Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 16. januára 2021

Cesta cez sedlo Zbojská zatiaľ ostáva prejazdná

9. januára 2014 | Komentáre: 0 |

„O úplnej uzávierke cesty sa nedá uvažovať,“ hovorí primátor Tisovca Mináč. Za akých podmienok bude rekonštrukcia horského priechodu pokračovať, sa rozhodne v priebehu tohto mesiaca.

zvojska31-510x287O odstavení dopravy počas rekonštrukčných prác na ceste z horského sedla Zbojská do Tisovca sa uvažuje z dôvodu uvoľnenia masy zeme a kameňov, ktoré sa odohralo ešte minulý rok. Táto udalosť síce nikoho neohrozila, no Slovenská správa ciest v tom čase pozastavila ďalšie práce a z dôvodu zabezpečenia maximálnej bezpečnosti sa uvažuje nad úplným pozastavením dopravy počas kritických prác. V médiách sa v novembri 2013 objavila informácia, podľa ktorej malo dôjsť k úplnej uzávierke cesty už 9.januára 2014.

Mináč: O úplnej uzávierke sa nedá uvažovať

Pozastavenie dopravy na tejto ceste už niekoľko mesiacov blokuje primátor Tisovca Peter Mináč. „Ked som podpisoval stavebné povolenie, tak tam neboli žiadne podmienky o úplnom uzavretí cesty. Trváme na tom, že sa o tom sa nedá vôbec uvažovať„, povedal Mináč pre Echoviny.sk. „Ľudia u nás počítajú každý cent a tri mesiace obrovských obchádzok cez Červenú Skalu alebo až cez Kokavu by znamenali aj pre podnikateľov ohrozenie ich existencie,“ odkazuje Mináč cestárom.

Minac

„O úplnej uzávierke sa nedá uvažovať“, hovorí Peter Mináč.

„Zdôrazňujem, že ešte nie je definitívne rozhodnuté o uzatvorení cesty a bez nášho súhlasu ho ani nie je možné vydať. Uvedomujeme si, že počas rekonštrukčných prác je úsek skutočne nebezpečný. Predložili sme však alternatívu, ktorá je z nášho pohľadu oveľa výhodnejšia. Obchádzková trasa má podľa nás viesť cez les z Pohronskej Polhory do Tisovca. Sú to štyri kilometre, ktoré je potrebné len upraviť a natiahnuť asfalt. Súhlas na to nám dal aj štátny podnik Lesy SR,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk Peter Mináč.

Situáciu by vyriešila obchádzková trasa

Uvažovalo sa nad rôznymi alternatívami, ktoré by situáciu vyriešili. 31. októbra podpísali samosprávy Tisovca, Pohronskej Polhory a Michalovej zmluvu s Lesmi SR o prenájme 6 kilometrového úseku lesnej cesty. Ten by mal slúžiť ako obchádzková trasa počas rekonštrukcie úseku cez Zbojská. Táto cesta je v súčasnosti využívaná na vlastné riziko vodičov, nakoľko Slovenská správa ciest odmietla do tohto projektu investovať. Bola vypracovaná požiadavka na vyrovnanie a vyasfaltovanie tejto lesnej cesty, nebola však schválená.  Je však možné ju využiť ako obchádzkovú trasu v prípade uzavretia horského priechodu Zbojská.

Prečítajte si aj: Video: Rekonštrukcia cesty Zbojská je v plnom prúde

Kompromisným riešením je prejazdnosť v určitých hodinách

Inou alternatívou je kompromis, pri ktorom by sa cesta uzatvárala len v určitých termínoch a počas určitých hodín. O tom by sa malo rokovať v priebehu tohto mesiaca. Konkrétne by malo dôjsť k dohode, v akom režime a za akých podmienok bude pokračovať rekonštrukcia, ako aj o termínoch obmedzení dopravy. „O výsledkoch rokovania budeme verejnosť informovať, ale trváme stále na tom istom. O úplnom uzavretí cesty sa nedá uvažovať,“ zdôraznil primátor Tisovca.

Aktualizované 9.1. o 12:30 hod.:

Cesta I/72 zo Zbojskej do Tisovca tak zostáva i po 9. januári prejazdná. „K danej téme Slovenská správa ciest nemôže v súčasnosti poskytnúť žiadne stanovisko, nakoľko SSC požaduje úplnú uzávierku cesty I/72, ale do dnešného dňa k tomuto SSC nedostala pozitívne stanovisko,“ povedala dnes pre Echoviny.sk hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hroncová.

 

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA