Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. mája 2019

BBSK chce z eurofondov zrekonštruovať úseky ciest medzi Kokavou a Breznom

13. marca 2019 | Komentáre: 1 |

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa cez svoju Banskobystrickú regionálnu správu ciest (BBRSC) uchádza z eurofondov o financovanie opravy 90 kilometrov ciest vo svojej pôsobnosti. To, či peniaze získa, by malo byť známe do niekoľkých mesiacov.

Jedným z troch veľkých projektov, na ktoré chce získať peniaze z tohto zdroja, je rekonštrukcia niekoľkých úsekov ciest medzi Kokavou nad Rimavicou a Breznom. Projekt bude zameraný na dve komunikácie v okresoch Brezno a Poltár.

Prvá z nich, cesta II/529, vedie z Hriňovej cez Lom nad Rimavicou do Brezna. Druhá cesta, III/2724, sa začína v Kokave a vedie cez Utekáč k Sihle, kde sa napája na prvú menovanú komunikáciu. Predovšetkým táto druhá cesta je vo viacerých častiach skutočne v katastrofálnom stave a niektoré úseky sa dajú prejsť autom doslova len krokom.

Aj podľa vedenia BBSK je súčasný technický stav týchto ciest a ich mostov v nevyhovujúcom stave. Viaceré nosné konštrukcie mostov majú známky pokročilej korózie, čo znižuje ich nosnosť. „Na týchto cestách sa tiež plánuje sanácia násypového telesa cesty vybudovaním oporných múrov, prečistenie a prehĺbenie cestných priekop,“ dodal na margo pripravovanej rekonštrukcie predseda BBSK Ján Lunter.

Ako pre Echoviny.sk uviedol poslanec BBSK Michal Bagačka, náš kraj má v správe rozsiahlu cestnú sieť, ktorá má celkovú dĺžku viac ako 2500 kilometrov. „Je pravdou, že aj po iné roky sa niektoré úseky obnovili, ale ten historický dlh tu je. Teraz sa schválil ďalší balík na cesty a verím, že budú nasledovať aj iné,“ podotkol Bagačka, podľa ktorého je na kraji záujem postupne dávať cestné komunikácie do poriadku.

Vyššie spolufinancovanie

Vo forme spolufinancovania projektu zaplatí BBSK namiesto obvyklých piatich percent až desať, čo zvýši jeho výdavky asi o milión eur. Samotný BBSK totiž v súčasnosti nemôže byť žiadateľom o nenávratný finančný príspevok (NFP) pre zákaz čerpať eurofondy, preto o dotáciu musí žiadať cez svoju akciovú spoločnosť BBRSC.

Dôvodom je skutočnosť, že kraj v minulom volebnom období porušil zákaz nelegálneho zamestnávania, za čo dostal v roku 2015 postih formou zákazu čerpania a žiadania o eurofondové projekty na päť rokov.

„Pre schválenie nenávratného finančného príspevku riadiacim orgánom pre BBRSC ako akciovú spoločnosť, nie pre samotný orgán verejnej moci, je nutné schváliť spolufinancovanie vo výške desať percent zo zdrojov žiadateľa, oproti o polovicu nižšej, len päťpercentnej spoluúčasti,“ vysvetlil predseda dopravnej komisie zastupiteľstva BBSK Jakub Gajdošík.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk; Foto: ilustračné

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  duha | 14. marca 2019 | 18:41 | 18:41

    Dobry podvecer velmi ma prekvapila tato informacia orekonstrukcii ciest II a III TRIEDY na trase Kokava cez Utekac k Sihle velmi fandim vsetkym ktori sa pricinia o tuto rekonstrukciu cesty.No dufam ze to nebude len poplatanie dier ale riadne potiahnuty asfaltovy koberec a konecne bude moct clovek prejst tento usek cesty bez problemov.Drzim palce a verim ze sa naozaj podari penieze ziskat a projekt bude mat svoje opodstatnenie.Rodacka z tohto kraja.

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA