Skončilo sa Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach

8. novembra 2012 | 11:23 |  |

Skončilo sa Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach - sviatok ovčiarov. Aj napriek dažďu sa Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach vydarilo.

Vo Veľkých Teriakovciach sa 26. - 27. októbra 2012 konalo podujatie venované ovčiarstvu pod názvom Slovenské mitrovanie. Pre návštevníkov podujatia, ktorých neodradil ani dážď, boli pripravené ukážky prác na salaši, výstava s pastierskou tematikou, hudba a tance valaskej kultúry a ďalšie sprievodné aktivity.

Mitrovanie alebo valaské hody či sviatok ovčiarov sa viaže k 26. októbru na deň sv. Demetera alebo Mitra, kedy sa končí pastierska sezóna. Bačovia a valasi sa v tomto období vracali do dedín, v kostole obetovali syry a po vyúčtovaní sa s majiteľmi oviec sa zúčastnili spoločnej hostiny. Práve na tento takmer zabudnutý zvyk nadväzuje podujatie Slovenské mitrovanie, v ktorom chceme pokračovať aj v budúcom roku.

Prvý deň podujatia odštartoval odborným seminárom na Salaši pod Maginhradom, ktorý bol zameraný na výmenu skúseností v ovčiarstve. Lektori sa vo svojich prednáškach venovali dejinám a kultúre tradičného ovčiarstva na Slovensku, hospodáreniu na pôde a jeho vplyvu na životné prostredie, využívaniu trávnatých porastov, ale aj rodinnému hospodárstvu, valaskej kultúre a tradičnému roľníckemu roku na severe Malohontu. V rámci prezentácie dobrých príkladov ovčiarskej praxe predstavil aktivity svojho podniku majiteľ salaša Ing. Norbert Keľo, po ktorých nasledovala prehliadka farmy i penziónu s reštauráciou. Viac ako 30 účastníkov seminára ocenilo jeho prínos a odporúča pokračovať v realizovaní podobných aktivít.

Podvečer prvého dňa patril ešte otvoreniu dvoch výstav v teriakovskom mlyne, ktoré boli sprístupnené aj počas druhého dňa podujatia. Výstava pod názvom Pastierstvo v Gemeri - Malohonte predstavila pastierstvo cez exponáty v podobe ukážok pastierskeho riadu, náradia, časti výstroja a výtvarného prejavu pastierov, ktoré boli doplnené fotografiami a sprievodným textom. Druhá výstava Kroje našich krajov bola realizovaná v rámci rovnomenného projektu česko - slovenskej spolupráce a venovala sa tradičnému ľudovému odevu na území partnerských regiónov.

Jej voľným pokračovaním bol večerný program Piesne našich krajov, na ktorom bolo uvedené CD ľudových piesní za účasti ľudových hudieb, speváckych skupín a sólistov zo Slovenska a Moravy z územia partnerských miestnych akčných skupín.

Sobotňajší program sa odohrával na Salaši pod Magihradom a pokračoval v ovčiarskej tematike aj napriek nepriazni počasia. Návštevníci mali možnosť vidieť ukážky prác na salaši ako napríklad zaháňanie stáda s ovčiarskym psom, strihanie oviec či dranie barana, ako aj ukážky prác so salašníckymi produktmi - odváranie žinčice, výrobu syrov a spracovanie vlny.

Spracovanie baranieho mäsa na rôzne spôsoby predviedli tri súťažné družstvá, a to aj napriek tomu, že súťaž vo varení baraních špecialít bola pôvodne zrušená. Tretie miesto patrilo Folklórnemu súboru Vepor z Klenovca, druhá skončila Kokavská ambasáda Zvolen a prvé miesto si výborným baraním guľášom vybojovalo družstvo za obec Lukovištia.

Okrem toho prebiehali v areáli salaša ukážky výroby bačovského riadu a prezentácia remeselníkov s výrobkami súvisiacimi s pastierstvom ako bačovské palice, vyrezávané drevené plastiky s ovčiarskou tematikou, výrobky z kože a pastierske hudobné nástroje, kožúšky i zvonce. V reštauračnej časti salaša sa počas dňa premietali dokumenty viažuce sa k pastierstvu a návštevníci mali k dispozícii propagačné materiály zúčastnených miestnych akčných skupín.

V záverečnom kultúrnom programe, v ktorom bola prezentovaná hudba, spev a tance valaskej kultúry, sa predstavili účinkujúci z územia našej MAS - Trio fujaristov z Kokavy nad Rimavicou, heligonkári Ľubomír Zvara a Ján Kožiak st. z FS Vepor z Klenovca, Mužská spevácka skupina Húžva pri FS Sinec z Hnúšte, FS Vepor z Klenovca, FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a ďalší účinkujúci z obcí stredného Slovenska - Juraj Šepák zo Seliec, Martin Tesák z Pohronskej Polhory, Trio fujaristov z Kotošky, Laznícky výber zo Stredného Slovenska, Folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu a hosť zo zahraničia, ktorým bol Valašský krúžok Rusavjan z Bystřice pod Hostýnem.

