ObFZ Rimavská Sobota si bude voliť predsedu. Hnúšťan Marian Petrok chce post obhájiť

17. novembra 2021 | 11:50 |  | | |  |
Marian Petrok. Foto: Archív M. Petroka

HNÚŠŤA – Už v piatok (19. 11.) sa bude voliť nový predseda Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Rimavská Sobota. Tento post zastáva Hnúšťan Marian Petrok. Ten sa spolu s ďalšími funkcionármi v uplynulých rokoch boril najmä s odhlasovaním mužstiev dospelých zo šiestej ligy. V aktuálnej sezóne hrá v oblastnej súťaži len päť klubov.

Ako na to vo zväze reagujú a ako chcú problém vyriešiť? Aká je situácia v mládežníckom futbale? Môže liga dospelých zaniknúť? A čo hovorí na rozhodcovskú stránku?

Portál Echoviny.sk sa porozprával s úradujúcim šéfom oblastného zväzu Marianom Petrokom.

V piatok sa volí nový predseda ObFZ Rimavská Sobota. Budete kandidovať?

Áno, budem na post predsedu ObFZ Rimavská Sobota kandidovať.

Článok pokračuje pod reklamou.Prečo?

Tých dôvodov je trošku viac. Za posledné obdobie sme spolu s kolegami z ObFZ Rimavská Sobota rozbehli niekoľko výborných projektov zameraných hlavne na mládež, v ktorých by sme chceli pokračovať. Ďalším dôvodom je situácia v kategórii dospelých, kde by sme chceli zastaviť negatívny trend odhlasovania družstiev a pomôcť mužstvám vrátiť sa späť do súťaží.

V neposlednom rade je tu výborná spolupráca s ostatnými zväzmi v stredoregióne, kde spoločne pracujeme na zlepšení podmienok v celom našom zväze, ktoré budú mať dosah aj na jednotlivé oblastné futbalové zväzy a amatérske futbalové kluby.

Čo sa vám v ObFZ podarilo dosiahnuť za uplynulé štyri roky?

Dôležité bolo zastabilizovať celkovú situáciu na zväze, čo sa nám podarilo. Veľmi dobre počas celých štyroch rokov pracovali všetky odborné komisie pod vedením ich predsedov. Výrazne sa zlepšila spolupráca so SFZ, SsFZ a s ostatnými oblastnými zväzmi. Zapracovali sme viac aj na diplomacii, kde sa nám podarilo dosiahnuť niektoré čiastkové úspechy.

V takomto trende by sme chceli pokračovať a našich zástupcov by sme chceli posúvať aj do štruktúr SsFZ a SFZ. Zlepšila sa spolupráca so samosprávami, ktoré sú v súčasnej dobe zárukou a garantom finančnej podpory pre kluby. Za veľmi dôležitú považujem dobrú spoluprácu s jednotlivými klubmi, kde spoločne hľadáme systémové riešenia na zlepšenie celkovej situácie vo futbale v našom regióne.

V rámci skvalitnenia infraštruktúry a podpory amatérskych klubov sme za posledné obdobie pomohli viacerým klubom z nášho regiónu ako Jesenské, Hnúšťa, Revúca, Tornaľa, Jelšava, Muráň, Hajnáčka, Ožďany alebo Sirk. Najviac klubov využilo finančné prostriedky na skvalitnenie sociálnych priestorov ako sú budovy, šatne a sociálne zariadenia.

Niektoré kluby rekonštruovali závlahové systémy, striedačky, no a jedna výborná investícia sa nám podarila v spolupráci so SFZ, MŠK Rimavská Sobota a mestom Rimavská Sobota, kde došlo k výmene povrchu umelého trávnika. V takomto trende podpory a spolupráce by sme chceli pokračovať aj ďalšom období.

Čo sa vám naopak nepodarilo dosiahnuť?

Starosti nám robila hlavne športová stránka, kde za posledné roky došlo k odhláseniu niekoľkých stabilných mužstiev dospelých zo súťaží ObFZ Rimavská Sobota - Muráň, Klenovec, Rimavská Seč, Radnovce a Uzovská Panica. V rámci zväzu sme podnikli niekoľko krokov a stretnutí s predstaviteľmi uvedených klubov, no, žiaľ, bez pozitívneho výsledku. Vo viacerých prípadoch išlo o objektívne príčiny ako napríklad nedostatok hráčov a obetavých ľudí, ktorí by viedli klub a pokračovali v práci.


ČÍTAJTE AJ: Futbalisti Hnúšte prezimujú na jedenástom mieste, na jeseň riešili aj brankársky problém


Len v jednom prípade hrali významnú úlohu finančné prostriedky, kde zo strany vedenia klubu nedošlo k správnemu vyúčtovaniu poskytnutej dotácie z obce a preto im na ďalšiu sezónu dotácie neschválili. Tu si musíme priznať, že žijeme v jednom z najchudobnejších regiónov Slovenska a veľa mladých ľudí je nútených opustiť svoje rodné mestá , obce a ísť za prácou do zahraničia alebo do veľkých miest na Slovensku.

Do budúcnosti však chcem aj s týmto problémom bojovať a mužstvám, ktoré sa odhlásili pomôcť vrátiť sa späť. Máme pripravených niekoľko podporných mechanizmov, ktoré by mužstvám uľahčili návrat do súťaží ObFZ.

Aké kroky rimavskosobotský ObFZ urobil, aby zabránil zániku klubov?

Podnikli sme niekoľko osobných stretnutí s predstaviteľmi jednotlivých klubov aj so zástupcami samospráv. Hľadali sme možnosti spolupráce a podpory pre tieto kluby, žiaľ, bez výsledku. Mužstvá ako Muráň, Klenovec a Radnovce sa odhlásili z dôvodu nedostatku hráčov, kde ich veľmi ovplyvnila aj pandémia a nútená prestávka. Po prestávke už nevedeli garantovať dohratie celej súťaže.

Finančné prostriedky v uvedených prípadoch nehrali rolu, lebo všetky samosprávy boli ochotné finančne aj naďalej podporovať činnosť klubu. Príklad mužstva Radnoviec je hlavne v tom, že 70 percent mužstva dospelých chodí na niekoľkotýždňové turnusy za prácou do susedného Maďarska.

Obdobný prípad je aj v mužstve z Muráňa, kde sú chlapci nútení za prácou cestovať buď do zahraničia alebo do väčších miest Slovenska. Tu možno čoskoro vznikne problém aj pre iné mužstvá v regióne, ktoré nepracujú s mládežou a nemajú prirodzený prísun hráčov k mužstvu dospelých.

Ako tomu zabrániť?

Do budúcna chceme podporiť hlavne dorastenecké mužstvá v regióne, ktoré sú veľmi dôležité pre zachovanie a činnosť mužstiev dospelých. Niekoľko výborných systémových krokov chceme zaviesť aj v spolupráci s ostatným oblastnými zväzmi, kde chceme nájsť podporu aj na pôde SFZ a SsFZ pri podpore trénerov pracujúcich v  amatérskych kluboch. Bez trénerov a ľudí zanietených pracovať s mládežou by to bolo veľmi ťažké a preto je dôležitá stratégia podpory pre činnosť trénerov v amatérskych kluboch.

V šiestej lige mužov hrá už len päť tímov. Môže súťaž zaniknúť úplne?

Už na začiatku sezóny sme vedeli, že problém so súťažou bude väčší, keď sme zistili, že niektoré mužstvá sa do súťaže neprihlásia. Hľadali sme možnosti, ako súťaž udržať na nejakej úrovni a tu chcem pochváliť spoluprácu ŠTK a klubov, že našli spoločné riešenie.

Súťažné zápasy sú na veľmi dobrej úrovni. Súťaž sme mohli mať aj s viacerými klubmi, ale po tom, ako mužstvo Oždian nechcelo postúpiť do piatej ligy, sme túto možnosť ponúkli mužstvu Veľkého Blhu, ktorý to akceptoval a hrá v krajskej súťaži. Naša liga určite nezanikne. Verím, že už budúcu sezónu bude viac účastníkov.

Sú na tom mládežníci v oblasti lepšie?

Mládežnícke súťaže sú na primeranej úrovni. Máme tu niekoľko mužstiev, kde veľmi dobre pracujú s mládežou. Môžem spomenúť kluby z Hajnáčky, Oždian a Jelšavy. Veľmi dobre napredujeme so súťažami prípraviek, kde už v oblasti hráme v dvoch kategóriách U11 a U9. Z krajských mužstiev chcem vyzdvihnúť zlepšujúcu prácu s mládežou v Rimavskej Sobote.


