Asfaltovanie a oprava poškodených ciest v Rimavskej Sobote postavili proti sebe primátora mesta Jozefa Šimka a väčšinu poslancov.
Jedna aj druhá strana síce hovorí, že rekonštrukciu ciest podporuje, ale nevedia sa zhodnúť na spôsobe financovania. Primátor chce, aby túto investíciu riešila samospráva úverom, s tým však poslanci nesúhlasia. Primátor ich preto viní, že brzdia rozvoj mesta.
Mnohé cesty v Rimavskej Sobote neboli podľa Šimka opravované desiatky rokov, a preto sú v dezolátnom stave. Za posledné dva roky sa niektoré podarilo prekryť novým asfaltom alebo zrekonštruovať, ale viaceré sú stále v zlom stave. „Už prvý rok tohto volebného obdobia sme dali do poriadku päť cestných komunikácií, v ďalšom období ďalších dvadsaťdva. Opravu sme financovali najmä z peňazí, ktoré sme dostali po výjazdovom zasadnutí vlády v našom regióne. Pre celý okres Rimavská Sobota vyčlenila vláda z rezervy jeden milión eur, z toho 460-tisíc sme dostali my. Z nich sme sumu 330-tisíc eur použili na asfaltovanie poškodených ciest,“ konštatuje Šimko.
V oprave ciest chce pokračovať, a to z úverových zdrojov. Na opravu ďalších osemnástich ulíc a námestí potrebujú podľa Šimka ešte 400-tisíc eur. Proti sú však poslanci. Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Végh zdôrazňuje, že cesty opravovať treba, ale navrhuje iný spôsob. „Ak by sme si teraz vzali úver, všetky cesty z tých peňazí aj tak neopravíme. Čo bude s ďalšími? My sme za efektívnejšie naloženie s financiami. Bolo by ním zakúpenie certifikovanej technológie na opravu ciest, ktoré by potom mohli dávať postupne do poriadku pracovníci technických služieb mesta. Cesty by boli kvalitnejšie urobené a vydržali v dobrom stave dlhšie, ako pri súčasnom spôsobe rekonštrukcie a plátania výtlkov. Ekonomicky by to bolo pre mesto výhodnejšie,“ podčiarkol Végh. Poslanci poukazujú aj na zadlženosť mesta, ktoré by úver ešte viac zaťažil.
Primátor Šimko presadzuje napriek inému názoru poslancov vzatie úveru a tvrdí, že mesto by s jeho splácaním nemalo problémy. „Od začiatku tohto volebného obdobia sme znížili úverovú zaťaženosť zo 6,6 na asi 4,2 milióna eur. Úver, ktorý by sme si vzali, by sme hravo vládali splácať,“ zdôrazňuje. Zmenu rozpočtu a diskusiu o úvere aj o cestách plánuje zaradiť aj na najbližšie zastupiteľstvo, ktoré sa bude konať 25. júna.
Obyvatelia mesta vnímajú názorové rozdiely medzi primátorom a poslancami na problém s cestami, ale aj pri iných témach. „Mali by viac spolupracovať a menej sa hádať,“ povedal miestny 65-ročný dôchodca Ján Galváni. Podobný názor má aj mladá mamička Iveta Boráčová. „Roztržky rozvoju mesta nepomôžu. Skôr uškodia,“ poznamenala.