Investícia storočia v Gemeri sa môže oneskoriť. Rafinériu, ktorej výstavba mala odštartovať začiatkom budúceho roka, spomalili poslanci Rimavskej Soboty.
Tí schválil nový dodatok k zmluve s investorom, ktorý sa musí ešte prerokovať. Zmluva ani dodatok zatiaľ podpísané nie sú.
Spoločnosť Oil Production and Trade OPT Sk, za ktorou je ruský kapitál, bude musieť posunúť termín výstavby závodu na spracovanie ropy v Rimavskej Sobote. Mestskí poslanci schválili nový dodatok k zmluve, ku ktorému sa majiteľ firmy ešte nevyjadril. Rokovania o dodatku môžu posunúť výstavbu. Pôvodne chcel investor začať prvé práce už začiatkom budúceho roka.
Dodatok sa týka podmienok výstavby a tiež výšky sumy, ktorou má firma ročne prispievať do rozpočtu mesta. Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko vysvetľuje, že pri výške sumy poslanci navrhujú varianty, a to, aby investor mestu platil ročne 100-tisíc eur alebo desaťpercentný podiel z akcií. "Keďže rokovania poslancov sa nezúčastnil majiteľ firmy, s požiadavkou ho musia zástupcovia spoločnosti oboznámiť a k zmluve sa vrátime až v novembri," povedal Šimko.
Predseda predstavenstva spoločnosti Oil Production Ján Tehlár hovorí, že všetko závisí od spolupráce mesta. "Ak sa to bude naťahovať ako pri tomto rozbehu, výstavbu to oddiali. Práce sme chceli začať začiatkom budúceho roka, ale vyzerá to tak, že termín sa môže posunúť na jún či júl 2013," dodal Tehlár.
Poslanci v dodatku navrhujú aj iné podmienky. Pozemok pod budúcou fabrikou predajú investorovi za jedno euro s tým, že začne závod stavať najneskôr do konca budúceho roka a do troch rokov po začatí výstavby bude závod stáť. Výroba má byť podľa poslancov spustená do šiestich mesiacov od vydania kolaudačného rozhodnutia a v závode má investor okamžite zamestnať minimálne päťsto ľudí. Pri nedodržaní podmienok zmluvy chce pozemok späť za jedno euro.
Výstavbu závodu sprevádza aj ďalšia komplikácia s pozemkom, ktorá, ako tvrdí primátor, je zanedbateľná. Pôvodný 32-hektárový pozemok, ktorý núkalo mesto, stojí v ochrannom pásme tranzitu plynu a tam nie je možné stavať. Šimko tvrdí, že mesto napriek tomu nemusí hľadať parcely inde. "V spomínanej lokalite je mesto vlastníkom 61-hektárového pozemku, takže rafinéria bude postavená akurát o niekoľko desiatok metrov ďalej. Nič sa nedeje," dodal Šimko.
Fabrika na spracovanie ropy by mala priniesť 1 200 nových pracovných miest a zníženie nezamestnanosti v okrese pod tridsať percent.
Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk