Poslankyňa Vargová sa obhajovala voči tvrdeniam primátora Lebedu v mestských novinách, padli aj tvrdšie výrazy

5. apríla 2022 | 13:31 |  |  |

HNÚŠŤA - V poslednej dobe sme si už zvykli na to, že omieľanou témou na zasadnutiach mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote je budova bývalého internátu na ulici Školskej. Takúto často diskutovanú tému majú aj na zasadnutiach MsZ v Hnúšti - mestské noviny Hnúšťanský hlas.

V bode interpelácie mestské noviny vytiahla poslankyňa Miroslava Vargová, ktorá sa obhajovala voči tvrdeniam primátora Romana Lebedu, ktoré uviedol v druhom vydaní v roku 2022. 

“V prvom prípade chcem povedať, že týmto vstupom neútočím na teba, pán primátor, len sa obraňujem voči tvojim hnusným obvineniam, ktoré si uviedol a na ktoré nám redakčná rada nedala priestor na vyjadrenie,” povedala Vargová. 

Poslankyňa vytkla štyri lži, ktoré podľa nej Lebeda v mestských novinách uviedol. Tou prvou bolo, že poslankyne Vargová a Moncoľová udávajú a ohovárajú mesto Hnúšťa pri každej príležitosti a ak nevedia vyvolať konflikt, vymysleli si problém, že primátor prispieva do mestských novín. 

Článok pokračuje pod reklamou“Hovorím za seba, neudávam a neohováram mesto Hnúšťa a na rozdiel od teba svojím správaním a vyjadreniami nerobím mestu hanbu. Lož číslo 2: V tomto okamihu štvú proti mestu organizáciu Transparency International, kde posielajú výtlačky našich novín a rozhorčujú sa, že primátor prezentuje svoju prácu,” uviedla Vargová s tým, že do spomenutej organizácie neposiela výtlačky novín. 

Časť mestských novín, úryvok z druhého vydania v roku 2022, o ktorej hovorila poslankyňa Vargová. Zdroj: Mesto Hnúšťa

Ako tretiu lož uviedla poslankyňa, že manipuluje poslancami v mestskom zastupiteľstve. “Nemanipulujem žiadnymi poslancami mesta, pretože ich považujem za svojprávnych a verím, že vždy sa rozhodujú podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a to aj vtedy, keď sa s nimi nezhodnem na nejakom rozhodnutí. Ak niekedy diskutujem s kolegami poslancami, tak pretože hľadáme najlepšie riešenia pre toto mesto a jeho obyvateľov,” konkretizovala Vargová. 

Ako v poradí štvrtú podľa nej lož uviedla, že má udavačské praktiky. Na to reagovala slovami “podľa seba súdim teba, pán primátor”. “Lož číslo päť: ,Ospravedlňujem sa občanom, že naše pekné noviny budú v tomto čísle o niečo chudobnejšie. Takúto formu protestu proti nátlaku a neprestávajúcim útokom dvoch poslankýň považujem za nevyhnutnú´ . Žiadny nátlak a ani útoky nerobím, jednoducho sa ťa nebojím a dokážem ti povedať aj kritiku, ale ty ju absolútne nedokážeš prijať,” vysvetlila poslankyňa. Dôkazom je podľa nej aj článok, na ktorý reagovala.

"Namiesto toho, aby si uznal pochybenie, ktoré potvrdila aj táto organizácia, poučil sa a vylepšil noviny aj po tejto stránke, tak trucuješ ako malé dieťa," dodala poslankyňa.

Primátor Roman Lebeda reagoval na jej výstup s tým, že sa opýtal, kde je otázka. Poslankyňa totiž vystúpila v bode interpelácie. "Je rečnícka, že či sa nehanbíš. A ospravedlnenie nečakám a napriek tomu ti odpúšťam. Nezachovám sa rovnako ako ty, nebudem na teba podávať žaloby na ochranu osobnosti, ako ty si podal na mňa," odpovedala.

"Čo sa týka tej žaloby, tam už presiahlo mieru únosnosti tvoje správanie," povedal neskôr primátor s tým, že o tom, kto má pravdu, rozhodne súd.

Poslankyňa Vargová sa vyjadrila aj k redakčnej rade, ktorú požiadala o stanovisko k celej situácii. “Nežiadala som ju o to, či súhlasia alebo nesúhlasia s obsahom článku. Uvedomujem si, že na konci novín je uvedené, že redakčná rada sa nemusí zhodovať s názormi prispievateľov. Mňa mrzí, že sme nedostali vyjadrenia, lebo to nie je obyčajné spomenutie mena, ale nehorázne obvinenia, ktoré zaznievajú z vedenia mesta pravidelne na moju adresu a aj adresu Katky Moncoľovej. Redakčná rada mi odpísala, že toto patrí na zasadnutie mestského zastupiteľstva, tak to riešim tu,” ozrejmila situáciu Vargová. 

Hodnotenie Transparency International

Organizácia Transparency International uskutočnila v polovici februára tlačovú besedu k hodnoteniu mestských novín tak, ako to robila aj v posledných rokoch. Tam označila noviny Hnúšťanský hlas za najhorší prípad zneužitia mestských novín radnicou. “Priamo primátor mesta je redaktorom týchto novín. V piatich hodnotených vydaniach bol podpísaný pod 22 článkami. V mnohých informoval sám o svojich aktivitách aj s vlastnými fotografiami. Toto by sa už dnes nemalo objavovať,” uviedla organizácia.

Hodnotenie novín Hnúšte v čase od cca 20:40:

Vyhrotenie situácie

Na jej slová reagoval aj primátor. “Niekoľkokrát sa stalo, že si vyrobila škandál z ničoho. To, že si ohovárala vlastné mesto, poviem nadpis článku: Poslankyňa Vargová zvažuje podnet na prokuratúru. Starší poslanci potvrdia, že nikdy sa nestalo, že by sa konflikty vyhrotili až do takýchto udavačských vecí, z ktorých nakoniec nič nebolo. Mala by si sa ospravedlniť tomuto mestu, že si ho očiernila a pošpinila. Beriem to, si neskúsená, si prvýkrát poslankyňa, ale niekedy aj ty reaguješ zbrklo, tak to nehádž všetko na mňa," povedal Lebeda.

K tzv. udavačským praktikám povedala poslankyňa Vargová, že si len plnila svoju povinnosť. Priznala, že podnet dala. "Nie je to udávanie. Je to využitie zákonnej povinnosti, ktorú som si na rozdiel od hlavnej kontrolórky splnila v súvislosti s kontrolou v hospodárení s finančnými prostriedkami. Jasné, že to tu poslanci predtým nemuseli robiť, pretože nikdy primátor tak nehanebne neporušil zákon o verejnom obstarávaní," povedala poslankyňa s tým, že definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo. "Ide o kontrolu hospodárenia s financiami. Je to jedna z našich povinností ako poslancov, nie pritakávať primátorovi," dodala.

Poslankyňa Vargová tiež spomenula, že k situácii s novinami sa vyjadrila aj na sociálnej sieti, kde na jej status reagovala aj Transparency International. "Sama si sa priznala, že Transparency International ti niečo v statuse potvrdila, čiže vieme, kto je s nimi spojený,” reagoval na to primátor Lebeda. "Áno, lebo sú na sociálnych sieťach," odpovedala poslankyňa. Neskôr tiež spomenula, že aj primátor ich žiadal o reakciu v inej záležitosti. Píše o nej aj v príspevku, o ktorom sa na zasadnutí rozprávali.

Vargová na Lebedovu reakciu použila aj slová ako chorý človek či psychopat. Za tieto vyjadrenia sa však hneď po skončení zastupiteľstva na sociálnej sieti ospravedlnila. “Verejne sa ospravedlňujem, že som sa nechala uniesť a na dnešnom online zasadnutí mestského zastupiteľstva v Hnúšti som primátora mesta PhDr. Romana Lebedu nazvala chorým človekom a psychopatom. Veľmi ma to mrzí, ale únava, krivé obvinenia a nepravdy si vyžiadali svoje,” uviedla na sociálnej sieti.

Reagovala aj poslankyňa Moncoľová

Poslankyňa Katarína Moncoľová spomenula, že redakčnú radu na zasadnutí v októbri minulého roka upozornila na to, že "noviny sú ďaleko od ich poslania poskytovať obyvateľom objektívny a užitočný pohľad na problémy a aktivity v meste".

"Môj názor je, ak je tlač a distribúcia novín hradená z mestského rozpočtu, teda z verejných zdrojov, majú byť objektívne, vyvážené, nejednostranné, a majú mať verejnoprávny charakter, bol potvrdený aj na tlačovej konferencii Transparency International Slovensko, ktorá sa konala až 15. februára," vyjadrila sa poslankyňa Moncoľová s tým, že nie je potrebné udávať a posielať výtlačky, pretože periodikum je verejné a organizácia vyhodnocuje aj ďalšie mestské noviny. Je preto normálne, že sa im do rúk dostalo aj toto médium.

To, že môžu reagovať v ďalšom čísle novín, nepovažuje za dostatočné. Redakčná rada ich podľa jej slov mala osloviť a ich reakciu uverejniť v danom čísle. Tvrdenia, ktoré uviedol v príspevku primátor Lebeda, sa podľa jej slov dotýkajú ich cti a dôstojnosti. "Bez toho, aby sme sa mohli vyjadriť a brániť. To je nonsens a konflikt záujmov, ak niekto môže mať takýto dosah na to, čo sa uverejní v Hnúšťanskom hlase," doplnila poslankyňa.

O ukončenie sporov cez noviny požiadala riaditeľka MsKS Vojenčiaková

"Ktokoľvek vydá nejaký článok, nie je upozornený na vyjadrenie. Vy ste napriek tomu túto možnosť dostali, keďže zasadala mimoriadna redakčná rada a požiadali ste nás o stanovisko, na ktoré sme odpovedali. Máte teda možnosť vyjadriť sa v ďalšom čísle," povedala Diana Vojenčiaková, riaditeľka MsKS, ktorú podľa jej slov ich osobné spory mrzia. Ako povedala, bola by rada, keby sa neriešili cez mestské noviny.

K téme sa vyjadrila aj poslankyňa Margita Féderová, podľa ktorej by v novinách chýbali poriadne články, ak by do nich primátor nepísal. K zmierlivému prístupu vyzvala aj poslankyňa Hilda Ginisová.

Uverejnia čokoľvek? Vraj áno

V závere diskusie sa ešte poslankyňa Moncoľová opýtala redakčnej rady, ktorá by podľa nej nemala byť zodpovedná len za grafiku a pravopis, či uverejnia doslova čokoľvek, čo im do redakcie príde. "Áno, uverejníme čokoľvek. Keď niekto niečo napíše, sme celí šťastní, že niekto napísal a že tie noviny budú plné. Nestaráme sa do textu nikomu, každý si napíše to, čo chce, staráme sa jedine o pravopisnú úroveň," reagovala hneď Margita Féderová.

"Ak by sa niekto hanlivo a nepravdivo vyjadril ku gymnáziu, tak tiež by ste to uverejnili bez akýchkoľvek výhrad?" opýtala sa poslankyňa Moncoľová. Na túto otázku poslankyňa Féderová priamo neodpovedala, svojej kolegyni ale navrhla, že môže v redakčnej rade pôsobiť.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
V Klenovci budú mať nový asfalt za približne 159-tisíc eur
4.aug.2022 - Ako uviedla starostka, v obci sa jednalo o dlhoročný problém s množstvom výtlkov, na ktorý samospráva upozorňovala viac rokov. Ďalej...
Kolieskom v Kokave nad Rimavicou oslávia ľudové tradície
3.aug.2022 - Už tento štvrtok (4. 8.) sa začne folklórny festival Koliesko. Ďalej...
Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...

DO POZORNOSTI

FOTOSÚŤAŽ Zaostrené na Gemer-Malohont: Zapojte sa do veľkej súťaže snímok. Vyhrať môžete aj víkendový pobyt v Tatrách
Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...
27.júl.2022 - Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...

Šport

FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...
FUTBAL: Kokavčania nedali Biskupiciam šancu
27.jún.2022 - Po futbalistoch Hnúšte a Tisovca ukončili ročník 2021/22 aj Kokavčania. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa nedala Buzitke šancu, Kokava mala v P. Dravciach početnú prevahu

20.jún.2022 - Futbalová sezóna sa pre dve z troch mužstiev z nášho regiónu skončila. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa bodovala v Čebovciach, Tisovec neuspel proti Buzitke

13.jún.2022 - Cez víkend (11. a 12. 6.) sa odohrali zápasy, v ktorých sa o body pobili aj mužstvá z nášho regiónu. Ďalej...

FUTBAL: Vysoké víťazstvo Kokavy, v Hnúšti sa nehralo

6.jún.2022 - V prvý júnový víkend (4. a 5. 6.) sa na trávnikoch aj v našom regióne odohrali ďalšie ligové kolá. Ďalej...

Téma týždňa

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky

2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Minister Krajniak navštívil Tisovec. Zavítal do rodného domu Dr. Vladimíra Clementisa a pozrel si aj futbalový zápas
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...

Rozhovor

Kedysi mapoval dianie v regióne, dnes archívnymi fotkami teší ľudí. Archív Jozefa Tokára ukrýva okolo 35 000 negatívov
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...

Kultúra

Ďakovné listy a cenu primátorky Tisovca si prevzalo niekoľko osobností mesta
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sklenené kuchynské zásteny: Týchto 5 výhod vás presvedčí si ich zaobstarať!
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram