Obyvatelia Jelšavy by sa mali mať na pozore pred medveďmi. Už niekoľko dní sa pohybujú v blízkosti mesta. Videli ich neďaleko jelšavskej magnezitky, no potulujú sa aj pri poľnohospodárskych usadlostiach a pri včelínoch.
Stihli už napáchať aj škody. Miestny magistrát ľudí upozornil rozhlasom, aby boli pri potulkách v okolí opatrní a ak nemusia, aby do prírody za Jelšavou radšej nechodili. Primátor Jelšavy Milan Kolesár dopĺňa, že ostražití by mali byť záhradkári, ktorí začínajú s jarnou sadbou a záhradky majú na periférii mesta, ale aj chatári.
„Medvedie stopy prvýkrát videli v blízkosti jednej poľnohospodárskej usadlosti a viedli do oblasti, kde ľudia majú včelstvá. Jednému včelárovi už poškodili úle. V minulosti sa nikdy tak blízko ako teraz k mestu nepriblížili,“ zdôraznil Kolesár.
Na nečakaných huňatých hostí pripravili Jelšavčania fotopascu a tá už odhalila predátora. V blízkosti sa túla medveď samotár. Podľa stôp sa však v tejto lokalite pohybuje aj medvedica s mláďatami. Do priameho kontaktu s ľuďmi medveď ani medvedia rodinka neprišli. Stretnutie by nemuselo dopadnúť pre človeka dobre. Poľovník Ján Kováč z Jelšavy v prípade stretnutia človeka a medveďa radí nepanikáriť a nerobiť prudké pohyby.
„Najlepšie je na seba upozorniť krikom. Medveď vtedy obyčajne odíde. Ak by sa dal človek pred medveďom na útek, vo zvierati by sa mohol prebudiť inštinkt lovca a mohlo by ho začať prenasledovať. Šelma býva najnebezpečnejšia, ak ju človek vyruší a cíti sa ohrozená. Dvojnásobne to platí pre medvedicu s malými,“ povedal Kováč.
Priame škody na včeľom spoločenstve spôsobil v týchto dňoch maco predsedovi miestneho zväzu včelárov v Jelšave Ladislavovi Matejovi, ktorý sa stará o viac ako štyridsať včelích rodín. „Medveď mi prevrátil a čiastočne poškodil jedenásť úľov, ďalšie tri zničil úplne. Vrátane časti včelstva. V minulosti som podobnú skúsenosť nemal,“ poznamenal Matej. Zoológ Jerguš Tesák z Národného parku Muránska planina si myslí, že medvede vyhnal k blízkosti obývaných lokalít pri Jelšave hlad.
„Bola dlhšia zima, medvedice majú mladé a tie potrebujú potravu. Ak sa nepriživia na nejakých zdochlinách v lese, migrujú bližšie k ľuďom a hľadajú jedlo,“ konštatoval. Prípad z Jelšavy považuje skôr za ojedinelý, podobné nie sú v regióne v týchto dňoch rozšírené. Hlbšie v lesoch je riziko stretnutia človeka s medveďom podľa neho oveľa väčšie. O počtoch medveďov, ale aj iných väčších šeliem v oblasti Národného parku Muránska planina budú mať ochranári väčší prehľad už za pár dní. Tento týždeň organizujú ich jarné sčítavanie.
Zdroj: www.pravda.sk - Štefan Rimaj