Na stenách bytu sa vám udomácnili čierne bodky, ktoré prerástli do väčších máp. Je to pleseň. Neobjavila sa zo dňa na deň. Doma je vlhko. Má podmienky, v ktorých sa jej dobre darí. Využila to. Túto dekoráciu doma nechcete. Prezradíme vám, ako s vlhkosťou bojovať, aby sa plesniam v byte nedarilo.
Pleseň nevzniká len tak. Na stenách, nábytku a ostatných veciach sa udomácni, iba keď máte doma vlhko. Neobjaví sa zo dňa na deň. Tiež potrebuje svoj čas. Plesne sú huby, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás, ale voľným okom ich nevidíme. Spájajú sa do podlhovastých buniek a ich rozmnožovanie prebieha pomocou spór.
Plesne najčastejšie vznikali na teplých a dobre okysličených skrytých miestach vo vlhkom prostredí, ale rýchlo si zvykli na náročnejšie podmienky a teraz sa dostanú všade. Ani tmavým a studeným priestorom sa nevyhýbajú. Živia sa organickými materiálmi, najmä drevom a zvyškami jedál. Výborne sa im darí na drevených chrbtoch nábytku a v rohoch, kde sa dobre usádza prach. Preto ich často vôbec nepostrehneme. Prezradí ich až zápach a to znamená, že plesne je v dome už veľa a treba ju vypátrať.
Plesne môžu vzniknúť aj pri zlom zateplení budovy a chybách, ktoré vznikli ešte počas stavby. To neodstránite, ani keby ste veľmi chceli.
V boji proti plesniam vám pomôže časté vetranie, ktoré zabezpečí dobrú ventiláciu vzduchu. Keď veľa a často varíte, zaobstarajte si kvalitný digestor. Plesni sa výborne darí najmä v kuchyni a kúpeľni, ale aj v izbách, kde je veľa kvetov a akvárium. Zbavte sa prachu.
Na pleseň zaútočte prípravkami proti plesniam na rôzne povrchy a náterom odolným voči plesniam, ale ten na stenu aplikujte, až keď sa plesne úplne zbavíte. Keď jej je veľa, odstráňte ju špachtľou alebo kefou. Najlepšie urobíte, keď vymeníte celú plesňou postihnutú omietku. Sú steny, pri ktorých je predpoklad plesne vyšší. Umývateľná tapeta vzniku vlhka a plesne nezabráni, ale keď na nej spozorujete drobné kvapky vody, jednoducho ju z tapety zotriete.
Zbavte sa vlhkosti v dome. V suchom prostredí sa plesniam nedarí. Na začiatku vykurovacieho obdobia byt poriadne vyhrejte. Vyberte si na to pekný, slnečný a suchý deň. Doma sa snažte udržiavať vlhkosť od 45-60 %. Pri vyššej vlhkosti dostane pleseň zelenú. Merače vlhkosti vám s jej kontrolou pomôžu. Prádlo v izbách radšej nesušte. V zime o tom môžeme len snívať. Často vetrajte a používajte odvlhčovač vzduchu. Pleseň čaká práve na to, že doma budete mať vlhko.
Nábytok umiestnite aspoň 20 cm od steny, aby tam prúdil vzduch. Nedávajte ho ku stene, z ktorej sa vám podarilo pleseň úspešne odstrániť. Nalepte na ňu fototapety podľa svojich predstáv. Zaslúži si druhú šancu.
Rozdiel teplôt medzi izbami by nemal presiahnuť 5 stupňov, aby nedochádzalo ku kondenzácii vodných pár. Zmeňte jej podmienky tak, aby sa jej u vás prestalo páčiť a už sa k vám nevrátila.
Bývanie znepríjemňujú svojim pachom a tmavými mapami na stenách, ale ohrozujú aj zdravie obyvateľov domu alebo bytu. Plesne produkujú jedovaté látky mykotoxíny, ktoré pri dlhodobom pobyte v plesnivom prostredí spôsobujú kašeľ, upchatý nos, kýchanie, problémy s dýchaním, dráždia sliznice a spôsobujú slzenie očí, bolesť hlavy, kĺbov a celkovú únavu. Spóry plesní patria medzi silné alergény. Vyvolávajú alergickú nádchu, ktorá môže prerásť do prieduškovej astmy a následného poškodenia pľúc. Na koži sa môže objaviť ekzém a mykóza.
Nezabudnite, že z miest, na ktorých pleseň vidíte ju odstránite relatívne ľahko. Pleseň pri veľkom výskyte nájdete aj medzi oblečením a vecami, ktoré nepoužívate často. V obliečkach na periny a uterákoch sa pleseň usádza najradšej.