Existujú len dva typy spáčov – tí, čo na pyžamo nedajú dopustiť a takí, čo preferujú spánkovú nahotu. Netreba v tom hľadať žiadny uštipačný podtón, ale vážne rozhodnutie, keďže spánkový biorytmus je jedným z činiteľov nášho zdravia. Veď načo by sa inak pyžamá a nočné košele vyrábali, keby nemali svoj účel?
Pyžamo je oblečenie na noc, ktoré tvorí prechod od bežného outfitu, ale neumožňuje ani nočnú nahotu. Jeho základným účelom je pohodlie počas zaspávania. Na to nadväzuje dobrý výber materiálu, strihu a doplnkov na pyžamách. Pohodlie úzko súvisí so spánkovou hygienou, počas ktorej práve pyžamo zachytáva odumreté kožné bunky a dobre podporuje termoreguláciu tela. Tým zabraňuje zbytočnému prehrievaniu za teplejších a ochladzovaniu za uzimených nocí.
Rozhodne aj pyžamo nesie isté tienisté stránky. Je to ale výsledkom viacerých činiteľov, a preto sa najprv informujeme, ako si správne vyberať pyžamo.
Prvým rozhodujúcim kritériom je typ – môže ísť o detské, pánske alebo o dámske pyžamo podľa sezóny a účelu. Nie je totiž úplnou pravdou, že pyžamo je výlučne na spanie. Mnohí výrobcovia ho kategorizujú až tak špecificky, že sa stáva takmer „outfitom do spoločnosti“. Nie doslovne, ale s ohľadom na miesto využitia. Stačí, že ide o verejnejšie prostredie a na kvalite a dizajne pyžama nám má záležať. Patria sem nočné košele a pyžamá do nemocnice, na hotel, ale aj na prespanie k známym.
Druhým dôležitým kritériom je kvalita materiálu. Výber tkaniny nie je ale jednoznačným a ani stálym rozhodnutím. Korigujeme ho sezónne aj na základe vlastných telesných zmien. Najväčší záujem je o prírodné tkaniny, ako napr. o bavlnu. Pri nej si neuvedomujeme najčastejšie riziká, akými sú slabšie izolačné vlastnosti materiálu. Nie je teda vhodná na chladnejšie dni. Inak vyhráva pre svoju jemnosť a vzdušnosť. V rámci tkanín treba zvážiť aj hodvábne pyžamá. Majú dobré termoregulačné vlastnosti a navyše pôsobia luxusne.
Nesúvisí to len s hygienou, ale aj s individuálnymi požiadavkami na komfort. Skvele sa to vysvetľuje na príklade dámskeho pyžama, ktoré musí vyhovieť veľkostným požiadavkám a typu postavy. Problematické postavy jablko alebo hruška si pri výbere pyžamo aj starostlivo vyskúšajú. Pyžamo obmieňame, aj keď výraznejšie zhodíme na váhe alebo naberieme. Nie je to také jednoznačné, pretože tento outfit „až tak nevidieť“ ako iné, spoločenskejšie.
Pozor! Je dobré zvážiť kúpu nového a staré doslova zahodiť po prekonaní vážnejších ochorení alebo s nástupom zmien na tele – napr. v období dospievania, v tehotenstve a pod. Pyžamo je ako „sito“, cez ktoré sa dostáva aj to dobré, aj škodné na tele.