Areál bývalých sklární v Utekáči by mohol čoskoro zmeniť podobu. Samospráva v tomto období ukončuje verejné obstarávanie na vybudovanie potrebnej infraštruktúry pod budúce prevádzky.
Projekt zahŕňa asfaltové cesty, čističku, vodné a plynové prípojky, trafostanice a všetky inžinierske siete.
„Máme na to schválený grant ministerstva hospodárstva vo výške približne 1,5 milióna eur. Pokiaľ sa obstarávanie pri súčasnej zložitej legislatíve úspešne ukončí, tak by sme s realizáciou mohli začať ešte tento rok. Robíme pre to všetko, čo je v našich možnostiach, inak nám peniažky prepadnú,“ povedal pre Echoviny.sk starosta Miroslav Barutiak.
Sutiny použili na spevnenie ciest
Po úspešnom vybudovaní infraštruktúry by do areálu sklární mohli prísť noví investori. Obec podľa starostu potenciálnych zamestnávateľov dlhodobo hľadá a oslovuje.
„Všetko je to v štádiu riešenia, takže zatiaľ to nechcem konkretizovať. Keď však bude vybudovaná infraštruktúra, bude jednoduchšie k nám niekoho pritiahnuť. Naším dlhodobým cieľom je vybudovanie malého priemyselného parku, v ktorom by našli prácu nielen Utekáčania, ale aj ľudia z okolitých obcí,“ prezradil.
Obec už z dotácie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vo výške 204-tisíc eur zabezpečila vyčistenie chátrajúcej časti. Mechanizmy zlikvidovali niektoré objekty ešte vlani v lete. Betónovú časť sutín spracovala špecializovaná firma a zrecyklovaný materiál obec následne pomocou svojich zamestnancov využila na spevnenie lesných ciest.
„Pred nami je ďalší krok. Boli ukončené verejné obstarávania na ministerstva životného prostredia a je schválená žiadosť na likvidáciu bývalého skladu olejových látok, ktorý je envirozáťažou.“
Investori ako poistka v prípade krízy
V súčasnom priemyselnom parku majú prevádzky dvaja investori v bývalej administratívnej budove. Jeden je v ďalšej obecnej budove mimo areálu. Priamo v ňom sa nachádza iba obecný podnik, jeden menší investor je na kraji priemyselného parku.
„Pokiaľ budeme mať vyšší počet investorov, aj keď menších, znížime riziko straty zamestnania v prípade krachov alebo nejakých kríz. Už teraz sem dochádzajú za prácou aj ľudia z okolitých dedín. Náš sen je vytvoriť pracovné miesta, aby ľudia mali zvýšenú kvalitu života, aby boli šťastní tu doma a rozvíjali tento krásny región.“ uzavrel starosta.
Sklárne Clara ešte zhruba pred 30 rokmi zamestnávali asi 780 ľudí. Po rôznych peripetiách však fabrika prestala v roku 2008 vyrábať. Zariadenia sklárne následne rozobrala fyzická osoba, ktorá hnuteľný aj nehnuteľný majetok sklární kúpila od správcu konkurznej podstaty. Na likvidácii strojov a kovových častí objektov sa niekoľko mesiacov podieľali desiatky ľudí. Šrot potom vyviezli do Maďarska.