Ukončili tým dvojdňové vzdelávacie a prezentačné podujatie Slovenské mitrovanie, ktorého cieľom bolo spropagovať tradičné ovčiarstvo, život na salaši, zvykoslovie, hudobný a tanečný folklór našich predkov z tejto oblasti laickej aj odbornej verejnosti.

Realizácia tohto podujatia vznikla na základe chýbajúcej osvety a podujatí v oblasti prezentácie a propagácie ovčiarstva, ktoré má v našom regióne bohatú tradíciu. Územie dnešnej MAS MALOHONT patrilo v minulosti k významným lokalitám valaskej kultúry. Na tieto tradície nadväzujú aj súčasné aktivity miestnych chovateľov oviec, ktorých je síce na našom území už málo, ale zaslúžia si našu pozornosť. S chovom oviec súvisia totiž mnohé prejavy z oblasti duchovnej kultúry a folklóru, ako napríklad pracovné zvyky a obyčaje, predstavy pastierov o prírode, liečebné praktiky, pranostiky, estetické cítenie pastierov prejavené v hudobnom, slovesnom, tanečnom folklóre a vo výtvarnom umení. Ovčiarstvo a špeciálne chov oviec valaským spôsobom je unikátom a špecifikom tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Spája ekonomické, hospodárske, právne a kultúrne aspekty. Zachovanie ovčiarstva má zároveň aj veľký vplyv na zdravú výživu človeka.

Autorom myšlienky podujatia je etnológ a andragogik PhDr. Ivan Murín, PhD. z UMB Banská Bystrica v spolupráci s manželmi Stanislavou a Jaroslavom Zvarovcami z Klenovca.

Hlavným organizátorom podujatia bola Miestna akčná skupina MALOHONT a Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce v spolupráci s odborným garantom, ktorým bola Katedra životného prostredia Fakulty prírodných vied UMB Banská Bystrica. Ďalšími spoluorganizátormi podujatia boli Vidiecky parlament Banskobystrického kraja, ktorý pôsobí ako regionálne pracovisko Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Banskobystrický kraj, Gemersko - malohontské múzeum Rimavská Sobota, Gemersko - malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie OZVENY Hrachovo.

Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Banskobystrický samosprávny kraj a Mikroregión Rimava a Rimavica. Časť aktivít v rámci podujatia bola realizovaná aj cez projekt česko - slovenskej spolupráce Kroje našich krajov, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

Zdroj: Stanislava Zvarová a Miroslava Kubaliaková, MAS MALOHONT

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
V Klenovci budú mať nový asfalt za približne 159-tisíc eur
4.aug.2022 - Ako uviedla starostka, v obci sa jednalo o dlhoročný problém s množstvom výtlkov, na ktorý samospráva upozorňovala viac rokov. Ďalej...
Kolieskom v Kokave nad Rimavicou oslávia ľudové tradície
3.aug.2022 - Už tento štvrtok (4. 8.) sa začne folklórny festival Koliesko. Ďalej...
Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...

DO POZORNOSTI

FOTOSÚŤAŽ Zaostrené na Gemer-Malohont: Zapojte sa do veľkej súťaže snímok. Vyhrať môžete aj víkendový pobyt v Tatrách
Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...
27.júl.2022 - Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...

Šport

FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...
FUTBAL: Kokavčania nedali Biskupiciam šancu
27.jún.2022 - Po futbalistoch Hnúšte a Tisovca ukončili ročník 2021/22 aj Kokavčania. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa nedala Buzitke šancu, Kokava mala v P. Dravciach početnú prevahu

20.jún.2022 - Futbalová sezóna sa pre dve z troch mužstiev z nášho regiónu skončila. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa bodovala v Čebovciach, Tisovec neuspel proti Buzitke

13.jún.2022 - Cez víkend (11. a 12. 6.) sa odohrali zápasy, v ktorých sa o body pobili aj mužstvá z nášho regiónu. Ďalej...

FUTBAL: Vysoké víťazstvo Kokavy, v Hnúšti sa nehralo

6.jún.2022 - V prvý júnový víkend (4. a 5. 6.) sa na trávnikoch aj v našom regióne odohrali ďalšie ligové kolá. Ďalej...

Téma týždňa

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky

2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Minister Krajniak navštívil Tisovec. Zavítal do rodného domu Dr. Vladimíra Clementisa a pozrel si aj futbalový zápas
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...

Rozhovor

Kedysi mapoval dianie v regióne, dnes archívnymi fotkami teší ľudí. Archív Jozefa Tokára ukrýva okolo 35 000 negatívov
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...

Kultúra

Ďakovné listy a cenu primátorky Tisovca si prevzalo niekoľko osobností mesta
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sklenené kuchynské zásteny: Týchto 5 výhod vás presvedčí si ich zaobstarať!
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram