Stavebné spoločnosti majú v nasledujúcich piatich pracovných dňoch doručiť na Ministerstvo financií (MF) SR ponuky, za koľko by dokázali opraviť úsek cesty medzi Muráňom a Prednou Horou.
Vyzval ich na to vo štvrtok vedúci Úradu vlády (ÚV) SR Július Jakab na tlačovej konferencii s premiérom Igorom Matovičom a ministrom financií Eduardom Hegerom (obaja OĽANO). Na základe týchto ponúk vláda uvoľní prostriedky Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK).
Matovič priblížil, že predseda BBSK Ján Lunter ho oslovil v polovici augusta s tým, že potrebujú 19 miliónov eur na opravu cesty. Na žiadosť premiéra dostal tento projekt na posúdenie Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), pričom štát položil otázku, aká je najlepšia cena. Podľa riaditeľa útvaru Štefana Kišša sa najlepšia cena na tento úsek bude s najväčšou pravdepodobnosťou blížiť k 8 miliónom eur. „Začali sme na 19 miliónoch a hneď, ako sme vstúpili do hry ako zodpovedná vláda, zrazu tu máme cenu 8 miliónov eur. To je 11 miliónov rozdiel,“ zdôraznil Heger.
Jakab preto vyzval všetky spoločnosti, ktoré majú kapacity a dokázali by tento úsek opraviť, aby doručili rezortu financií ponuky. Cenu tak chcú podrobiť ešte akémusi prieskumu trhu. Podklady na vypracovanie ponúk nájdu stavebné firmy na stránke BBSK. „Na základe týchto ponúk a vyhodnotenia týchto ponúk vláda uvoľní prostriedky BBSK,“ dodal Jakab.
Matovič skonštatoval, že na základe prieskumu si povedia, aká je objektívna cena zákazky. MF následne poskytne pomoc maximálne vo výške, ktorá vyjde z prieskumu trhu. „Očakávame, že tá cena by nemala byť výrazne iná ako tých 8 miliónov eur,“ dodal Kišš. Premiér poznamenal, že túto zákazku chcú použiť ako vzorový príklad toho, ako vláda pristupuje k verejným prostriedkom.
Premiér zároveň poukázal na to, že verejný obstarávateľ je BBSK, bude teda na ňom, komu zákazku nakoniec zadá. „Keď BBSK si povie, že zazmluvní niekoho za vyššiu cenu, to je jeho problém. MF dá maximálne pomoc BBSK v tej výške, ktorá vyjde z toho prieskumu trhu ako taká objektívna cena,“ dodal Matovič.
Kraj sa však následne ohradil voči tvrdeniam premiéra Igora Matoviča a ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) v súvislosti s havarijnou situáciou na ceste II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou, ktoré zazneli na štvrtkovej tlačovej konferencii. Vedenie kraja to uviedlo v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Lenka Štepáneková.
„Nie je pravda, že komunikácia smerom k vláde sa začala až v polovici augusta – prvé listy ministrovi dopravy a ministrovi vnútra odišli z BBSK ešte začiatkom júla. Ďalšie odišli v polovici júla, už aj ministrovi financií. Nie je pravda, že BBSK mal v polovici augusta vytypovanú firmu, ktorej chcel zadať zákazku za 19 miliónov eur,“ zdôraznil kraj v stanovisku.
Rovnako podľa BBSK nie sú pravdivé ani tvrdenia, že cena za rekonštrukciu začala klesať až po tom, ako do diskusie vstúpila vláda a Útvar hodnoty za peniaze, či to, že BBSK vraj od vlády požadoval konkrétnu sumu vo výške 19 miliónov eur.
„Táto suma bola prvotným odhadom projektantov ešte v lete pred komplexnou štúdiou, pár týždňov po tom, ako k mimoriadnej situácii prišlo. Ako odhad sme ju od samotného začiatku komunikovali aj smerom k verejnosti a aj smerom k premiérovi,“ uvádza BBSK vo svojom vyjadrení.
Ako sa v ňom dodáva, projektová dokumentácia, ktorú kraj objednal a nechal vypracovať a ktorú následne posudzoval Útvar hodnoty za peniaze, už pracuje so sumou za rekonštrukciu vo výške zhruba 9,7 milióna eur. „Táto projektová dokumentácia bola kraju doručená 14. septembra a následne ju postúpil útvaru. Ten po jej preštudovaní navrhol ešte ďalšiu úsporu, ktorej presná výška však doposiaľ nebola kraju písomne doručená,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že BBSK od začiatku komunikoval všetky sumy i procesy transparentne.
Kraj ďalej tvrdí, že mohol vybrať a zazmluvniť akéhokoľvek zhotoviteľa okamžite po dodaní projektovej dokumentácie, ale súhlasil s posúdením projektu Útvarom hodnoty za peniaze. „BBSK tak urobil v dobrej viere a napriek tomu, že reálne hrozí, že počas zimy zostanú desiatky ľudí odrezaných od sveta a bude ohrozená prevádzka liečebne na Prednej Hore. Kraj tak urobil napriek tomu, že v prípade tejto rekonštrukcie stojí proti prírode a príchodu zimy a hrá doslova o dni,“ píše sa v stanovisku.