Veľký prehľad akcií: Desmod, Kali, slivkové hody aj maratón dobrej vôle

3. septembra 2019 | 17:38 |  | |  | |

Leto sa skončilo, no ponuku programov a aktivít v regióne to neovplyvnilo.

September tak bude bohatý na tradície, športové akcie, hudobné aj divadelné vystúpenia a nezabudlo sa ani na milovníkov histórie. Portál Echoviny.sk vám prináša veľký prehľad podujatí v Gemeri-Malohonte na nasledujúce štyri týždne.

Rekonštrukcia bojov aj spoznávanie námestia

Aj v septembri pokračuje pripomínanie ľudových tradícií. Kultúrny dom v Kružne bude dejiskom 5. ročníka Kružňanskej heligónky (7. 9.) a o týždeň neskôr ovládne nádvorie Čierneho orla a Hlavné námestie v Rimavskej Sobote 2. ročník festivalu Pod Sobotskou bránou (14. 9.). Okrem vystúpení budú v ponuke tvorivé dielne, trh miestnych výrobkov i tanečný dom. V ten istý večer sa v Jelšave uskutoční regionálna súťaž a prehliadka hudobného folklóru s názvom Nôty Gemera a Malohontu.

Od 13. do 15. septembra bude prebiehať Zraz veteránov. Majitelia a milovníci automobilov a motoriek z doby minulej sa stretnú na Drieňku na Teplom Vrchu. Počas soboty majú naplánovaný výjazd a navštívia nejedno podujatie v našom regióne.

V septembri po 75 rokoch ožije aj udalosť, počas ktorej nemecká SS divízia postupovala od Miškovca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom - potlačiť Slovenské národné povstanie. Na polohou významnom a strategickom kopci Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa si slovenská armáda vybudovala obranné postavenie.

Rekonštrukciu bojov, ktoré sa udiali 19. až 21. októbra 1944, tu budete môcť zažiť na vlastnej koži v sobotu 21. septembra,“ informovala Kristína Chovancová, administratívna pracovníčka MAS Malohont.

V septembri bude pokračovať aj úspešné podujatie Spoznaj svoje Hlavné námestie. Riaditeľka Gemersko-malohontského múzea Oľga Bodorová ukáže ďalšie zákutia a prezradí tajomné príbehy rimavskosobotského námestia od knižnice po súdnu sedriu.

Klobásky, slivkové špeciality aj plody záhrad

Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla. Rozvoniavať to bude napríklad na Dni obce Čerenčany, kde súčasťou sprievodného programu bude aj 4. ročník Čerenčianskeho kotlíka (7.9.).

V mlyne vo Veľkých Teriakovciach sa budú konať Slivkové hody a toto ovocie sa bude podávať v rôznych pevných aj tekutých podobách. V ten istý deň sa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote rozbehne Klobása Fest. V závere mesiaca sa v Hnúšti uskutoční súťaž vo varení kotlíkovej kapustnice. K tej dobre padne prehliadka dychovej hudby Tečkova trubka (28. 9.).

„V nedeľu 8. septembra budete mať možnosť pokochať sa dopestovaným ovocím, zeleninou a kvetmi, ktoré tento rok narástli v záhradách občanov Nižného Skálnika a okolitých obcí. Výstava bude spojená s ochutnávkou zeleninových šalátov a ovocných koláčov a tiež bude súčasťou Gemersko-malohontského jarmoku v Rimavskej Sobote (27. a 28.9.). V tú istú sobotu príde na rad aj Výstava ovocia a zeleniny v Sušanoch, ktorá bude pokračovať v nedeľu 29. septembra spolu s ďakovnou sv. omšou v kostole sv. Anny,“ vymenovala Chovancová.

Koncerty Desmodu aj repera Kaliho

Súčasťou prvého jesenného mesiaca budú aj divadelné a hudobné vystúpenia. V rimavskosobotskom Dome kultúry uskutoční úvodný koncert 39. ročníka Hudobnej jesene s názvom Hudba nás spája, na ktorom sa predstaví dvojica Jozef Lupták a Boris Lenko (3.9.). Druhá septembrová streda (11.9.) do kultúrneho domu prinesie hercov Jókaiho divadla z Komárna a maďarský muzikál Povala (A padlás).

O deň neskôr (12.9.) sa v Revúcej uskutoční koncert vážnej hudby RAK k výročiu otvorenia Prvého slovenského gymnázia. Koncertovať sa bude aj pod Muránskym hradom, kde vystúpia Desmod, reper Kali a DJ Peter Pann (14.9.).

