Či už sa chystáte vylepšiť svoju figúru do plaviek, alebo len túžite po lepšej životospráve, je veľa spôsobov, ako môžete dosiahnuť vami vytúženého výsledku. V prvom rade však ide hlavne o pohyb a taktiež vaše stravovacie návyky. Nemusíte drasticky prekopávať svoje klasické jedálničky a zakazovať si všetky možné maškrty, ktoré doma máte. Postačí, keď svoje cvičenie doplníte o tých správnych pomocníkov.
Na začiatok by bolo dobré vysvetliť, k čomu vlastne aminokyseliny slúžia a prečo sú vhodným doplnkom stravy najmä pri cvičení. Aminokyseliny majú v našom tele veľmi dôležitú funkciu. Nielenže tvoria základný stavebný kameň bielkovín, no samotné v tele fungujú ako stavebná látka. Aminokyseliny sú takmer až nutnosťou pre rast výkonu všetkých športovcov. Dohromady existuje 21 aminokyselín, pričom osem z nich si naše telo nedokáže samo vyprodukovať a preto, ak športujete, mu ich musíte dodať inak.
Čo sa týka aminokyselín, tými najznámejšími sú BCAA, alebo Branched Chain Amino Acids, do ktorých spadá izoleucín, valín a taktiež leucín. Tieto takzvané esenciálne aminokyseliny spadajú do skupiny zmienenej osmičky, ktorú si telo nedokáže prirodzene vytvoriť.
Odborníci tvrdia, že pre správny rast vašej výkonnosti je najlepšie užívať aminokyseliny BCAA po každom tréningu. Práve vtedy totiž môže ich príjem obnoviť anabolické procesy, ktoré podporujú rast a obnovu tkaniva. Taktiež je schopný zastaviť ich rozpad. Nápomocný je v tomto prípade aj samotný leucín, ktorý vďaka svojmu najväčšiemu zastúpeniu dokáže veľmi efektívne zlepšiť regeneráciu svalov.
Čo sa týka posilňovania výdrže a fyzicky náročnejších športov, je vhodné venovať pozornosť taktiež glutamínu. Prečo je tak dôležitý? Pretože práve fyzicky náročnejšie tréningy majú za následok jeho zníženú produkciu vo vašom tele. K ubudnutiu glutamínu však nepotrebujete dve-tri hodinky vo fitku, kľudne vám k tomu postačí aj klasické cvičenie jednoducho spojené s náročným denným programom.
Okrem aminokyselín sa nápomocnými pri cvičení môžu stáť aj proteíny. Než sa však vrhnete do doplnkov stravy, nezabudnite na to, že proteín môžete do svojho jedálnička zaradiť aj inou cestou. Nájsť ho totiž môžete napríklad vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, obilninách alebo strukovinách. Ak sa však aktívne venujete športu alebo cvičeniu, potom vám bežný denný príjem v strave nepostačí. Doplniť ho však zvládnete hneď niekoľkými spôsobmi.
Tak ako u aminokyselín, aj proteín je najlepšie dávkovať práve po tréningu. Spoločne s BCAA vám totiž dodá všetku potrebnú energiu a regeneráciu. Okrem tréningu je proteín vhodné zahrnúť napríklad do olovrantov či už v škole alebo v práci. Takisto sa odporúča jedna dávka pred raňajkami alebo večer pred spaním. Využiť ho môžete aj pokiaľ na zasýtenie, keď cítite hlad. Práve v týchto momentoch je lepšie siahnuť po proteíne.
Vzácna rada v tomto prípade je neorientovať sa podľa príkladov. Metabolizmus a stravovacie návyky ľudí sú rôzne a to, čo sedí susedovi alebo kamarátovi, nemusí byť nutne ideálnou a hlavne zdravou voľbou pre vás.
Každý odborník vám preto povie, že najlepším pomocníkom v tomto prípade môže byť napríklad aplikácia s kalorickými tabuľkami. Na základe vášho denného príjmu si rýchlo spočítate, koľko proteínu budete potrebovať. Nutné množstvo potom jednoducho zakúpite aj online. Postačí vám k tomu spoľahlivý predajca a aktuálne zľavy, ktoré zrejme každý nakupujúci ocení.
Tak neváhajte a poriadne sa zapoťte.
Zdroj obrázka 1: VGstockstudio / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Aleksey Korchemkin / Shutterstock.com