Riaditeľkou Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Hnúšti je od júla tohto roku Anna Černáková. Vo svojej doterajšej pedagogickej kariére pôsobila jeden rok ako učiteľka umeleckých predmetov na Strednej odevnej škole v Púchove.
Túžba po návrate domov ju však premohla a tak začala pracovať v ZUŠ. Do júna 2019 pôsobila aj v Základnej škole J. F. Rimavského. Hoci skúsenosti z riaditeľského postu nemala, výzvy viesť hnúšťanskú umeleckú školu sa nezľakla.
S riaditeľkou Annou Černákovou sme sa po vyše troch mesiacoch vo funkcii porozprávali aj o prvých týždňoch v kresle riaditeľky, o jej vzťahu k umeniu a tiež o plánoch do budúcnosti.
Do kresla riaditeľky ZUŠ v Hnúšti ste zasadli 1. júla 2019. S akými pocitmi ste nastúpili do funkcie?
K ZUŠ mám veľmi blízky vzťah, pretože na hudobnú aj výtvarnú som chodila od svojich detských rokov. Funkciu riaditeľky som prijala ako výzvu i príležitosť. Adekvátne tomu boli aj moje pocity. V prvom rade som cítila veľkú zodpovednosť a odhodlanie.
Máte za sebou prvý štvrťrok vo funkcii. Ako bilancujete uplynulé mesiace z pozície riaditeľky?
Začiatky boli náročné, keďže s riadením školy nemám skúsenosti. Mám rada osobné výzvy a mám aj šťastie na dobrých a šikovných ľudí vo svojom okolí, ktorých pomoc a rady si veľmi cením. Za tých pár mesiacov som sa už veľa naučila a každý deň sa učím niečo nové.
Keďže som nastúpila na pozíciu riaditeľky 1. júla, prázdniny som využila na zoznámenie sa s administratívou a doriešila som to, čo zostalo otvorené. Spoločne s kolegami sme tiež svojpomocne vymaľovali časť priestorov hudobného odboru. V spolupráci s mestom sa podarilo vybudovať nový chodník do priestorov výtvarného odboru.
To, čo považujem za najväčší krok za taký krátky čas, je prechod na elektronický riadiaci a informačný systém iZUŠ. Od 1. septembra vedieme celú pedagogickú agendu elektronickou formou. Základy sme už všetci zvládli, ale stále sa máme čo učiť. Tento systém nám uľahčí prácu a zároveň zjednoduší a hlavne zlepší komunikáciu s rodičmi našich žiakov.
Koľko detí navštevuje ZUŠ v Hnúšti a v ktorých umeleckých smeroch sa môžu zdokonaľovať?
Tento školský rok našu školu navštevuje 190 žiakov. Vybrať si môžu z troch odborov - hudobný, kde žiaci môžu rozvíjať svoj talent v hre na husiach, klavíri, bicích, dychových nástrojoch, keyboarde a speve, ako aj výtvarný a tanečný odbor.
Ktoré umelecké odvetvia sú vám osobne najbližšie?
Umenie všeobecne mi je veľmi blízke. Obdivujem a cením si ľudí, ktorí majú umeleckého ducha a dokážu svet obohatiť svojou tvorbou. Vyštudovala som výtvarnú výchovu a filozofiu, takže tento umelecký druh mi najviac prirástol k srdcu.
Rada tvorím s deťmi a pre deti a často sa stáva, že ma svojou nekonečne bohatou fantáziou inšpirujú. Samozrejme, i hudba je každodennou súčasťou môjho života. Či už kvôli relaxu, inšpirácii alebo dobrej nálade.
Ako z postu riaditeľky hodnotíte talent vašich študentov a študentiek?
Môj názor je, že každý z nás má talent. Niekto viac, niekto menej a každý v niečom inom. Dôležité je ho rozvíjať a podporovať, aby aj do ZUŠ chodili deti s radosťou a nie z donútenia či pocitu zodpovednosti. Mnohí naši žiaci pod vedením kvalifikovaných pedagógov dosahujú úspechy v súťažiach.
Reprezentujú našu školu na podujatiach v meste i mimo neho na regionálnej, štátnej i medzinárodnej úrovni. Toto sú podľa mňa jednoznačné dôkazy toho, že v Hnúšti máme talentované deti a kvalitných pedagógov, čomu sa veľmi teším.
Aké sú vaše riaditeľské ciele a ambície? Čo by ste chceli na škole zmeniť alebo nastoliť?
Vytvárať priestor a atmosféru, kde môžu deti s potešením rozvíjať svoj talent. Snažiť sa o to, aby sme prichádzali do práce s radosťou, lebo potom sa umenie šíri ľahko. Okrem budovania a upevňovania vzťahov mám v pláne urobiť drobné renovácie priestorov školy, či už v hudobnom alebo výtvarnom odbore.
Spolu s kolegami tvoriť školu, ktorá ponúka kvalitné umelecké vzdelanie a nie je len miestom na vyplnenie voľného času detí. Tak, ako som náročná na seba, očakávam rovnaký prístup aj od svojich kolegov.