HNÚŠŤA - Najvýraznejší úspech na klubovej úrovni zaznamenal Slovan Bratislava dňa 21. mája 1969, keď zvíťazil vo finále Pohára víťaza pohárov nad svetovým gigantom FC Barcelona. Stalo sa tak na štadióne v Bazileji, kde ruku k dielu priložil aj rodák z Hnúšte Vladimír Hrivnák, ktorý vsietil gól na 2:1.
Úspech, ktorý nemá obdoby
Slovan Bratislava sa tak postaral o najväčší úspech v histórii československého, ale i slovenského futbalu - vyhral ako jediný klub od nás niektorú z európskych pohárových súťaží. Vo finále, ktoré sa hralo na štadióne sv. Jakuba v Bazileji porazil slávnu Barcelonu pred 22-tisíc divákmi 3:2. K Hrivnákovmu gólu sa za Slovan pridali Cvetler a Čapkovič, za Barcelonu sa presadili Zaldua a Rexach.
Článok pokračuje pod reklamou
Ako v materiáloch, ktoré portálu Echoviny.sk poskytlo mesto Hnúšťa uvádza športový historik J. Kšiňan, bol síce prejav Barcelony elegantnejší, no slovanisti dokázali byť oveľa rýchlejší a agresívnejší. “Bazilejské finále vtedy značne prevýšilo očakávania nielen európskych expertov, ktorých sedelo na štadióne neúrekom. Najviac sa na stránkach európskej tlače vyzdvihoval fakt, že fináloví súperi hrali otvorene. Milióny divákov pri obrazovkách videli dramatické stretnutie plné zvratov. Bol to skutočne triumf, ktorý neprekonalo doteraz žiadne československé ani slovenské mužstvo,” povedal Kšiňan.
O výhre Slovana Bratislava hovoril aj vtedajší šéf UEFA G. Wiederkehr hneď po finále v Bazileji. "Ďakujem vašim chlapcom za tento krásny zážitok. Na finále Slovan - Barcelona sa bude dlho spomínať. Je to predsa krásne, keď človek aj vo veľkom zápase vidí päť gólov. Pohár patrí Slovanu právom," povedal.
Úspešný reprezentant, dotiahol to aj na MS
Hrivnák debutoval v reprezentácii v roku 1969 v Prahe v zápase proti Maďarsku. Vtedy nastúpil na druhý polčas a tento duel skončil výsledkom 3:3. Dres Československa si obliekol dokopy 13-krát v rokoch 1969 až 1972. Zaujímavosťou je, že v roku 1971 nevynechal ani jedno medzištátne stretnutie.
V roku 1970 bol Hrivnák v nominácii na majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v Mexiku. Odohral posledný skupinový zápas proti Anglicku, ktorý naši prehrali 1:0. Československo vtedy nepostúpilo zo skupiny, keďže nedokázali vyhrať ani jeden zápas. V skupine ich preverili vtedajší majstri sveta z Brazílie a štvoricu tímov uzatvorilo Rumunsku. Československo strelilo vtedy dva góly, o oba sa postaral Ladislav Petráš.
Úspešný hráč, úspešný tréner
Okrem hráčskej kariéry sa Hrivnák stal aj úspešných futbalovým trénerom. Po skončení aktívnej futbalovej kariéry sa stal najskôr trénerom juniorov Slovana. Neskôr trénoval Dunajskú Stredu. Hneď v druhom ročníku dokázal priviesť tím zo Žitného ostrova do Slovenskej národnej ligy. Trénerom bol aj v ich prvom ročníku v lige, s Dunajskou Stredou skončil na 11. mieste.
Do Dunajskej Stredy sa vrátil v roku 1990, keď robil asistenta trénera Juraja Szikoru, ktorý neskôr trénoval aj Rimavskú Sobotu. Ako asistent absolvoval 42 stretnutí vo federálnej lige. V priebehu sezóny 1991/92 sa opäť stal hlavným trénerom a mužstvo viedol ešte v ďalších 18-tich zápasoch.
Článok pokračuje pod reklamou
Ako tréner pôsobil Hrivnák i v ďalších mužstvách. Kormidelníkom tímu bol v kluboch ZŤS Košice, Inter Bratislava, Matador Púchov a ŠKP Bratislava. Časť svojho trénerského angažmá pôsobil tiež v Rakúsku. Hrivnák získal aj najvyššie ocenenie - majster športu za rozvoj čs. telovýchovy. Navždy nás opustil 17. októbra 2014 v Bratislave.
Vladimír Hrivnák sa narodil 23. apríla 1945 v Hnúšti. Ako mládežník hrával futbal za Rimavskú Sobotu, z ktorej neskôr prestúpil do bratislavského Slovana. Mal 21 rokov, keď si pripísal prvý štart v prvej lige. V hlavnom meste Slovenska odohral dokopy osem sezón a pripísal si 140 ligových štartov. Hrivnák bol obrancom a dvojičku tvoril s vtedajším kapitánom Alexandrom Horváthom. Na ihrisku tvoril tím tiež s legendami ako Vencel, Vengloš, Urban, Hrdlička, Adamec, Cvetler či Obert.
Zdroj a foto: Mesto Hnúšťa