Ak si predstavujete typickú babičku, ako sedí v hojdacom kresle a pletie ponožky a sivovlasého pána, ako zaspáva v károvanom ušiaku pred televíznymi novinami, zrejme ste sa nestretli so súčasnými seniormi. Podľa výskumov sú v dnešnej dobe seniori oveľa aktívnejší ako pred dvadsiatimi rokmi a mi tomuto trendu s nadšením tlieskame.
Mnoho ľudí sníva o tom, ako si v dôchodku splnia sny a budú mať konečne dostatok času na všetky svoje hobby. Preskúmajú svet, budú rozmaznávať vnúčatá, hodiny tráviť svojimi koníčkami... Realita ich však často posadí do čakární u lekára a mnohokrát trpia osamelosťou a depresiou. Súčasní dôchodcovia sú si toho vedomí a týmto nepríjemnostiam predchádzajú aktívnym životným štýlom. A ako to robia? Inšpirujte sa!
Stretnúť na dedine staršieho pána pomaly krútiaceho pedálmi bicykla nie je nič nezvyčajné. Po mestách sa však čoraz častejšie premávajú na elektrických trojkolkách pre seniorov.
Sú oveľa skladnejšie ako bicykle a zmestia sa aj do úzkej chodby panelákovho bytu alebo do malej pivničky. Môžu ich používať ako športovú pomôcku, ale ak sú vyčerpaní alebo je terén náročnejší, prácu sa nich „odmaká“ samotný elektromotor. Ideálna kombinácia a veľmi chic spôsob prepravy, čo poviete?
Aj keď rybičky a morské prasiatka môžu potešiť, mnoho dôchodcov si volí ako zvieracieho spoločníka psíka. Nehovorí sa predsa nadarmo, že ide o najlepšieho priateľa človeka.
Okrem toho, že ich donúti k pravidelným prechádzkam na čerstvom vzduchu, a to doslova za každého počasia, majú aj komu prejavovať svoju náklonnosť, porozprávať sa (priznajte sa, robíme to všetci, bez ohľadu na vek) a rozmaznávať ho napríklad kvalitnými psími granulami Dog's Chef. Z domáceho miláčika sa tak stáva regulárny člen rodiny, ktorý zaženie pocit osamelosti, najmä ak senior žije osamote.
Len málo seniorov má takú kondíciu, aby zvládalo behať so svojimi vnukmi alebo závodne veslovať. Keď sa však dostanú do skupiny seberovných športovcov, môže ich takáto aktivita veľmi baviť.
Pravidelné hodiny športu, každodenné prechádzky, klubové súťaže a lokálne rekreačné strediská ponúkajú mnoho programov šitých na mieru a na prípadné zdravotné obmedzenia seniorov. Zároveň sa tak spoznávajú a otvárajú cestu iným spoločným aktivitám.
Aj vy máte predsudky, že starší ľudia všetko iba hromadia a skladujú a veľmi zle znášajú zmeny? Dôchodkový vek prirodzene znamená viac času stráveného doma. A práve to je inšpiráciou pre renováciu bývania.
Seniori rovnako ako mladšia generácia podľahli trendu vypratávania zbytočností a vo vyššom veku si doprajú aj luxus, na ktorý možno v mladosti nemali dosť peňazí. Staré postele obnovia antialergickým matracom, obývačku si zariadia v štýle francúzskeho vidieka alebo si doprajú masážnu vaňu. Odmenou je pre nich útulný domov a maximálne pohodlie.
Otužovanie má mnoho benefitov. Posilňuje imunitu a udržiava pokožku mladú. Ľudia, ktorí otužujú, sú menej často chorí a čo je na tom najlepšie, združujú sa v skupinách, kde si navzájom môžu nájsť priateľov. Ak teda uvidíte seniorov v plavkách na brehu rieky, môžete im iba ticho závidieť ich vitalitu a proaktívny prístup k životu.
Celý život sa učíme a vďaka tom precvičujeme svoje mozgové bunky. Najlepšou formou učenia sú vlastné zážitky, ktoré nás zároveň napĺňajú pozitívnymi emóciami a nedovolia nám ustrnúť v melanchólii. Či už seniori cestujú s rodinou, so svojimi priateľmi, alebo v špeciálnych zájazdoch, všetky tieto podoby cestovania sú obohacujúce.
Ako prvé spomenieme športové parky pre seniorov, ktoré vyrástli aj po celom Slovensku. Špeciálne navrhnuté športové náčinie a pomôcky, ktoré sú využiteľné na čerstvom vzduchu, sú skvelým spôsobom, ako si doplniť endorfíny. Ale športovanie môže mať aj podobu bowlingu, rýchlej chôdze, golfu či hry s vnúčatami. Takéto aktivity využívajú seniori na pohyb, ale majú v sebe aj pridanú hodnotu.
Určite vás neprekvapí, že mnoho seniorov využíva možnosť ďalej pracovať. Hoci na prvý pohľad ide hlavne o doplnenie financií kvôli nízkym dôchodkom, v skutočnosti má práca pre seniorov oveľa hlbší zmysel. Jednak ich udržiava v mentálnej kondícii, pripadajú si užitoční a zároveň sa naďalej stretávajú s ľuďmi a ako vieme, socializácia je veľmi dôležitá v každom veku.
Aj keď táto činnosť patrí k typickým kratochvíľam seniorov, dnes má oveľa väčšiu popularitu ako kedysi. Je totiž dokázané, že pri dotyku s pôdou sa na človeka prenášajú enzýmy, ktoré pozitívne ovplyvňujú jeho duševné prežívanie. Zároveň pri pestovaní ovocia a zeleniny seniori obohacujú svoj jedálniček o nutrične bohatú stravu. Záhradkári pravidelne precvičujú svoju mobilitu a flexibilitu. Plody tejto práce teda seniorov obohacujú hneď niekoľkonásobne.
Sedavý spôsob života môže viesť k zdravotným problémom, osamelosti a izolácii starších ľudí. Najmä u seniorov, ktorí väčšinu života trávili v spoločnosti iných, je takáto zmena na domaseda veľmi náročná. Preto sa čoraz viac z nich aktivizuje v dobrovoľníckych prácach. Či už ide o komunitné skupiny bojujúce proti odpadu, alebo v súčasnosti potrebnú pomoc pre utečencov, seniori sú čoraz aktívnejší nielen počas rôznych zbierok, ale aj pri konkrétnej priamej pomoci.