Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 15. augusta 2020

Apríl v regióne prinesie koncerty, festivaly i  športové akcie

2. apríla 2019 | Komentáre: 0 |

Aprílové podujatia v našom regióne budú patriť najmä Veľkej noci, no miesto si tradične nájde aj divadlo, turistika, hudba, film či šport. Miestna akčná skupina (MAS) Malohont pripravila sumár akcií na štvrtý mesiac tohto roku.

Veľkonočná atmosféra vo Veľkých Teriakovciach i Klenovci

„Na nadšencov originálnych ručne vyrobených vecičiek, ľudového zvykoslovia, tanca a spevu čaká Prvá jarná bio-eko-handmade burza, ktorá sa uskutoční v piatok 5. apríla v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Jej súčasťou budú aj jedlá typické pre obdobie predveľkonočného pôstu v našom regióne,“ prezradila Kristína Furmanová, administratívna pracovníčka MAS Malohont.

Následne budú v sobotu (6. 4.) bohatým programom vítať jar vo Veľkých Teriakovciach a v nedeľu (7. 4.) v Striežovciach. Téma Veľkej noci bude rezonovať aj v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, kde budú prebiehať prednášky zamerané na jarné a veľkonočné zvykoslovie a aj sa budú zdobiť vajíčka (9. – 11. 4.).

V Mestskom múzeu v Jelšave zorganizujú tvorivé dielne s veľkonočnými nápadmi, tematickú výstavu aj ochutnávku tradičných dobrôt (11., 12. a 15. 4.). „Od stredy 17. apríla budú za priaznivého počasia stromčeky na námestí Karola Salvu v Klenovci zdobiť veľkonočné ozdoby. Výtvory šikovných rúk detí tu budete môcť obdivovať do nasledujúcej stredy 24. apríla,“ pokračovala Furmanová.

The Beatles v Kokave, Smejko a Tanculienka v Hnúšti

Apríl v regióne ponúkne aj viacero hudobných vystúpení. V podkroví Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote sa predstaví džezové trio Szabó, Turcerová, Maceček. V evanjelickom kostole v Revúcej sa odohrá prvý jarný organový koncert, po ktorom bude nasledovať prezentácia na tému Historické organy ako ich nepoznáme. Obe akcie sú naplánované na piatok (5. 4.).

Do Domu kultúry v Kokave nad Rimavicou zavíta The Beatles Revival (6. 4.). Do toho rimavskosobotského príde najprv šansónová speváčka Chantal Poullain-Polívková s kapelou Štěpán Markovič Trio (11. 4.), potom Miro Jaroš (12. 4.) a aj Trio Impression (23. 4.). Posledná aprílová nedeľa (28. 4.) v Hnúšti bude patriť Smejkovi a Tanculienke.

Niečo aj pre milovníkov folklóru i divadla

Na výber budú mať aj priaznivci divadla, filmu a folklóru. Prvá aprílová sobota (6. 4.) sa pod Hradovou bude niesť v znamení regionálnej divadelnej prehliadky Lojkov Tisovec. „Stredajší večer (10. 4.) je v Revúcej vyhradený pre Odchody vlakov – druhú sériu úspešnej, vynaliezavej a invenčnej komédie pre dvoch hercov z pera legendárneho autora Petra Zelenku na motívy hry Michaela Frayna v podaní manželov Adely a Viktora Vinczeovcov.“

Dom kultúry v Hnúšti sa zmení na miesto regionálnej súťažnej prehliadky mladých folkloristov pod názvom Zlatá strunka (12. 4.). O deň neskôr (13. 4.) sa do Hnúšte vráti medzinárodný festival cestovateľských filmov Expedičná kamera. Tretia marcová sobota (20. 4.) ponúkne pokračovanie filmového kvízu v Rimavskej Sobote. Záver mesiaca sa bude niesť v znamení stavania májov. Tie vyrastú v Kokave nad Rimavicou (27. 4.) aj v Hnúšti, Hrnčiarskych Zalužanoch, Klenovci, Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove a Sušanoch (30. 4.).

Predvedú sa futbalisti aj stolnotenisti

Už túto sobotu (6. 4.) sa v Športovej hale v Klenovci uskutoční IX. Ročník Veľkonočného turnaja dospelých v stolnom tenise. Na ten istý deň je naplánovaná turisticko-historickú vychádzku na Rákošský hrad. O týždeň neskôr (13. 4.) sa v Mestskej športovej hale v Hnúšti uskutoční futbalový turnaj Panter Cup.

„Ďalšia sobota v poradí (20. 4.) tu už bude patriť Majstrovstvám Slovenska v bikini a body fitness a kulturistike juniorov. Nielen pre nadšencov terénnych vozidiel je určené podujatie Offroad Tisovec (25. – 28. 4.). Ak ste ešte nezahájili svojich 100 jarných kilometrov alebo ich už v nohách poctivo zbierate, tak určite využite aj nasledovnú pozvánku. V sobotu 27. apríla sa obce Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo a Rimavské Zalužany vydajú novou trasou na spoločný Výstup na Sinec,“ doplnila Furmanová.

V apríli nebudú zaháľať ani turisti z KST Hnúšťa, ktorí sa vyberú po trase Ratkovská Suchá – Lipovec – Potok – Rovné – Hnúšťa (20. 4.). Dve akcie si naplánovali v KST mesta Rimavská Sobota. Prvou bude Kurinecký okruh (4. 4.), druhou okruh Predná hora – hrad Muráň (27. 4.). TO KOS Rimavská Sobota sa vydá k prielomu Muráňa a Muránky (13. 4.) a kokavskí turisti sa vydajú na pochod na Vepor (13. 4.) a na Poľanu – vodopád Bystrô (20. 4.).

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: MAS Malohont; Foto: ilustračné


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA