Penzión Močiar, ktorý sídli medzi obcami Kokava nad Rimavicou a Šoltýska bol v čase 23. – 29.06.2014 sídlom účastníkov workshopu mladých primášov Primášikovia. Organizátormi medzinárodnej hudobnej dielne sú Národné osvetové centrum z Bratislavy, Občianske združenie RODON Klenovec v spolupráci s Gemersko – malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote a Valašským múzeom v prírode v Rožňove pod Radhoštem.
Toto školiteľské podujatie mladých primášov je najstaršie svojho druhu na Slovensku. Je súčasťou širšieho systému vzdelávacích podujatí pre deti a mládež v oblasti ľudovej hudby v rámci Dní tradičnej kultúry na Slovensku.
V tomto roku sa worksopu zúčastnili dvanásti primáši, a to: Martin Harach a Gabriel Szalona z DĽH Abovček (ZUŠ Bernolákova Košice), zo ZUŠ Revúca Ján Dacho, Marek Dacho, Štefánia Elizeušová. DLH Maguráčik z Popradu prezentovali Timea Poľanovská a Samuel Špak a mladých klenovských muzikantov prezentoval David Oláh. Z Maďarska prišli z Umeleckej školy v Pišpek László Molnár a Péter Szabó. Z Čiech sa zúčastnili a prezentovali Magdaléna Machalová z DLH Trávniček z Přerova a Petr Ondruch z DLH Hradišťánek z Traplíc.
Primášom svoje odborné vedomosti a zručnosti odovzdávali lektori, a to Marcel Berky z Hrochote, Mgr. Art. Michal Noga z Národného osvetového centra z Bratislavy, Péter Tamás z Budapesti z Maďarska. Počas tvorivých dielní nás navštívil aj významný maďarský primáš Istvan Pal, ktorý predviedol svoje hudobné umenie našim mladým primášom.
Počas voľného času sa primášikom venoval animátor voľného času Viktor Brádňanský, člen Folklórneho súboru Vepor z Klenovca a dobrovoľník, učiteľ hudby a primáš Mgr. Michal Šimko z Revúcej. Koordinátori projektu Jaroslav Zvara a Mgr. Stanislava Zvarová, zabezpečovali organizačné a technické zabezpečenie hudobných dielní.
Počas svojho pobytu mali mladí primáši možnosť poznávať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho regiónu. Navštívili múzeum mlynárstva a roľníctva Mlyn vo Veľkých Teriakovciach, ktorým nás sprevádzala dobrovoľníčka o. z. OZVENY z Hrachova Ing. Miroslava Vargová, za čo jej úprimne ďakujeme. Vďaka jej sprevádzaniu sme sa dozvedeli o histórii mlyna, o náradiach využívaných v poľnohospodárstve a mlynárstve v minulosti. Spoznali sme diela významných remeselných majstrov z regiónu v trvalých expozíciách Mlynu, ako aj tradičnú izbu. Súčasťou výletu po regióne bola aj návšteva Salaša pod Maginhradom, kde okrem chutného obeda sme mali možnosť vidieť zvieratká na Salaši. V rámci voľného času mladí primášikovia mali turistickú vychádzku do obce Šoltýska, a poznávali tak tradičnú architektúru a osídlenie tejto obce.
Záver tvorivých dielní patril verejnej prezentácii na koncertoch a to v piatok 27.06.2014 na vernisáži venovanej dobovým svadobným fotografiám z územia Gemera – Malohontu a Márii Bancíkovej, herečke SND, zaslúžilej umelkyni, rodáčke z Klenovca. V sobotu 28. júna 2014 od 16:50 sa prezentovali samostatným programovým blokom pod názvom Primášikovia, na 36. ročníku Gemersko – malohontských folklórnych slávností – Klenovská Rontouka 2014. Hudobný sprievod mladým primášom zabezpečovali sestry Barbora a Veronika Kačmárové z Vranova nad Topľou.
Podujatie sa realizovalo s príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Národného osvetového centra z Bratislavy.
Poďakovanie patrí všetkým účastníkom, lektorom ako aj majiteľom Penziónu Močiar za vytvorenie príjemných podmienok počas tvorivých hudobných dielní ako aj Farskému úradu ECAV v Klenovci, ktorý nám poskytol priestory počas účasti na GMFS – Klenovská Rontouka v Klenovc ako aj Elvíre Povinskej z Gemersko –malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote ktorá nám pomáhala ako tlmočníčka v maďarskom jazyku.