R. SOBOTA: Škola, ktorá vzdelaním a praktickou výučbou dokáže svojich študentov pripraviť na lepšiu budúcnosť

1. marca 2022 | 16:29 |  |
Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote.

Deviataci, pomaly sa blíži ten čas, kedy si budete vyberať, akým smerom sa bude uberať vaša budúcnosť. Dôležité rozhodnutie ovplyvní vaše najbližšie roky života, a preto by ste si mali premyslieť, ktorá škola a odbor sú pre vás najlepšou voľbou.

Rozmýšľali ste nad tým, čo vám ponúka Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote? My sme si pre vás pripravili zhrnutie všetkých informácií, ktoré by ste mali vedieť.

Škola ponúka študijné aj učebné odbory

V novom školskom roku 2022/2023 ponúka SOŠOS niekoľko odborov na výber. Sú to maturitné 5-ročné a 4-ročné odbory, 2-ročné nadstavbové a 3-ročné pomaturitné štúdium, nematuritné 3-ročné učebné odbory - je možné po nich absolvovať nadstavbové maturitné štúdium, a tiež 2-ročný učebný odbor.

ŠTUDIJNÉ ODBORY

5-ročný študijný odbor s maturitou – hotelová akadémia

Študent, ktorý absolvuje 5-ročné štúdium hotelovej akadémie, si nájde uplatnenie v hotelových a reštauračných službách ako radový pracovník, manažér strednej úrovne alebo ako samostatný podnikateľ.

4-ročné študijné odbory – obchodný pracovník a kozmetik

Obchodný pracovník dokáže nájsť niekoľko možností pre realizáciu svojich nadobudnutých vedomostí. Môže sa stať predajcom, pokladníkom, nákupcom, vedúcim prevádzky, vedúcim predaja, kontrolórom kvality, skladníkom, pracovníkom marketingu, pracovníkom v logistike a distribúcii, obchodným zástupcom atď.

Kozmetik po absolvovaní štúdia môže nájsť uplatnenie ako kozmetik, nechtový dizajnér, vedúci kozmetickej prevádzky alebo súkromný podnikateľ v oblasti osobných služieb so zameraním na kozmetické služby.

2-ročné nadstavbové štúdium – vlasová kozmetika, spoločné stravovanie a podnikanie v remeslách a službách

Absolvent vlasovej kozmetiky sa uplatní v kaderníckych a kozmetických salónoch, prevádzkach televízie, v divadle, kúpeľných zariadeniach, na lodiach, v hoteloch atď.

Absolvovanie štúdia spoločné stravovanie môže viesť k pracovným pozíciám ako šéfkuchár, hlavný čašník, servírka, barman, barista, somelier, majster odbornej výchovy alebo súkromný podnikateľ.

Štúdium podnikania v remeslách a službách je zamerané na získanie podnikateľských a manažérskych zručností pri tvorbe vlastného podnikateľského plánu, pri zabezpečovaní chodu prevádzok, obchodu a poskytovania služieb, pri vykonávaní administratívnych prác a účtovnej evidencie.

3-ročné pomaturitné štúdium – potravinárstvo – hygiena potravín

Absolventi získajú titul diplomovaný špecialista (DiS) a môžu sa uplatniť v pracovných pozíciách v oblasti výživy, potravinárskej inšpekcie, v potravinárskom priemysle, v distribúcii a úprave potravín ako hygienický dozor, kontrolór kvality, technológ, atď.

UČEBNÉ ODBORY

3-ročné učebné odbory – kuchár, čašník - servírka, kaderník, murár a inštalatér

Učebný odbor kuchár pripravuje na výkon povolania kuchár v oblasti služieb ako zamestnanci reštaurácií, hotelov a ostatných zariadení spoločného stravovania.

Čašník - servírka po absolvovaní učebného odboru môže vykonávať povolania v oblasti služieb rovnako ako kuchár.

Absolvent učebného odboru kaderník sa uplatní ako odborný zamestnanec kaderníctva, živnostník alebo napríklad ako zamestnanec firiem zaoberajúcich sa výrobkami vlasovej kozmetiky.

Murár po absolvovaní môže nájsť uplatnenie ako kvalifikovaný pracovník alebo samostatný podnikateľ zaoberajúci sa výrobou, montážou, údržbou alebo obnovou stavieb.

V odbore inštalatér sa žiaci pripravujú na kvalifikované vykonávanie odborných činností spojených s montážou, údržbou a opravami vodovodných, odpadových, plynovodných a vykurovacích rozvodov a zariadení.

