Na nedávnom stretnutí, ktoré sa týkalo budúcnosti Muránskej planiny, nepadol návrh na zrušenie Národného parku Muránska planina (NP MP), ale na jeho prehodnotenie v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny.
Uviedol do hovorca Slovenskej lesníckej komory (SLK) Dávid Hančinský, podľa ktorého tak nie sú pravdivé niektoré správy v médiách o údajnom návrhu lesníkov na zrušenie NP MP.
Podľa jeho slov je presadzovanie a podpora odborne neodôvodniteľnej neprekonzultovanej zonácie Muránskej planiny príkladom nesystémového prístupu Ministerstva životného prostredia. „Namiesto toho aby vytvorilo podmienky pre vybudovanie základov efektívnej, proporčne vyváženej, udržateľnej a ekonomicky únosnej ochrany prírody na Slovensku, ďalej presadzuje návrh zonácie NP MP, ktorý nezodpovedá reálnemu stavu a reálnym možnostiam územia,“ tvrdí hovorca SLK.
Ako dodáva, ide o administratívno-politický zámer umelo napasovať nevhodné územia do kategórie II. národný park podľa IUCN. „Tento postup, podobne ako tomu bolo v prípade nevhodného návrhu Karpatských bukových pralesov z roku 2007 (finalizovaný v roku 2020) dáva bez pozitívneho ekologického dopadu základ pre dlhoročné traumatizujúce naťahovanie o rozsahu a spôsobe ochrany prírody jedného z deviatich NP na Slovensku,“ konštatuje Hančinský.
To, že ochrana prírody zvolila nevhodný systém presadzovania spôsobu ochrany, deklaruje podľa jeho názoru veľké množstvo zásadných pripomienok dotknutých subjektov zaslaných príslušnému orgánu štátnej správy, ako aj nevôľa s ktorou bol zámer prijatý nielen užívateľmi pozemkov, ale aj orgánmi samospráv.
„Zarážajúci pri tom je fakt, že vo finálnom návrhu Štátnej ochrany prírody neboli akceptované ani dohodnuté pripomienky a požiadavky subjektov, s ktorými bolo v štádiu príprav dokumentu ‚rokované‘. Finálny návrh je pritom zásadne odlišný od toho, ktorý im bol predložený na oboznámenie v prípravnom procese,“ podotkol hovorca.
Ako uviedol na záver, zostáva len očakávať, že nové vedenie rezortu životného prostredia zvolí spôsob ochrany prírody pre človeka a nie pred človekom a na úkor človeka. „Len takto je možné docieliť dlhodobú udržateľnosť priaznivého stavu prírody na Slovensku,“ zakončil.