Martin Kožiak (22) hrá americký futbal. Ako prezradil, mohol byť aj členom slovenskej reprezentácie. Musel by však trénovať v Bratislave.
Ako sa chalan z Hnúšte dostal k americkému futbalu?
Ku Americkému futbalu som sa dostal úplnou náhodou, pri talentovkách na vysokú školu (Univerzita Mateja Bela), kde teraz pôsobím. Kráčal som po chodbe a na stole ležal leták klubu Daemons Amerického futbalu. Hneď ma to oslovilo, pretože tam bolo napísané “HĽADÁME TEBA”. V letáku stálo, že to môžu hrať tuční, chudí, malí aj veľkí. Skúsil som to, pretože do Banskej Bystrice som išiel s tým, že buď si nájdem niečo takéto alebo budem zápasiť. Vtedy som rozmýšlal aj o Grécko-rímskom zápasení, ale americký futbal ma dostal.
Ako vyzeral Tvoj prvý tréning?
Môj prvý tréning bol pre mna strašne vyčerpávajúci.Na druhý deň som cítil svaly, ktoré som dovtedy nikdy necítil, pretože ste skoro stále v podrepe kvôli rovnováhe. Hneď na začiatku som dostal do dvojice spoluhráča, ktorý bol veľký ako automat na kávu. Nemal som šancu. Zapieral som sa a kričal a nič nezaberalo, pretože som nemal žiadnu techniku a on si so mnou robil čo chcel. Smial sa mi či ešte nemám dosť a že či ešte vládzem. To ma naštartovalo a ten trénig som odtrénoval do zdarného konca.
Čo je súčasťou tréningovej prípravy pri tomto športe?
Tréningová príprava záleži od toho či ste v Offensive Line (Útok) alebo v Defensive Line (Obrana) a akú pozíciu v tej danej lajne hráte. Hráči majú rôzne povinnosti, ktoré na ihrisku musia plniť a na tom sa zakladá celá príprava.
Ako vznikol najtvrdší šport na svete?
Pôvod amerického futbalu je v Anglicku, kde znudeného hráča nebavilo stále len kopať do lopty, tak ju chytil a začal s ňou bežať. Ostatným hráčom sa to páčilo a vzniklo rugby. Tento šport sa v polovici 19.storočia dostal aj do Ameriky, kde sa začal hrávať prevažne na univerzitách. Dohodli sa na pravidlách a namiesto guľatej lopty začali používať šišku. Názov sa zmenil z rugby na americký futbal. Napriek tomu boli oba športy veľmi podobné. Zmenu viacerých pravidiel novovzniknutného amerického futbalu presadil až Yaleský hráč Walter Camp, ktorý je otcom amerického futbalu. Vďaka nemu sa Američania tešia na prestížnu futbalovú ligu Super Bowl.
Povieš nám niečo o histórii Daemons?
Na Slovensko sa americký futbal dostal okolo roku 1995. Klub Daemons Banská Bystrica vznikol v roku 2009, kedy ho založila partia nadšencov. Pretože začiatky sú stále zložité, prvé dva roky sa venovali prípravám a potrebovali riešiť financie a kupovať výstroje. V roku 2010 sa spustila náborová kampaň a postupom času sa vyprofilovalo jadro tímu.
Aký je rozdiel medzi ihriskom amerického futbalu a nášho „soccer-u“?
