Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. júla 2020

BBSK: V divadlách či školách šijú rúška, aj v SOŠ Hnúšťa. S materiálom môže pomôcť verejnosť

21. marca 2020 | Komentáre: 0 |

Nedostatok ochranných rúšok sa snaží Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) kompenzovať tým, že ich výrobu objednal u firiem v regióne.

Látkové rúška však dobrovoľne šijú aj v niektorých divadlách a stredných školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. TASR o tom vo štvrtok informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici.

Rúška sú prioritne určené pre zariadenia sociálnych služieb, ambulantných lekárov, vodičov autobusov, ako i ďalších zamestnancov organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, prípadne tých, ktorí si ich nemajú možnosť zabezpečiť.

„Som rád, že do šitia rúšok sa dobrovoľne pustili niektoré divadlá a školy. Ukázali, že im osud tých najzraniteľnejších nie je ľahostajný,“ zdôraznil predseda BBSK Ján Lunter.

Výrobu látkových rúšok už kraj objednal u sociálneho podniku vo Valaskej a od banskobystrických spoločností Slovenka-Silver a Safe time, a tiež od spoločnosti Svetro z Banskej Štiavnice. Tie by mali celkovo vyrobiť približne 30.000 kusov rúšok, ktoré budú priebežne dodávať.

Do šitia rúšok sa zapojilo šesť stredných škôl v Modrom Kameni, Lučenci, v Tornale, Revúcej, Banskej Štiavnici a v Hnúšti. Celkovo by mali zhotoviť okolo 2000 rúšok. Na ich výrobňu sa však premenili i divadelné dielne banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí a zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

„Kultúrne inštitúcie v našom kraji sa zapájajú, aby pomohli v neľahkej situácii. Všetci si uvedomujeme, že situácia s ochrannými pomôckami nie je dobrá, obmedzené sú i naše materiálové možnosti,“ konštatoval Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK.

Pomôcť s výrobou rúšok môže aj verejnosť, najmä darovaním vhodného materiálu. Vítaná je čo najhustejšia bavlna, ako staré plachty, obrusy či uteráky. Pomôžu gumičky, šnúrky a stužky.

„Prosíme, aby materiál, ktorý chcú ľudia darovať, zabalili za použitia ochranných pomôcok do plastových tašiek alebo vriec a vložili ich do označených nádob pri kultúrnych inštitúciách v kraji,“ dodal Černek. Ich zoznam je zverejnený na webovej stránke BBSK, najbližšie k nám je to Gemersko-malohontské múzeum v R. Sobote.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR; Foto: ilustračné, Pixabay.com


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA