Kúria v Rimavskom Brezove, ktorá bola v minulosti sídlom najväčšieho výrobcu železa v celom Uhorsku, naďalej chátra.
Už aj tak veľmi zlý technický stav tejto národnej kultúrnej pamiatky (NKP) sa ešte viac zhoršil počas poslednej zimy, keď sa na na časti objektu zrútila stará šindľová strecha.
Ani predtým však príliš neplnila svoju funkciu. Ako je totiž vidieť na zvyšku strechy, ktorá ešte akýmsi zázrakom drží, je v nej prakticky viac dier než šindľov (či skôr ich rozpadávajúcich sa zvyškov).
Vlastníkom budovy postavenej v roku 1808 je spoločnosť Lesy SR, ktorá ju podľa slov hovorcu Pavla Machavu získala do svojej správy ešte v roku 1975 na základe hospodárskej zmluvy o prevode správy národného majetku. Už dlhšie obdobie však firma kúriu nijako nevyužíva a stav objektu sa len zhoršuje.
„Technický stav budovy je dlhodobo havarijný a vyžaduje si komplexné riešenie v objeme niekoľko stoviek tisíc eur formou investície. Keďže však ide o prebytočný majetok, ktorý LESY SR v podstate nikdy nevyužívali pre účely zabezpečenia hospodárskych úloh podniku, do takéhoto majetku podnik investície doposiaľ nikdy neplánoval,“ informoval hovorca.
Projektová dokumentácia je spravená, na realizáciu nie sú peniaze
Ako však pokračoval, v roku 2019 bola na základe požiadaviek a dohodnutých postupov vyplývajúcich z jednania s krajským pamiatkovým úradom Banská Bystrica, pracovisko Lučenec, zabezpečená projektová dokumentácia. „Rieši stabilizáciu a sanáciu havarijného stavu objektu. Náklady na potrebné sanačné práce ňou boli vyčíslené na 673 000 eur bez DPH,“ konkretizoval Machava.
Dodal však, že vzhľadom k finančnej náročnosti zámeru realizácie obnovy NKP ekonomická situácia a pravidlá hospodárenia spoločnosti neumožňujú realizáciu bez podpory z iných zdrojov, napríklad prostredníctvom štrukturálnych fondov EÚ.
„LESY SR Banská Bystrica, š.p., sa zaujímajú o zachovanie udržateľného stavu predmetnej NKP a v prípade možnosti čerpania takýchto zdrojov, použiteľných k tomuto zámeru, plánujú realizovať stavebné práce navrhnuté vypracovanou PD v rozsahu vyžadovanom zákonom o ochrane NKP,“ avizoval hovorca, podľa ktorého sa dlhodobo pokúšali aj o odpredaj tejto pamiatky. „Reálny záujem o odkúpenie doposiaľ zo strany širokej verejnosti nebol prejavený,“ podotkol.
Budova je dlhodobo nevyužívaná
Kúria bola v čase Stredoslovenských lesov (pred rokom 1989) podľa Machavu využívaná ako obytný objekt, ktorý bol v tom čase obývaný prevažne sociálne slabšími a marginalizovanými skupinami obyvateľstva. S odchodom posledných obyvateľov sa ale začala jeho postupná devastácia. Približne od roku 2005 je prázdny.
Do úvahy v minulosti prichádzal aj prevod majetku pod správu obce. Tá však na rekonštrukciu nemá peniaze. „Kaštieľ je v takom dezolátnom stave, že keby sme ho ako obec dostali do vlastníctva, nedokázali by sme zabezpečiť jeho opravu. Strecha je v havarijnom stave, stropy sú na niektorých miestach prepadnuté. Upozorňovali sme Lesy SR, aby budovu zabezpečili proti vniknutiu, aby tam nedošlo k úrazu. Kaštieľ však zabezpečený nie je,“ informoval ešte v roku 2018 Marián Šivara, starosta Rimavského Brezova.
Podľa neho sa dávnejšie o budovu a okolie zaujímal súkromník, ktorý tam chcel vytvoriť domov dôchodcov, k naplneniu tohto zámeru ale nedošlo.
Historická budova v Rimavskom Brezove je pamiatkovým objektom z roku 1808 v klasicistickom slohu s pôdorysom v tvare písmena U. V miestach, kde stojí, bola v 18. storočí sklárska huta, v r. 1770 tu postavili železiareň. V 19. storočí železiareň prevzala Rimamuránska spoločnosť a spomínaná budova slúžila ako jej sídlo.