PREČÍTAJTE SI AJ: Ešte v júli nepoznali skladbu mužstva. MŠK Tisovec sa chce záchranárskym prácam vyhnúť


Z ostatných klubov sú to tradičné kluby Revúcej, Tornale, Hnúšte, Jesenského a Tisovca. Naďalej rátame s výraznou podporou mládežníckych mužstiev. Aj naďalej budeme podporovať mládežnícke turnaje a chceme nájsť možnosti podpory aj pre trénerov v týchto kluboch. Určite sa zameriame aj na samotné zápasy v súťažiach, kde by sme v spolupráci so SFZ podporili preplácanie delegovaných osôb na zápasoch.

Akou známkou by ste sa ohodnotili?

Verte mi, sám neviem, akú známku by som si zaslúžil. To je na iných. Veľa vecí sa nám podarilo na jednotku a dvojku, hlavne čo sa týka mládeže, práce jednotlivých odborných komisií, podpory klubov či spolupráce, no všetko sa neguje tým, že sa nám niektoré mužstvá odhlásili zo súťaží, aj keď sa tomu z našej strany nedalo zabrániť. Takže hodnotenie známkou vynechám.

Ako ste spokojný s rozhodcovskou stránkou v ObFZ Rimavská Sobota?

S rozhodcami je problém úplne všade na Slovensku. V priebehu štyroch rokov sme urobili niekoľko kampaní, kde sme sa zamerali na nábor nových tvárí. Veľakrát to vyzeralo veľmi sľubne, no, žiaľ, mladým rozhodcom chýba výdrž a trošku viac zodpovednosti. Aj napriek týmto skúsenostiam máme vo zväze nádejných mladých rozhodcov, ktorých určite budeme v ich snahe podporovať.

Článok pokračuje pod reklamou.Máme niekoľko skúsených rozhodcov, ktorí by mohli svoje vedomosti posúvať ďalej. Určite našou snahou aj do budúcna bude hľadať nové tváre, či už z radov bývalých hráčov alebo mladých študentov, ktorí by sa chceli venovať rozhodovaniu. V tejto sezóne vypomáhame rozhodcami našim susedom z ObFZ Lučenec, keďže sa nám počas víkendu hrá menej zápasov.

S akými cieľmi pôjdete do piatkových volieb?

Mojim prioritným cieľom je dosiahnuť vyšší počet mužstiev v 6. lige dospelých. Ideálne by bolo 8 a veľmi optimistické číslo by bolo 10. Tak, ako som spomenul, naším ďalším cieľom je maximálna podpora mládežníckych mužstiev, kde by sme sa chceli viac zamerať aj na mužstvá dorastu. Budeme podporovať všetky mládežnícke letné alebo zimné futbalové turnaje.

Vzhľadom na to, že v Rimavskej Sobote je nová umelá tráva, chceli by sme obnoviť aj súťaž o Gemerský pohár. Určite budeme podporovať rozvoj futbalovej infraštruktúry v jednotlivých kluboch nášho regiónu tak, aby sa čo najviac zlepšili podmienky na našich štadiónoch. Pre mňa ako trénera je dôležitá aj podpora ľudí, ktorí pracujú s mládežou, kde by sme chceli týchto ľudí čo najviac podporiť a hľadať aj nové možnosti, aby sme čo najviac aktívnych ľudí pritiahli do futbalového diania.

Pokračovať chceme vo výbornej spolupráci s jednotlivými klubmi, SFZ, SsFZ a samosprávou. Budeme sa snažiť podporiť aktívnych  zástupcov nášho ObFZ, aby mohli pracovať aj v štruktúrach a odborných komisiách SsFZ. Zameriame sa aj na hľadanie nových tvárí, ktoré by rozšírili skupinu našej rozhodcovskej komunity.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
Medailová žatva taekwondistov. Hviedzili na regionálnej súťaži
24.apr.2024 - Súťaže sa zúčastnili nielen ostrieľaní pretekári z Hnúšte, ale aj nasadené nové želiezka v ohni. Ďalej...
V rámci 100 jarných kilometrov turisti opäť vystúpia na Sinec
21.apr.2024 - Spoznať časť histórie regiónu i jeho prírodných krás môžu účastníci tohtoročného výstupu na vrch Sinec. Ďalej...
Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Vengrín absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry, hovorili aj o rozvoji regiónu
11.apr.2024 - Jednou z hlavných tém stretnutia bola plánovaná kompletná rekonštrukcia domu Dr. Vladimíra Clementisa v Tisovci.  Ďalej...

DO POZORNOSTI

Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...

Šport

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Aj v zrelšom veku môžete mať neutíchajúci sexuálny apetít
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram