Bolesť či zdravotné problémy patria k životu človeka. Nenadarmo sa hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Neexistuje na svete človek, ktorý by necítil nejakú fyzickú bolesť alebo nemal zdravotné problémy. Hoci na jednej strane žijeme vo vyspelej spoločnosti a veda neustále napreduje, na druhej strane si niekedy nedokážeme poradiť, keď naše telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Existuje množstvo rôznych chorôb, ktorými ako ľudstvo trpíme a dokážu nám poriadne znepríjemniť život. Medzi takéto ochorenia patria napríklad aj rôzne zápaly kože, ktoré by sme rozhodne nemali podceňovať.
Kto nemal nikdy problémy kožného charakteru, môže byť len vďačný génom či matke prírode, že ho obdarila bezproblémovou pokožkou. Naopak, ľudia, ktorí trpeli alebo trpia rôznymi zápalovými ochoreniami kože, vedia o tom svoje.
V súčasnosti existuje rozmanité množstvo kožných ochorení a čoraz viac pribúda aj detí či mladých ľudí, ktorým sa tieto problémy nevyhnú. A niekedy to môže začať úplnou banalitou, napríklad svrbením pokožky, potrebou neustále si škriabať dané miesta až po bolestivé a hlavne dlhotrvajúce zápalové ochorenie kože.
K najčastejším kožným ochoreniam patrí atopický ekzém, ktorý je veľmi nepríjemný a bolestivý nielen pre našu pokožku, ale je aj v značnej miere viditeľný hlavne v letných mesiacoch alebo ak sa nachádza na miestach, ktoré si bežne nezakrývame oblečením. A reakcie nášho okolia môžu byť rôzne – od ľútostivých prejavov až po stránenie sa. Samozrejme, aj rôzne predsudky a nie vždy dostatočné informácie môžu u druhých vyvolať tieto negatívne postoje voči človeku trpiacemu kožnou chorobou.
Atopický ekzém. O aké ochorenie vlastne ide? Ako a prečo vzniká? Aké sú jeho prejavy a dá sa vôbec liečiť?
Atopický ekzém môžeme jednoducho definovať ako zápalové ochorenie kože a na jeho vzniku má svoj podiel aj genetická predispozícia. Ide vlastne o alergickú reakciu pokožky na vonkajšie faktory – alergény vonkajšieho prostredia, ako sú napríklad pele, roztoče, zvieracie chlpy. Precitlivenosť môžu vyvolať aj alergény v potravinách – vajcia, orechy, morské plody, môže ísť o reakciu na zvýšený stres, preťaženie či prehriatie organizmu najmä v horúcich letných mesiacoch. Tých spúšťačov býva viacero.
Pre toto kožné ochorenie je typické to, že sa strieda lepšie obdobie s horším a, bohužiaľ, ide o ochorenie kože, ktoré je nevyliečiteľné. Dobrou správou však je, že existuje istý druh liečby atopického ekzému, ktorá dokáže tlmiť zápalové prejavy a uľahčiť do istej miery život človeka postihnutého týmto nepríjemným ochorením. Pri liečbe atopického ekzému sa osvedčilo aj použitie jelše lepkavej.
Možno aj vy trpíte atopickým ekzémom, ktorý vám už dlhú dobu strpčuje život, oberá vás o radosť z maličkostí všedných dní a cítite sa kvôli ochoreniu do istej miery obmedzení. A možno ste už vyskúšali všetky možné spôsoby liečby, ale ani jeden z nich nebol účinný.
Čoraz viac sa v súvislosti s atopickým ekzémom skloňuje pojem jelša lepkavá. Viete, o aký strom ide? Aké sú jeho účinky na ľudský organizmus a akú úlohu zohráva pri liečbe kožných zápalov?
Jelšová masť sa veľmi dobre osvedčila pri liečbe zápalových ochorení kože. Ide o výťažky jelše lepkavej, vazelíny a propolisu, ktoré majú liečivé a zmierňujúce účinky na zápalové ochorenia pokožky, regenerujú ju, zlepšujú hojenie rán a sú veľmi vhodné a účinné aj pri liečbe vredov. Samozrejme, nemožno očakávať výrazné zlepšenie či zázračné zmiznutie ekzému z večera do rána. Treba používať jelšovú masť pravidelne, nevzdávať liečbu, pretože výsledok sa určite po nejakom čase dostaví.
Zdroj obrázka:
LIAL / Shutterstock.com