Róbert Krupár: Snažím sa reprezentovať Slovensko čo najlepšie

5. decembra 2013 | 9:18 |  |  |

Róbert Krupár z Tisovca je jedným z mála Slovákov, ktorý sa venujú wrestlingovému spravodajstvu profesionálne. Redakcia Echoviny.sk si na Roba prichystala zopár otázok.

Zlomené kosti, potrhané svaly, vykĺbené ramená, s tým všetkým sa musí wrestler vysporiadať.

Zlomené kosti, potrhané svaly, vykĺbené ramená, s tým všetkým sa musí wrestler vysporiadať.

Róbert Krupár je wrestlingový žurnalista. Jeho práca spočíva vo vytváraní rozhovorov s rôznymi wrestlermi, tvorbe vlastných článkov alebo prekladov, každodenných aktualít z wrestlingového sveta a tak ďalej. Spoločne s Michalom Petrgálom, komentátorom českej verzie Eurosportu, sa podieľa na fungovaní webu www.artofwrestling.cz, najkvalitnejšieho wrestlingového serveru na Slovensku a v Českej Republike.

Ich hlavnou devízou je exkluzívny obsah, vlastné internetové rádio, články, rozhovory, preklady kníh a spolupráca s televíznymi stanicami Nova a Fanda.

Web navštevuje aj množstvo známych wrestlerov zo zahraničia, keďže je rozdelený na československú a anglickú sekciu. Rozhovor si preto čitatelia môžu prečítať v originálnom znení, ako aj v preklade. Mimochodom, Robo ich urobil už sedemdesiat. Niektoré s väčšími menami, niektoré s menšími.

Róbert, ako vnímaš wrestling u nás?

Cením si hlavne to, že československá komunita wrestlingových fanúšikov získava v posledných rokoch stále viac a viac členov, čoho dôkazom je aj vysoká návštevnosť nášho webu. Aj vďaka tomu sa wrestling vysiela na českom Eurosporte, alebo v TV Nova. Okrem iného navštevujem aj wrestlingové akcie spoločnosti WWE (World Wrestling Entertainment), najväčšej a najznámejšej spoločnosti sveta. Vďaka mojej práci som hosťom na ich akciách v Európe, na ktoré mám dá sa povedať „VIP“ vstup, a pred začiatkom show sa môžem v zákulisí osobne stretnúť s vybranými wrestlermi. 

Moja úplne prvá skúsenosť s wrestlingom bola, keď som mal šesť rokov.

Moja úplne prvá skúsenosť s wrestlingom bola, keď som mal šesť rokov.

Pred mesiacom sme takto s partiou nadšencov navštívili WWE live event vo Viedni. Bežní ľudia o tom nevedia, ale vďaka takýmto výletom či spôsobu práce sa snažím reprezentovať Slovensko vo svete čo najlepšie. Predovšetkým obyvatelia USA o nás nemajú najlepšiu mienku, ak vôbec nejaká existuje. Počas rokov som však spoznal množstvo wrestlerov či wrestleriek, s ktorými som v pravidelnom kontakte, a vďaka tomu spoznali našu krajinu aj z toho pozitívnejšieho hľadiska, než je prezentovaná v médiách.

Ako si sa k tomu športu dostal a dá sa to vôbec nazvať športom?

Pamätáš sa na tie žlté kazety, ktoré sme v mladosti kupovali od ázijských predajcov na tržnici? Raz som si takú kúpil, a zhodou okolností na nej bola istá wrestlingová hra. To bola moja úplne prvá skúsenosť s wrestlingom, mohol som mať tak šesť rokov. O zhruba päť rokov neskôr začala stanica TV3 vysielať program SmackDown, takže sme ho s partiou pozerávali každý týždeň. Neskôr som si dal od wrestlingu dlhšiu pauzu, a vrátil sa k nemu až v lete 2006 vďaka internetu. Odvtedy nevynechám jedinú show. Najskôr som bol len fanúšik, lenže zistil som, že wrestling je pre mňa viac než len obyčajný koníček, a chcem aby ma v budúcnosti živil.

