Klenovčan Ján Vrbiar (34) absolvoval už 5 pretekov Spartan Race. V tom najnáročnejšom sa v septembri umiestnil na 78. mieste spomedzi 2-tisíc športovcov z 13 krajín. Pripravili sme s ním krátky rozhovor.
Spartan Race je séria prekážkových pretekov na rôzne vzdialenosti a obtiažnosti. V súčasnosti ide o najpopulárnejší prekážkový beh, ktorý sa organizuje už aj na Slovensku. Na Slovensku sa behá v troch obtiažnostiach: Spartan Sprint ( 5+ km / 15+ prekážok), Spartan Super (13+ km / 21+ prekážok) a Spartan Beast (20 + km / 26+ prekážok). Pretekári, ktorí v jednom roku absolvujú všetky tri druhy Spartan pretekov, získajú navyše ocenenie, ktoré sa nazýva „trifecta“.
Práve najťažší Spartan Beast sa konal 13. septembra na Donovaloch. Štartoval na ňom aj Ján Vrbiar z Klenovca a umiestnil sa na vynikajúcom 78. mieste z viac ako 2-tisíc účastníkov. Ján dobehol v čase 3h:22m:24s a na víťaza Mariána Davidíka stratil 1 hodinu a 10 minút. O náročnosti trasy svedčí aj fakt, že poslednému pretekárovi trvalo odbehnúť preteky až 8 hodín a 163 pretekárov preteky nedokončilo vôbec.
Ján Vrbiar nám v rozhovore prezradil, čo ho prinútilo začať behať a aké sú jeho budúce ciele.
Ako si sa dostal k behaniu a ako dlho už trénuješ?
K behaniu som sa dostal z dôvodu nadváhy potreboval som nejaké tie kilá zhodiť. A potom ma to začalo baviť a prerástlo to až k tomu, že som na behu závislý. Trénujem presne 20 mesiacov.
Koľko si vážil na predtým, ako si začal športovať a koľko vážiš dnes?
Predtým som vážil 124 kg, čo už bolo neúnosné. Teraz si držím váhu na 85 kg, ale chcem dať dole ešte 5-7 kg, aby sa mi lepšie bežalo.
Koľký krát si bežal na Spartan Race?
Spartan Race som bežal po piaty krát, v roku 2013 dvakrát a v roku 2014 trikrát.
Ako sa Ti bežala trasa Beast?
Bežalo sa mi celkom dobre, trať merala 22,6 km. Už po niekoľkých kilometroch bola asi najťažšia prekážka a to 20kg vrece, ktoré bolo treba preniesť daným úsekom, ktorý bol v poriadnom kopci. Problémom bolo ísť po štvornožky a ešte k tomu to blato stálo to za to. Všetky prekážky – bolo ich 25 som zdolal bez trestných 30 „burpees“ (angličákov), okrem poslednej a to bol šplh na lane. Bolo to tesne pred cieľom, kde som dostal do stehenného a lýtkoveho svalu kŕče. Ale nejako som to zvládol.
Získal si tento rok aj trifectu za absolvovanie všetkých troch pretekov?
Áno získal som ju a veľmi si ju cením.
Ako si spokojný so svojim umiestnením a aké sú tvoje ďalšie ciele?
Tak s umiestnením som spokojný, aj keď ma mrzí, že som stratil približne 10 minút pri hľadaní označenia trasy spolu s ďalšou skupinou. Umiestnenie by bolo určite lepšie, ale keď si zoberiete, že pretekov sa zúčastnilo okolo 2000 športovcov z 13 krajín, tak 78. miesto poteší. A ďalšie moje ciele? Pokračovať v tréningoch na ďalšiu sezónu 2015 Spartan Race a chcem sa zúčastniť aj ďalších krosových pretekov ktoré budú.
Aké typy prekážok máš rád a aké naopak vidíš na trati nerád?
Všetky prekážky mám rád a trénujem na ne rôzne cviky, no najlepšie sú prekvapenia, ktoré ťa prekvapia počas pretekov.
Krajania na Spartan sprint: Erik Tužinský (Hnúšťa), Ján Vrbiar (Klenovec), Ján Kriška (Tisovec) a Ľudovít Janšo (Klenovec)
Ako sa ti bežalo na pretekoch v Hnúšti a čo hovoríš na novu tradíciu nočného behu v Hnúšti?
Bežalo sa mi veľmi dobre, hoci to bol môj prvý pretek na vzdialenosť 4,5 km. Atmosféra bola veľmi dobrá a myslím si, že tie maličké chybičky, čo sa týka osvetlenia trate, sa na budúci rok odstránia. Táto nová tradícia nočného behu ma potešila a je dobré že mesto Hnúšťa má takých ľudí, ako si ty Roman.
Kam chodíš trénovať, aké trasy v Klenovci beháš a aké vzdialenosti?
Trénovať chodievam na naše krásne vrchy. Napríklad na trasu Klenovec – Chorepa – Sinec - Kudlovo, beh na Poľanu, Laz, Babinú. Sú tam veľmi dobré prírodné prekážky a hlavne dobré prevýšenia. Vzdialenosti sú to od 12 až po 22 km. Silový tréning robím v našom fitku v Klenovci.
Ako trénuješ v zimnom období?
V zime trénujem zväčša v mojej posilňovni na bežiacom páse. Ale zabehnem si aj do prírody, ak je teplota do mínus -5 stupňov Celzia, tak ešte sa mi dá behávať.
Trúfol by si si odbehnúť aj maratón?
Jasné, že by som si trúfol. Aj Spartan Race má aj 42 kilometrový pretek a chcel by som naň ísť. Je to pretek o psychike a pevnej vôli.
Urobiť za 20 mesiacov taký výkonnostný skok je perfektné. Čo by si odkázal, prípadne poradil ľuďom, ktorí by chceli absolvovať Spartan Race?
V prvom rade si treba uvedomiť, že žijeme len raz a preto ten život treba využiť efektívne a naplno. Treba si dať cieľ a ísť za ním. Samotné cvičenie nestačí, treba zmeniť aj stravu a mať pevnú vôľu. A čo by som chcel odkázať ľuďom, ktorí to chcú skúsiť? Nech sa neboja a o úžasný zážitok majú postarané – veď aj motto Spartan Race znie: "Pochopíš až v cieli".
Rozhovory pripravuje pre Echoviny.sk externý spolupracovník Roman Lebeda.