„V nedeľu 29. septembra zavíta do Rimavskej Soboty španielska komédia o manipulácii, podvodoch a mimoriadnom prekvapení na záver v réžii Michala Spišáka. V divadelnej sále vám ju zahrajú Maroš Kramár, Marko Igonda, Henrieta Mičkovicová/Lenka Barilíková.“

Nádielka športových akcií

V bohatej ponuke septembrových podujatí nesmie chýbať šport. Z Hnúšte opäť vyrazí cyklobus na Muránsku planinu (7.9.) a v rovnaký deň v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda prebehne Gemerský triatlon. Milovníci bieleho športu si môžu odbehnúť do tenisového areálu v Rimavskej Sobote, kde sa odohrá turnaj Mercedes-Benz KORO Cup 2019.

„Nedeľa 15. septembra bude oslavou cyklistiky. Súťažiacich čaká 87,6 km dlhá trasa so štartom aj cieľom v Rimavskej Sobote, ktorá povedie obcami regiónu Malohont. Pre najmenších sú pripravené cyklistické preteky Teatro Junior, ktoré budú prebiehať na Hlavnom námestí v priestore štartu a cieľa pretekov. Pre divákov je aj tento rok pripravená súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec, do ktorej sa môže zapojiť každá dedinka, cez ktorú prechádza trasa pretekov. Stačí len povzbudzovať pretekárov a na základe hlasovania získajú ocenenie tri obce, ktoré podali najlepší výkon pri povzbudzovaní,“ dodala administratívna pracovníčka MAS Malohont.

Trochu netradičný maratón prebehne v Kokave nad Rimavicou, kde budú po celý deň pliesť, háčkovať a zošívať štvorce, z ktorých vzniknú deky pre deti do nemocníc a detských domovov (21.9.). Turisti z KST Hnúšťa a TO KOS Rimavská dolina sa vyberú na túru Clementisovou cestou (21.9.)

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Začal sa pilotný vzdelávací program pre lektorov v prírodnom turizme v NP Muránska planina
30.máj.2023 - Keďže ide o projekt pilotného charakteru, realizátori veria, že bude slúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní postupného rozvoja prírodného turizmu na celom Slovensku. Ďalej...
Vlaky z Jesenského do Brezna budú opäť premávať každý pracovný deň
25.máj.2023 - Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...
V Revúckom okrese chce investor vybudovať hydinovú farmu
16.máj.2023 - Firma uvádza, že by sa mohli na farme vychovať približne dva milióny kurčiat za rok. Ďalej...
Na Dňoch mesta Hnúšťa vystúpi skupina Nocadeň aj Marcela Laiferová
11.máj.2023 - Hnúšťanov a obyvateľov regiónu opäť čaká bohatý program, ktorý sa začne v piatok (2. júna) a ukončený bude v nedeľu (4. júna). Ďalej...

DO POZORNOSTI

Vlaky z Jesenského do Brezna budú opäť premávať každý pracovný deň
Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...
25.máj.2023 - Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...

Šport

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
Hnúšťanskí kickboxeri si z Lučenca odniesli desiatku cenných kovov
27.apr.2023 - V športovej hale v Lučenci sa na 2. kole Open ligy v kickboxe stretlo 213 pretekárov. Ďalej...
Jedenásť gólov Jesenského, Medzibrod v Tornali vybojoval len remízu
24.apr.2023 - Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Taekwondistky z Hnúšte opäť reprezentovali svoj klub

24.apr.2023 - O cenné kovy tu celkovo zabojovalo viac ako dvesto pretekárov z Česka, Slovenska a Nemecka. Ďalej...

Spanilá jazda Jelšavy pokračuje, Jesenské si pripísalo ďalšie tri body

17.apr.2023 - Aj tretí aprílový víkend (15. a 16. 4.) patril futbalu. Ďalej...

Priateľské derby Hnúšte s Tisovcom, Kráľ v Jelšave nemal šancu

12.apr.2023 - V druhý aprílový víkend (8. a 9. 4.) si mužstvá z nášho regiónu plnili súťažné povinnosti. Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Téma týždňa

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy
20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy

20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Referendum nie je platné. Zúčastnilo sa ho 27,25 percent voličov
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pozrite si výstavu magických fotografií z dielne D. Rapavej
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Kreatívne spôsoby na využitie balkóna: vytvorte si miesto na oddych a relaxáciu
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram