Leto sa pomaly, ale isto blíži a hrejivé slnečné lúče nás budú každým dňom ťahať von. Ak chcete pobyt vonku tráviť aktívne a popritom aj spoznávať krásy našej krajiny, vyrazte do prírody. A je jedno, či na bicykli, alebo po vlastných.
Najskôr si vyskúšajte, či vás to bude baviť
Cyklistika na Slovensku zažila za posledné roky dva rozmachy. Prvý už dávnejšie, po prvých úspechoch Petra Sagana a ten druhý minulý rok, keď kvôli pandémii začali ľudia tráviť leto viac doma. Mnohí predajcovia bicyklov vtedy hlásili už v priebehu jari vypredané sklady.
Ak ste doteraz váhali, či začať s cyklistikou a nechcete hneď investovať do nového bicykla, skúste si ho najskôr požičať. Nejedna požičovňa bicyklov v Bratislave má široký výber bicyklov, ktoré si môžete vyskúšať a zistiť tak, či je cyklistika pre vás to pravé. Popritom môžete zažiť naše hlavné mesto takpovediac z inej perspektívy, prípadne preskúmať jeho okolie bez toho, aby ste museli pri presúvaní sa autom riešiť, kde zaparkovať a koľko to bude stáť.
Bazár šetrí vašu peňaženku
Ak vás jazda na bicykli z požičovne nadchla, určite ste po návrate domov pozerali na internete nové bicykle. Dobrý bicykel nie je práve lacná záležitosť a už vôbec nie, ak chcete kúpiť nové bicykle aj zvyšným členom domácnosti.
Riešením, pri ktorom ušetríte, sú bazárové bicykle a elektrobicykle. Bicykel, o ktorý je správne postarané, vydrží roky, a tak rok výroby nezohráva úlohu ak pôvodný majiteľ nezanedbával pravidelnú údržbu. Bicykel z bazáru je obzvlášť vhodný pre deti, keď ešte neviete, či ich bicyklovanie náhodou neprestane po jednej sezóne baviť. A keď uvidíte, že sa pre cyklistiku nadchli, pri investovaní do nového bicykla budete mať istotu, že to nebudú nevyužité peniaze.
Výraznejšie ušetríte aj pri kúpe elektrobicyklu z bazáru. Títo moderní súrodenci klasických bicyklov sú totižto cenovo podstatne drahší. A nemyslite si, že elektrobicykle sú len pre lenivcov. Často na nich stretnete aj fyzicky zdatných cyklistov, ktorým elektrobicykel otvára nové možnosti, keďže môžu svoje obľúbené trasy zvládnuť za kratší čas, čo im dovoľuje vyraziť na bicykel aj po práci, pár hodín pred zotmením.
Dve kolesá alebo dve nohy?
Ak vás predsa len cyklistika nenadchla a radšej by ste spoznávali krásy prírody po vlastných, majte na pamäti, že ani vážnejšia pešia turistika by sa nemala robiť bez dobrého vybavenia. Pevná a kvalitná outdoorová obuv je absolútnou nutnosťou v predchádzaní zbytočných úrazov.
Množstvo ľudí sa síce vyberie na vysokohorskú túru v obľúbených botaskách kvôli pohodliu, ale zbytočne tak riskujú vyvrtnutie členka alebo iný úraz. A pritom ak vám turistická obuv príde príliš tvrdá, obujte si na turistiku ponožky s mäkkou výplňou na päte a pod prstami, prípadne po celej spodnej časti chodidla. Vhodné ponožky podstatne zlepšia komfort vašich chodidiel pri dlhých túrach a nemusíte tak robiť kompromisy v otázke bezpečného obutia.
Taktiež funkčné tričko, ktoré odvádza pot a príjemne sa nosí prispeje k tomu, že si aj náročnejšiu túru naozaj vychutnáte. Aj dobre zvolený batoh môže prispieť k pohodliu na túre. Pozerajte na systém vetrania chrbta a nato, či je batoh konštruovaný tak, že sa jeho zadná stena nedotýka vášho chrbta, prípadne je dobre vystužená, aby vás obsah batohu nepríjemne netlačil, keď ho naplníte potrebami pre celodennú túru. A na záver už len zvoliť trasu a vyraziť!
Zdroj obrázka 1: Sergey Mironov / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Madiwaso / Shutterstock.com