Viditeľným rozdielom medzi americkým futbalom a inými loptovými športmi je práve ihrisko, alebo hracia plocha. Má tvar obdĺžnika, dĺžky 120 yardov (109,7 m) a šírky 53,3 yardov (48,8 m). Hracia plocha je ohraničená bielymi čiarami. Čiara vyznačujúca boky ihriska sa nazýva sideline. Blízko koncov ihriska sú tzv. goal lines, ktoré sú od seba 100 yardov (91 m). Územie od goal line (domácky „gól lajny“) po koncovú čiaru (end line) je zvyšných 10 yardov. Toto územie sa volá end zóna (end zone). Takže tvarom ihriska tu zatiaľ nie je veľká odlišnosť ani od futbalu. Lenže ihrisko je rozdelené na dvanásť území po 10 yardoch (9,1 m). Koncové sú, ako sme si už spomenuli, end zóny a zvyšných desať tvorí hlavnú hraciu plochu. Každé desať yardové územie je označené príslušným číslom desiatky. V strede ihriska je 50 a nasleduje znova číslovanie smerom dole k 10. Okrem týchto čiar, ktoré sú výraznejšie, je každé 10 yardové územie rozdelené v polovici užšou čiarou. Krátkymi čiarkami sú zvýraznené aj jednotlivé yardy v každej štvrtine šírky. Brána sa nachádza na obidvoch koncových čiarach (end line) ihriska. Bránka má veľmi odlišný tvar od futbalu, tvorí ju konštrukcia tvaru U a jej stred je ukotvený do zeme. Podperná žrď má byť vysoká 10 stôp (3,05 m). Hlavné žrde sú od seba 5,64 m (profesionálne ligy: NFL, NCAA) a v ostatných súťažiach 7,11 m. U nás to je o kúsok viac než ten väčší rozmer už len z dôvodu, že stačí predĺžiť žrde futbalovej bránky. Preto sa tu goalposty zvyknú nazývať aj „háčka“.
Koľko ľudí je v základnej zostave na ihrisku a koľko členov má tím?
Každý tím má na ihrisku 11 hráčov. A členov? To záleží od veľkosti kolektívu. Nie je určené koľko ich musí byť.
Sú pri zápasoch časté zranenia? Stalo sa nejaké aj Tebe?
Tento šport je najtvrdší šport na svete zranenia sú samozrejmosťou. Áno, zranený som bol a kvôli zraneniu som istý čas nehral, pretože som mal sádru, ale zlomenina nebola zatiaľ žiadna a to som rád. Pri tomto športe s tým treba počítať. takže keď som si niečo narazil, prišlo mi to normálne a keď som sa vyliečil, pokračoval som ďalej.
Laikom symbolizuje americký futbal najmä robustná výstroj. Čo ju tvorí?
Takže veľmi dôležitá je prilba a ramená. ktoré vám chránia vrch tela a hruď. Chrániče do nohavíc vám chránia stehná, kolená, kostrč a bedrá - je to vlastne taký set chráničov, ktoré si zasuniete do nohavíc, kde sú na to púzdra. Základnú výstroj dopĺňa chránič zubov a suspenzor. Ostatné veci, ako napríklad chrániče lakťov a paží si už dokupujú hráči podľa toho, čo potrebujú.
Ako prebieha zápas a koľko trvá?
Zápas sa hrá 60 minút, ktoré sú rozdelené do štyroch 15 minútových štvrtín. V hre proti sebe nastupuje vždy útočná formácia jedného tímu a obranná formácia druhého tímu. Cieľom je dostať loptu do koncovej zóny súpera, pričom sa dá skórovať rôzne. Keď hráč dobehne do endzóny s loptou, alebo dostane prihrávku a hráč ju chytí, volá sa to touchdown, čo určite všetci poznajú. Ďalej napríklad field goal, čo znamená kop do lopty. Každý spôsob sa boduje inak. Pri hre nikdy nie je nič isté, pretože výsledok sa môže v priebehu pár sekúnd úplne zmeniť.
Existuje aj slovenská federácia pre tento šport a funguje aj nejaká liga?
Samozrejme áno. Slovenská asociácia amerického futbalu (SAAF) je riadiaci orgán pre americký futbal na Slovensku. Existuje viac foriem súťaží - Slovenská futbalová liga (7 na 7), Slovenská futbalová liga (11 na 11), Slovenská flag futbalová liga a samozrejme reprezentácia.
Fungujú na Slovensku už aj profesionálne zmluvy hráčov?
Určite áno, ale myslím že to je v Bratislave a je to hlavne v repre.
Si hráčom tímu Banská Bystrica Daemons. Koľko hráčov má váš tím a na akých pozíciách sa pohybujete v lige?
Náš tím má stále rôzny počet hráčov, pretože sa robí stále nábor. Ľudia pribúdajú a pozície nášho tímu sa nedajú porovnávať s pozíciami tímov, ktoré už hrajú dlhšiu dobu. Náš tím je nováčik a preto sa snažíme ukázať v čo najlepšom svetle. Teraz pribudlo dosť nováčikov, takže určite pôjdeme hore.
Na akej pozícii hráš a čo je Tvojou úlohou?
Hrávam na pozícii Linebackera (LB). Ako univerzálny obranca musím pokrývať prihrávky, alebo zastavovať nosičov lopty. LB sú zvyčajne traja, alebo štyria. U týchto hráčov sú tri dôležité vlastnosti - sila, rýchlosť a obratnosť.
Ako sa vyvíja Tvoja kariéra?
No, moja kariéra, to bolo plno možností vyskúšat mnoho vecí, ale to že nie som z Banskej Bystrice ma dosť obmedzuje. Najmä v tom, že chodím často domov do Hnúšte pomáhať rodičom a zabrať dá i škola. Študujem telesnú a etickú výchovu a hlavne telesná dá dosť zabrať, pretože potrebujete namakať mnoho limitov, ktoré potom rozhodujú o tom či v štúdiu pokračujete alebo letíte. Okrem toho som cez prázdniny skoro stále v zahraničí. Tento rok odišiel otec na misiu na Cypre ako vojak. To ma obmedzilo natoľko že som vlastne do školy dochádzal, takže som nič nestíhal. Preto tento rok bol pre mňa veľmi slabučký. Veľmi ma to mrzí, ale keď sa otec vráti, chcem to všetko napraviť. Teraz sa aspoň udržiavam v kondícii a trénujem doma.
Vraj si mal možnosť reprezentovať aj Slovensko...
Áno, ako som už písal, bolo veľa možností, ale opäť sa objavil problém, že žijem v Hnúšti, študujem v Banskej Bystrici a repre je až v Bratislave. To mi znemožnilo nastúpiť v reprezentácii, ale bol som hrdý na spoluhráčov čo sa nato dali a zahrali si zápas v repre.
V ktorých mestách najbližšie pri Hnúšti fungujú tímy amerického futbalu?
Najbližšie je to Banská Bystrica, kde vlastne hrám ja a Zvolen. Ostatné mestá, kde sa hrá, sú Bratislava, Nitra, Trnava, Topoľčany, Smolenice, Žilina, Košice, Trenčín, Malacky a Poprad.
Kde vidíš americký futbal na Slovensku o 10 rokov?
O 10 rokov to už bude určite populárnejšie a budú to hrať mestá, ktoré o tom možno ani teraz netušia. Mladá generácia a ľudia, ktorých americký futbal baví to roznesú po Slovensku. Tomuto športu prajem len to najlepšie a nech sa to uplatní čo najviac.
Takže si vieš predstaviť, že raz nastúpi v americkom futbale aj Hnúšťa proti Tisovcu?
Určite áno, už teraz mám plno ohlasov, že by sa mohla urobiť nejaká prípravka, pretože ľudom sa to páči. Aj rodičia sa mi často ohlasujú, že ich deti nerozprávaju o ničom inom, iba o americkom futbale. Myslím, že keď to pôjde takto ďalej, možno sa raz naozaj stretne Hnúšťa napríklad proti Tisovcu.
Čo by si poradil mladým športovcom, ktorí by sa chceli tomuto športu venovať?
Určite by som im poprial mnoho síl a veľa trpezlivosti, nech sa nevzdávajú hneď po prvom zranení, lebo to ku tomuto športu patrí. Neskôr to aj tak stojí zato, pretože si môžu povedať, že skutočne hrali najtvrdší šport na svete. Ak to teda čítate a americký futbal vás baví a je to váš sen, určite sa tohto sna nevzdávajte a chopte sa ho.
Rozhovory pripravuje pre Echoviny.sk externý spolupracovník Roman Lebeda.