. mája 2020 | Komentáre: 0 |

Chov plemena norik muránsky a údajné ohrozenie ďalšej existencie týchto koní na Muránskej planine v dôsledku jej zonácie sa stal ďalším jablkom sváru medzi lesníkmi a ochranármi.

Podľa prvých by zonácia znamenala zánik chovu tohto plemena na planine v lokalite Veľká lúka, druhí oponujú, že chov koní nikto zrušiť nechce.

Ako sa uvádza v článku na portáli Lesmedium, pod ktorým je podpísaný Jozef Marko, štátni lesníci upozorňujú na skutočnosť, že v návrhu zonácie Národného parku Muránska planina (NP MP) nie sú riešené podmienky chovu tohto plemena.

„V návrhu zonácie sú lúky a pasienky v C zóne, ale porasty, ktoré sa nachádzajú medzi nimi, sú zaradené do zóny A, takže nie je pamätané na nevyhnutné priehony koní. Cez lesné porasty s bezzásahovým režimom ich preháňať na pastviny nemôžeme,“ upozornil v článku poverený riaditeľ Odštepného závodu Lesy SR Revúca Ján Vavrek.

Spomenul tiež, že ďalším problémom v prípade uskutočnenej zonácie by bolo hnojenie, odpadové hospodárstvo či ustajnenie koní pod holým nebom v zóne A. „Schválenie návrhu zonácie NP MP v tejto podobe by znamenalo zánik chovu norika muránskeho, pretože neexistujú iné vhodné plochy, na ktoré by sme mohli chov presunúť ,“ podotkol.

Ako na Facebooku reagovala Správa NP MP, so zachovaním chovu koní na Muránskej planine sa v návrhu zonácie počíta. „Účelovo sa šíria dezinformácie, že Správa NP MP chce chov zrušiť. Nie je to pravda. Pokiaľ ktorýkoľvek subjekt identifikuje, že v návrhu zonácie niečo napr. chýba, na to slúži prerokovanie vedené Okresným úradom Banská Bystrica, v rámci ktorého sa písomne predkladajú pripomienky. Tie sa vyhodnotia a následne zapracujú do dokumentov,“ uvádza Správa NP MP.

Dodáva, že rovnako aj Lesy SR predložili svoje pripomienky, ktorých súčasťou rozhodne mali byť aj identifikované nedostatky týkajúce sa realizovania chovu koní priamo na Muránskej planine. „Nie je žiaden problém ich zapracovať, pretože chov koní na Muránskej planine nikto zrušiť nechce,“ zakončujú pracovníci Správy NP MP.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: lesmedium.sk, facebooková stránka Národný park Muránska planina, Foto: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA