Presne pred 158 rokmi, 16. septembra 1862, sa začala písať história Prvého slovenského gymnázia (PSG) v Revúcej.
Túto pre slovenský národ výnimočnú udalosť pripomenulo na Facebooku Múzeum PSG.
„Prečo je PSG v Revúcej prvé a prečo mu toto prvenstvo náležite patrí? Vo všetkých predmetoch sa vyučovalo v slovenskom jazyku a pôsobili na ňom len slovenskí učitelia (o čom svedčil ich plat, pretože na bežných uhorských gymnáziách zarobili učbári o polovicu viac ako na slovenskom gymnáziu),“ uvádza múzeum.
Ako dodáva, po prvýkrát v histórii Slovákov (za extrémne ťažkých podmienok a silnej maďarizácie) sa na gymnáziu v Revúcej maturovalo v slovenskom jazyku, vydávali sa vysvedčenia v slovenčine, v názve malo gymnázium označenie „slovenské“ a malo tiež vlastnú pečať s kresbou trojvršia a dvojitého kríža. Tú navrhol Š. M. Daxner a na vlastné náklady ju dal vyrobiť J. Francisci. Takisto matrika sa viedla v slovenskom jazyku a výročné správy aj zápisnice konventu sa vydávali v slovenskom jazyku.
„Názov Prvé slovenské gymnázium použil ako prvý August Horislav Škultéty vo svojej inauguračnej reči (viď Pamäti sl. ev. a. v. gymnázia a učit. semeniska vo Veľkej Revúcej) pri slávnostnom otvorení gymnázia v Revúcej a myslel tým Prvé slovenské gymnázium v Revúcej,“ zdôrazňuje múzeum.
PSG počas svojej existencie fungovalo iba vďaka zbierkam a darom. Na vyučovanie bola väčšinu jeho fungovania využívaná tzv. Latinákova kúria, v ktorej dnes sídli múzeum. Druhá, novšia budova bola postavená na dnešnej Železničnej ulici. Vyučovanie však v nej prebiehalo len zhruba rok a pol, keďže následne bolo PSG násilne zatvorené uhorskými úradmi.
Túto novšiu budovu plánuje vlastník, Banskobystrický samosprávny kraj, zrevitalizovať a vytvoriť v nej novú kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu. Sprístupniť verejnosti ju zamýšľa najneskôr pred letnou turistickou sezónou 2022, pričom do revitalizácie objektu a jej okolia, vrátane interiérového a expozičného vybavenia, zamýšľa investovať okolo dvoch miliónov eur.