Jednou z najväčších výhod rodinných domov je možnosť vlastnej terasy. Či už na nej budete tráviť čas s rodinou, priateľmi, alebo len dobrou knihou, rozhodne ju oceníte. K terase však zákonite patrí aj tienenie, pričom obľúbeným riešením sú v tomto prípade pergoly.
Vďaka dobrej pergole môžete na terase tráviť podstatne viac času, keďže vás ochráni pred ostrými slnečnými lúčmi. Dlhodobo slúžiť vám však nebude bez toho, aby ste jej nevenovali náležitú starostlivosť.
Najčastejšie sa môžeme stretnúť s hliníkovými a drevenými pergolami. Čo sa starostlivosti týka, výhodnejšou voľbou sú prvé menované. Hliníkové pergoly totiž vyžadujú len minimálnu starostlivosť v podobe utierania prachu, či nečistôt, na čo vám bude stačiť aj dažďová voda, bez ohľadu na to, či ju zachytávate v sudoch, alebo patríte k tým, ktorí preferujú betónové nádrže na dažďovú vodu. A okrem toho je dobré občas skontrolovať pevnosť spojov.
Drevené pergoly síce ponúkajú nadčasový vzhľad, ktorý sa hodí takmer k akémukoľvek domu, ale čo sa údržby týka, rozhodne to v ich prípade nie je len o pravidelnej kontrole použitých tesárskych skrutiek do dreva. S čím teda počítať, ak človek rozmýšľa nad drevenou pergolou?
Základom starostlivosti o drevenú pergolu je pravidelné aplikovanie vhodných ochranných náterov. Zároveň však musíte svoju drevenú pergolu dobre „poznať“, aby ste dokázali čo najskôr identifikovať všetky poškodenia dreva. Tie je totiž pred samotným náterom potrebné ošetriť.
A čo znamená to „pravidelné“ aplikovanie ochranných náterov? Mali by ste to robiť dvakrát ročne, raz na jar a raz na jeseň, keď je počasie ustálené bez vysokých teplôt, či prudkého vetra. Zvyčajne tak ide o mesiace apríl a október.