S príchodom jari sa v mestách a obciach začína organizované jarné upratovanie. V rámci neho samosprávy vytvárajú predpoklady na to, aby občania mohli skrášľovať, upratovať a udržiavať v čistote svoje prostredie i blízke okolie.
Samosprávy stanovujú podmienky pre udržiavanie čistoty a zabezpečovanie verejného poriadku vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach. Tie sa v jednotlivých mestách a obciach od seba líšia, avšak ich poslanie ostáva nemenné. Mestské zákony definujú práva a povinnosti fyzických a právnických osôb, nájomcov aj správcov objektov a nehnuteľností.
Zakazujú napríklad prášiť koberce, prehozy či záclony z okien a balkónov. Zakazujú tiež uskladňovať v obytných zónach materiály a predmety šíriace nepríjemné zápachy.
Mestá a obce môžu pokutovať aj tých, ktorí budú akokoľvek znehodnocovať, poškodzovať alebo ničiť verejnú zeleň, okrasné kríky, kvetinové záhony, prípadne sa rozhodnú vypaľovať trávu alebo suché porasty.
Samosprávy sú zo zákona povinné najmenej dvakrát do roka zabezpečiť zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia. Mnohé mestá a obce preto hlavne počas jarného upratovania rozmiestňujú na svojom území veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu občania uložiť objemný odpad ako napríklad nepotrebný či poškodený nábytok.
V prípade porušenia všeobecne záväzného nariadenia hrozí v blokovom konaní pokuta nielen fyzickým osobám. Až do výšky 6 638 eur môže byť uložená pokuta právnickým osobám.
Čistota a poriadok sú vizitkou všetkých. Mesta ale aj ľudí. Pre udržiavanie a zabezpečovanie čistoty potrebujeme nielen metlu ale tiež poznanie mestského zákona ktorý pomerne detailne upravuje podmienky.
ZDROJ: Michal Kaliňák, hovorca ZMOS