V aktuálnej etapezačali obnovovať fresky, ktoré neboli odkryté od čias reformácie, pred zrakmi ľudí boli teda ukryté zhruba 400 rokov. Je na nich zobrazený ojedinelý úkaz, učeník Natanael, ktorý bol stiahnutý z kože a nesie si ju na palici.
Reštaurovanie gotických nástenných malieb v evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove pokračuje po minuloročnej obnove aj tento rok. Ako TASR informovala Janka Miháliková, zborová farárka Cirkevného zboru Evanjelickej a. v. cirkvi Rimavské Brezovo, obnova fresiek je financovaná z Ministerstva kultúry SR prostredníctvom grantového programu Obnovme si svoj dom a cirkev sa na nej podieľa piatimi percentami. Celkovo sa na obnovu celého kostolíka podľa jej slov doteraz preinvestovalo do 90.000 eur.
„V roku 2007 sme v rámci aktuálnej druhej etapy reštaurovania nástenných malieb začali obnovovať víťazný oblúk a steny lode pôvodného gotického kostolíka. Fresky tam neboli odkryté od čias reformácie, pred zrakmi ľudí boli teda ukryté zhruba 400 rokov. Je na nich zobrazený ojedinelý úkaz, učeník Natanael, ktorý bol stiahnutý z kože a nesie si ju na palici,“ priblížila Miháliková s tým, že vedľa uvedeného výjavu sa nachádza zobrazenie Svätej trojice.
„Na ostatných stenách lode pôvodného kostola sú už len fragmenty nástenných malieb, ale pôvodne tam bol pravdepodobne zobrazený celý pašiový cyklus. V tejto časti objektu však v 19. storočí prebiehalo mnoho stavebných úprav, bola tam vybudovaná empora, okná a ťahali sa tam aj elektrické káble, preto z nástenných malieb zostali len zvyšky,“ vysvetlila.
Stredoveké fresky v kostole boli vytvorené v 60. až 80. rokoch 14. storočia a okrem stien lode sa nachádzajú aj v presbytériu. „Tieto maľby boli reštaurované v 19. storočí. V roku 2006 sme ich však začali opravovať nanovo, pretože v tom období boli odkrývané dosť rýchlym a nešetrným spôsobom. Ich obnova sa skončila v roku 2012 a cirkevný zbor za ňu dostal ocenenie Fénix od ministerstva kultúry,“ dodala farárka.
Rimavskobrezovský kostol patrí medzi najstaršie v regióne, jeho gotická časť pochádza zo 14. storočia. Zaujímavosťou je, že v presbytériu sa zachovala aj pôvodná, vyše 600 rokov stará kamenná podlaha. V 19. storočí sa kostolík dočkal najväčších stavebných úprav vo svojej histórii a bola k nemu pristavaná aj nová časť.
„V tomto období sa zmenila tiež jeho orientácia, ktorá bola pôvodne v smere východ-západ. Teraz je to sever-juh,“ poznamenala Miháliková, podľa ktorej sa vďaka prestavbám na objekte prejavujú prvky až troch období. „Okrem gotiky je to barok v podobe barokového oltára a kazateľnice a spomínaná nová časť z 19. storočia sa môže zaradiť do obdobia klasicizmu,“ zakončila.