Parašutizmus nie je len o tom, že si odškrtnete nezabudnuteľný zážitok z pomyselného zoznamu aktivít, ktoré chcete za život vyskúšať. Ide o šport spojený s fyzickými aj emocionálnymi benefitmi, ktoré výrazné ovplyvňujú život a prežívanie.
Nedokážete si predstaviť, o akých prínosoch hovoríme? Tak sa na to pozrime.
Skok padákom má pozitívny vplyv na vaše telo, konkrétne na zlepšenie motoriky a propriocepcie - vnímanie pohybov a polohy tela. Tá je potrebná pre správnu koordináciu a činnosť svalstva (svalový tonus). Jedinečnou výhodou parašutizmu je, že trénujete túto schopnosť v špecifickom prostredí. Molekuly vzduchu vyvíjajú na vaše telo silu odlišnú od tej, s ktorou sa stretávame, keď stojíme nohami na zemi.
Urobiť krok do vzduchoprázdna si vyžaduje dávku odvahy a odhodlania. Dosiahnutie úspechu a splnenie náročného cieľa vyvoláva pocit, že dokážete aj nemožné. Zdvihne vám sebavedomie a dôveru v samého seba, že si v živote poradíte aj s ďalšími výzvami. Môžu za to chemické procesy prebiehajúce v mozgu. Ich efekt pretrváva ešte dlho po adrenalínovej aktivite.
Vzrušujúce činnosti (nielen parašutizmus, ale napr. aj vyhliadkové lety vrtuľníkom či rogalom) spúšťajú v mozgu reakčný mechanizmus, ktorý je zodpovedný za tvorbu hormónov šťastia. Ide hlavne o dopamín, serotonín, endorfíny a adrenalín, ktoré v nás vyvolávajú pocit eufórie, uvoľnenia, dobrej nálady, lepšieho vnímania, zvýšenie energie a mnoho iných pozitívnych efektov.
Voľný pád je skvelý spôsob, ako trénovať myseľ a prekonávať strach. Vo viacerých prípadoch sa preukázalo, že ľudia, ktorí sa pravidelne zúčastňujú tandemového zoskoku majú vyvinutejšiu schopnosť rozlíšiť skutočný strach od iracionálneho a lepšie zvládajú obavy a stresové situácie v reálnom živote.