Po ukončení odborov kuchár, čašník - servírka, kaderník, murár a inštalatér je možné absolvovať nadstavbové štúdium s maturitou.

2-ročný učebný odbor – stavebná výroba

Odbor je zameraný na odbornú prípravu pre výkon jednoduchých a pomocných prác v celej oblasti stavebníctva ako kvalifikovaný pomocný stavebný robotník.

Škola, ktorá vás pripraví na ďalšiu etapu vašej najbližšej budúcnosti

Okrem teoretických znalostí svojim žiakom dokáže ponúknuť aj potrebnú praktickú časť, ktorá pomáha teoretické znalosti previesť do praktických zručností. Zručnosti a potrebné skúsenosti žiaci získavajú v školských zariadeniach Reštaurácia Mladosť, Reštaurácia Čierny Orol, Kozmetický salón Lada, Kaderníctvo Junior Komplex, Bar Škola, Bufet Gaudeamus, Bufer Orlík a v dielňach pre stavebné odbory Junior.

Medzinárodná súťaž 4FEST

SOŠOS každoročne usporadúva medzinárodnú súťaž pre žiakov odborných škôl krajín V4, na ktorej si pod drobnohľadom odbornej poroty zmerajú svoje zručnosti a predvedú, čo dokážu. Zväčša dvojdňové podujatie však nie je len o súťažení v odborných znalostiach. Sprevádzajú ho aj rôzne iné súťaže, koncerty, akcie – napríklad aj prezentácie vín.

4FEST je pre žiakov aj akousi motiváciou a odmenou v závere školského roka. Žiaci majú možnosť vymeniť si skúsenosti a získať nielen nové poznatky, ale aj kamarátstva.

Viac informácií o odboroch, ktoré ponúka SOŠOS v Rimavskej Sobote, nájdete na oficiálnej webovej stránke sosos.sk alebo aj na Facebooku.
Školu môžete kontaktovať aj e-mailom na info@sosos.sk alebo na telefónnom čísle: 047/58 120 11.
SOŠOS sídli na ul. Športová 1 v Rimavskej Sobote.

Viac sa dozviete aj z priloženého videa z dielne TV Rimava.

Zdroj: YouToube/TV Rimava

PR článok

Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
V rámci 100 jarných kilometrov turisti opäť vystúpia na Sinec
21.apr.2024 - Spoznať časť histórie regiónu i jeho prírodných krás môžu účastníci tohtoročného výstupu na vrch Sinec. Ďalej...
V Rimavskej Píle zrušia materskú školu, dôvodom sú vysoké náklady a málo detí
8.apr.2024 - Dôvodom zrušenia je nízky počet detí a vysoké náklady na prevádzku. Ďalej...
Od profesionálneho pretekára k podnikateľovi: Filip Balciar otvára tretiu cyklistickú predajňu
5.apr.2024 - Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
21.mar.2024 - Niektoré veci v živote sa naplánovať nedajú, úspech v biznise však áno, to je heslo marketingovej spoločnosti Prognessa.com Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
21.mar.2024 - Predstav si moment, keď sa otvárajú dvere novým možnostiam a príležitostiam, ktoré môžu zmeniť tvoj život. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...

Šport

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Korfu: Dovolenka nanajzelenšom, smaragdovom ostrove Európy
19.apr.2024 - Korfu, zelený drahokam Iónskeho mora, láka návštevníkov svojou prírodnou krásou, bohatou históriou a pohostinnosťou miestnych obyvateľov. Najzelenší strov Európy, ležiaci na hranici medzi Gréckom a Albánskom, ponúka jedinečnú kombináciu pláží s bledým pieskom, kľukatých uličiek starých mestečiek a zelených pahorkov obklopených olivovníkmi a vinicami, čo je ojedinelá kombinácia podmienok, ktoré vytvárajú ideálne prostredie vhodné na […] Ďalej...
19.apr.2024 - Korfu, zelený drahokam Iónskeho mora, láka návštevníkov svojou prírodnou krásou, bohatou históriou a pohostinnosťou miestnych obyvateľov. Najzelenší strov Európy, ležiaci na hranici medzi Gréckom a Albánskom, ponúka jedinečnú kombináciu pláží s bledým pieskom, kľukatých uličiek starých mestečiek a zelených pahorkov obklopených olivovníkmi a vinicami, čo je ojedinelá kombinácia podmienok, ktoré vytvárajú ideálne prostredie vhodné na […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram