Kamenný klenbový most v Poltári, časti Zelené, je bezpochyby krásnou a cennou pamiatkou, určite ho však nepostavili Turci a s veľkou pravdepodobnosťou nemá 500 rokov, ako sa spomína v niektorých článkoch na internete.
„Tureckými‘ nazývali ľudia mnohé kamenné mosty v Gemeri-Malohonte, podľa odborníkov však s Turkami a dobou ich pôsobenia u nás nemajú nič spoločné.
„Nikde nie je potvrdené, že by šlo o turecké mosty, nie je o tom žiadny záznam, len ľudia si ich nazvali tureckými,“ uviedla riaditeľka Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote Oľga Bodorová. Ako dodala, obyvateľstvo si ich zrejme mimovoľne spájalo s prítomnosťou Turkov na Gemeri, historici však vedia, ktoré pamiatky na Slovensku sú turecké a tieto mosty medzi ne nepatria. Nespomínajú sa ani vo vyše 250 tureckých listinách, ktoré sa zachovali v archíve Rimavskej Soboty.
Tvrdenia o postavení mosta Turkami či veku 500 rokov sa opäť objavili aj v týchto dňoch v súvislosti s kontroverznou rekonštrukciou jeho zábradlia novými pieskovcovými platňami. Avšak i podľa údajov na stránke mesta Poltár nie je presný dátum výstavby mosta známy.
„Predpokladá sa však, že pôvodný most asi zo 16. storočia bol rozobratý, pretože bol v zlom stave a materiál z neho bol použitý na výstavbu nového mosta začiatkom 19. storočia. Most bol opravovaný v roku 1886,“ uvádza sa na stránke poltar.sk. Terajší most tak bol postavený dávno po tom, ako Turci z nášho kraja odišli.
Nedá sa ani nájsť logický dôvod, aby samotní Turci niekde pri Poltári stavali most. Ich najsevernejšou pevnosťou v tomto regióne (a vlastne i v celej Európe) bol vodný hrádok Sobôtka pri Rimavskej Sobote. Ďalej na sever sa vydávali hlavne na výber „daní“ či rovno na lúpenie a rabovanie. Stavať most v Zelenom by pre nich bolo úplne neúčelné a keby ho tam aj z nejakého dôvodu potrebovali, prinútili by k jeho stavbe miestne obyvateľstvo a nedávali ho budovať vlastným vojakom.
Podobných „tureckých“ mostov je, prípadne bolo, v regióne oveľa viac. Dva z nich sa nachádzajú pri Hnúšti v časti Maša, ďalší zase pri Kokave nad Rimavicou. Kamenný štvoroblúkový most, označovaný takisto ako „turecký“, stál i pri Rimavskej Sobote smerom na Sobôtku. Koncom II. svetovej vojny však bol poškodený a v roku 1963 definitívne zbúraný.
Historici tvrdia, že tieto kamenné mosty s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z konca 18., prípadne z 19. storočia. „Nevidím dôvod, prečo by Turci stavali mosty napríklad v takej lokalite, ako je Maša v Hnúšti. Prečo ich však ľudová tradícia označuje ako turecké, to je záhada,“ uviedol Alexander Botoš, archeológ z GMM.