Čo sa týka druhej otázky, wrestling sa aspoň v USA definuje ako „športová zábava“. Je to vlastne taký hybrid fyzickej aktivity a prvkov herectva. Na Slovensku a v Čechách ho nechápe predovšetkým staršia generácia, lenže aj to sa začína meniť. Predovšetkým si treba uvedomiť, že wrestling je v každej krajine iný. USA, raj wrestlingu, ho prezentuje ako nekonečný seriál s najrozličnejšími zápletkami a divadelnými prvkami, zatiaľ čo v takom Japonsku sa jedná o neuveriteľne namáhavú a tvrdú fyzickú aktivitu. Áno, zápasy fungujú podľa vopred pripravených scenárov a výsledky sú dohodnuté vopred, lenže o to tu vôbec nejde. Kto chce vidieť skutočný boj, pozrie si box alebo MMA športy. Kto sa chce zabaviť a sledovať príbehy či zápletky vedúce k zápasom, vyberie si wrestling. Tiež by som sa chcel venovať u nás populárnemu tvrdeniu, že wrestleri sú len herci. Iste, herecký aspekt je u wrestlera veľmi dôležitý, lenže tento biznis je jeden z najtvrdších vôbec. Uvediem príklad: boxer odzápasí jeden zápas za dva až tri mesiace, zatiaľ čo wrestler zápasí veľakrát aj štyri dni po sebe. Nemusím hovoriť, o aké fyzické vypätie sa jedná. Preto sa vo wrestlingu vyskytuje enormný počet zranení. Zlomené kosti, potrhané svaly, vykĺbené ramená, s tým všetkým sa musí wrestler vysporiadať. Veľakrát sa stane že vystupujú zranení. V minulosti množstvo z nich umrelo ešte pred štyridsiatkou, pretože nedokázali zvládať to vypätie a začali užívať rôzne steroidy či lieky proti bolesti. Našťastie, v WWE momentálne funguje prísny zdravotný program. Dokonca sa stalo že zápas bol taký tvrdý, až sa to danému wrestlerovi stalo osudným a umrel priamo v ringu. Napríklad Japonec Misawa pred tromi rokmi. Na prvý pohľad sa to môže zdať umelé a nahrané, ale nie je to tak.

Wrestling je hybrid fyzickej aktivity a prvkov herectva.

Wrestling je hybrid fyzickej aktivity a prvkov herectva.

Čo ťa na zápasení najviac baví a čo by si na ňom naopak zmenil?

Baví ma každý týždeň sledovať svojich obľúbencov, baví ma aj aspekt herecký, ako aj fyzický. Čo urobí daná osoba teraz? Prečo urobila to a nie to? Ako skúsený divák sa síce už do deja vžiť tak ako v mladosti nedokážem, ale beriem to ako perfektný spôsob na oddych a odreagovanie sa od všetkého. Každý máme iný vkus, ale napríklad taký box ma nebaví. Boxeri prídu do ringu, zbijú sa a odkráčajú preč. Nič viac, nič menej. Vo wrestlingu len jeden zápas sprevádza masívna, niekedy až niekoľkomesačná zápletka vďaka ktorej sa človek na meranie síl teší ešte viac.

Zmenil by som možno jeho hektickosť, doprial wrestlerom dlhšiu pauzu aspoň počas Vianoc (zamestnanec WWE je totiž 300 dní v roku na cestách), veď aj oni sú ľudia z mäsa a kostí.

Skúšal si nejaké ťahy zo zápasenia aj na vlastnej koži?

Skúšal, ale bolo to len na amatérskej úrovni. Budúci rok by som však chcel podstúpiť pravý wrestlingový tréning v zahraničí. Wrestlerom sa stať nechcem, ale taký tréning by mi pomohol pochopiť podstatu biznisu ešte do väčšej miery. Živiť sa tým chcem v zahraničí ale vzdelanie je prvoradé, takže ešte dokončím magisterské štúdium filozofie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, a môžem vyraziť v ústrety svojmu celoživotnému snu.

Je ťažké venovať sa niečomu takému na Slovensku?

Rozhodne. Ani sa tomu nečudujem pretože šport v našej krajine má také zázemie aké má, ale istý mediálny priestor by rozhodne neublížil. Z dobrých zdrojov viem, že wrestling na českom Eurosporte má veľmi vysokú sledovanosť, a sleduje ho aj mnoho Slovákov. Komunita sa postupne buduje a som hrdý na to, že okrem mojej práce v zahraničí som pomohol položiť wrestlingu na Slovensku slušné základy. Okrem fanúšikov napríklad Slováci vôbec netušia, že jedna z najväčších wrestlingových legiend a bývalý guvernér štátu Minnesota, Jesse Ventura, má slovenský pôvod po starých rodičoch ktorí emigrovali zo Slovenska do USA, a hrdo sa k nemu hlási.

Čo by si odkázal našim čitateľom?

V prvom rade by som sa chcel tebe a serveru Echoviny.sk poďakovať za túto možnosť, pretože je skvelé, ak môžem spropagovať wrestling tam, kde sa o ňom vôbec nepíše. Pre čitateľov mám takýto odkaz – prežite svoj život tak, aby ste s ním boli spokojní. Nenechajte sa odradiť, naháňajte svoj sen až dovtedy, kým ho nebudete držať pevne v rukách. Rozhodnite sa čím chcete byť, a buďte tým.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vužívate železničnú dopravu? Pripravte sa na obmedzenia  
29.máj.2024 - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. upozorňuje cestujúcich na plánovanú výluku vlakov dňa 31. mája 2024. Ďalej...
Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
Medailová žatva taekwondistov. Hviedzili na regionálnej súťaži
24.apr.2024 - Súťaže sa zúčastnili nielen ostrieľaní pretekári z Hnúšte, ale aj nasadené nové želiezka v ohni. Ďalej...
V rámci 100 jarných kilometrov turisti opäť vystúpia na Sinec
21.apr.2024 - Spoznať časť histórie regiónu i jeho prírodných krás môžu účastníci tohtoročného výstupu na vrch Sinec. Ďalej...
Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...

Šport

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Aj v zrelšom veku môžete mať neutíchajúci sexuálny apetít
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram