HNÚŠŤA – Pamätník Slovenského národného povstania v Hnúšti, ktorého autormi sú akademický sochár Vladimír Môťovský a Jaroslav Stockmann, bol slávnostne odhalený 9. mája 1960 pri príležitosti 15. výročia oslobodenia Česko-Slovenska. Dňa 3. júla bola socha po 64 rokoch vyčistená vysokotlakovou technikou pieskovania, čím sa pripravila na dôstojné oslavy 80. výročia SNP.
"Aj keď môže zmiatnuť, že pomník pripomínajúci Slovenské národné povstanie bol odhalený pri oslave konca druhej svetovej vojny, jeho história a význam sú neoddeliteľnou súčasťou našej národnej pamäte," uvádza mesto na svojej facebookovej stránke.
Článok pokračuje pod reklamou
Myšlienka na vytvorenie pamätníka vznikla v roku 1958 za predsedu Miestneho národného výboru Vojtecha Kaderu, a už 20. júla 1959 bol zámer definitívne schválený. "V sprievodnej správe z tohto dátumu sa uvádza, že sochárska časť predstavuje kráčajúceho partizánskeho zástavníka, pôvodne plánovaného z pieskovca. Nakoniec sa socha odliala z bronzu metódou vytaviteľných voskov, čím získala dutú formu," ďalej mesto informuje.
Socha je monumentálna, s výškou 245 centimetrov po temeno hlavy, architektonický sokel má 190 centimetrov a od hlavy po hrot zástavy je 155 centimetrov, čím celková výška dosahuje 6 metrov.
Na podstavnej doske sochy s rozmerom 60x100x10 cm sú uvedené nápisy „VL. MÔŤOVSKÝ“ a „LIL ZUKOV PRAHA“, čo znamená, že sochu odliali Závody uměleckého kovářství Praha-Holešovice. Betónový sokel bol podporený priliehajúcimi plošnými doskami, ktoré pôvodne tvoril brúsený tmavočervený ryolit, známy ako tuhársky mramor. Postranné dosky z čelnej strany boli obložené spišským travertínom.
Na ľavej strane zvislej dosky mal byť pôvodne umiestnený nápis s letopočtom 1944-1959, ale nakoniec tu bola zakomponovaná tabuľa s mottom Sama Chalupku: „Mor ty len a voľ nebyť, ako byť otrokom!“ Poškodený obklad bol nahradený hnedým africkým mramorom, ktorý je odolný voči vlhkosti.
Tento akt obnovy zdôrazňuje význam pietneho miesta pre našu históriu a pripomína odvahu a obetu partizánov, ktorých odkaz stále žije v srdciach našich občanov.
ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU