Voľby do VUC pravidelne zaznamenávajú najnižší záujem voličov. Prečo je dôležité ísť v sobotu voliť a aké môže mať dôsledky naša apatia? Čo všetko spadá do kompetencií samosprávneho kraja?
Voliť sa oplatí ísť. Samosprávne kraje narábajú s nemalými peniazmi a majú niekoľko dôležitých kompetencií, ktoré ovplyvňujú bežný život ľudí, ktorí tam žijú. Kraje majú na starosti zdravotníctvo, školstvo, niektoré sociálne služby, ale aj miestne cesty prvej a druhej triedy. Ak nechcete, aby ste sa liečili v polorozpadnutých nemocniciach, aby vaše deti chodili do kvalitnejších a krajších škôl a aby vaši starí rodičia boli doopatrovaní v primeraných domovoch dôchodcov, treba ísť v sobotu k urnám.
Hlavne v politicky a národnostne veľmi polarizovaných okresoch južného Slovenska je dôležité, aby občania neostali sedieť doma. V okrese Rimavská Sobota si v sobotu, 9. novembra zvolíme šiestich zástupcov. V uplynulom volebnom období okres Rimavská Sobota zastupovali poslanci František Auxt, Michal Bagačka, Zoltán Bán, Peter Juhász, Peter Mináč a Pavel Struhár – traja z juhu a traja zo severu okresu.
V prípade, že by občania z Hnúšte, Klenovca, či Tisovca, neprišli voliť v dostatočnom počte, mohlo by sa stať, že v ďalších štyroch rokoch budú o našom regióne rozhodovať politici SMK a kandidáti, pre ktorých je prirodzene bližší juh nášho okresu.
Kľúčové oblasti v ktorých pôsobí samosprávny kraj:
Sociálna starostlivosť - Domovy dôchodcov a Domovy sociálnych služieb, útulky, krízové strediská, domovy pre osamelých rodičov, zariadenia pestúnskej starostlivosti a podobne.
Zdravotníctvo – na tomto úseku samosprávny kraj vydáva napríklad povolenia na poskytovanie zdravotnej a lekárskej starostlivosti, vykonáva dozor a kontrolu a ďalšie. Zaoberá sa napríklad aj ochranou práv pacientov, rieši sťažnosti a môže poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ukladať sankcie a pokuty. Samosprávne kraje sú zriaďovateľmi niektorých nemocníc a polikliník.
Doprava – Samosprávne kraje získali dôležité právomoci v oblasti dopravy, spravujú cesty II. a III. triedy. Zjednodušene by sa dalo povedať, že cesty 1. triedy a diaľnice spravuje štát – Ministerstvo dopravy SR, miestne komunikácie spravujú obce a zvyšok spravujú samosprávne kraje. Náš samosprávny kraj spravuje 2 567 kilometrov ciest – zabezpečuje komplexnú starostlivosť – bežnú letnú a zimnú údržbu, investície do rekonštrukcie ciest, schvaľuje licencie pre autobusových dopravcov a schvaľuje cestovné poriadky.
Dôležité je tu spomenúť napríklad dotovanie prímestskej dopravy, aby bolo cestovné pre občanov na prijateľnej úrovni, aby doprava premávala aj v častiach kraja, kde je vyslovene stratová. Je to aj príspevok samosprávneho kraja pre svojich občanov pri cestovaní za prácou, vzdelaním, či zdravotnou starostlivosťou.
Vzdelávanie – významné právomoci má VÚC najmä v oblasti stredného školstva. Samosprávne kraje sú zriaďovateľom všetkých stredných škôl v kraji s výnimkou súkromných, cirkevných a špeciálnych škôl. BBSK je zriaďovateľom takmer 80 stredných škôl a školských zariadení – patria sem gymnáziá, SOŠ, Spojené školy, ZUŠ. Okrem toho zriaďuje desiatky školských internátov a zabezpečuje aj stravovanie vo väčšine týchto zariadení.
Regionálny rozvoj a podpora cestovného ruchu – podpora investícií do tejto oblasti, podpora cestovného ruchu rôznymi formami propagácie, spolupráca s miestnymi samosprávami a komlexné materiály s ponukou atraktivít CR v kraji.
Kultúra – samosprávne kraje sú zriaďovateľmi aj množstva kultúrnych inštitúcií. Patria sem múzeá, knižnice, osvetové strediská, divadlá, hvezdárne, planetáriá atď.
Zaujímavosti o BBSK:
Pôsobnosti samosprávneho kraja, ktorými sa má starať o všestranný rozvoj svojho územia zabezpečujú volení funkcionári – teda predseda samosprávneho kraja, podpredsedovia, poslanci a komisie. Administratívne a organizačné veci a samotný výkon nariadení predsedu a zastupiteľstva zabezpečuje Úrad samosprávneho kraja.
Zastupiteľstvo BBSK tvoria poslanci samosprávneho kraja. Tí sú volení občanmi v priamych voľbách. 49 poslancov je volených prostredníctvom približne 660 000 obyvateľov Banskobystrického VÚC.
Samosprávny kraj je najväčším zamestnávateľom v regióne – v oblasti dopravy, údržby ciest, vzdelávania (učitelia, zamestnanci), v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, kultúry, cestovného ruchu a ďalších. Spolu nepriamo zamestnáva viac ako 6 000 ľudí.
Kraj posiela financie do okresov aj priamo – niekoľko miliónov eur ročne rozdelí prostredníctvom poslancov v okresoch medzi mestá a obce, záujmové združenia, neziskové organizácie, občianske združenia, na podporu podnikania, cestovného ruchu a zamestnanosti.