Najnavštevovanejšou výstavou v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v R. Sobote bola v roku 2020 prezentácia zameraná na výber z tvorby hnúšťanskej umelkyne Šarloty Bottovej. GMM o tom informovalo v tlačovej správe s tým, že do 31. decembra si túto autorskú výstavu pozrelo celkovo 1029 návštevníkov.
„Som tým naozaj milo prekvapená. Veľmi ma teší, že moja výstava dosiahla takýto výsledok,“ povedala pre Echoviny.sk autorka, ktorá sa podľa vlastných slov o tomto úspechu dozvedela až od nás.
V minulosti Bottová uviedla, že okrem grafiky a kresby by sa chcela venovať aj tetovaniu. Od týchto plánov však napokon ustúpila, hoci už mala aj potrebné vybavenie. „Týmto smerom som sa už nevydala, necítila som to tak, že by som sa tejto oblasti mohla venovať. Chcem sa namiesto toho radšej venovať deťom a viesť ich ku kresleniu,“ priblížila autorka svoje plány do budúcnosti.
Realizovať to chce napríklad formou workshopov. „Niekoľko ich už mám aj za sebou, ale chcela by som sa tým intenzívnejšie zaoberať aj v budúcnosti,“ avizovala. Dodala tiež, že v pláne má aj ďalšiu výstavu, jej uskutočnenie však ešte závisí od viacerých okolností.
Ako priblížila etnologička GMM Ľudmila Pulišová pri otvorení výstavy Š. Bottovej, autorka sa zaoberá kreslením známych osobností spoločenského, kultúrneho i politického života, z domáceho aj zahraničného prostredia.
„Zobrazila napríklad primášku Barboru Botošovú, hudobníka Igora Kmeťa, speváčku Gitanu, rapera Kaliho, majstra bojových umení Attilu Végha, hercov Morgana Freemana, Vina Diesela, Arnolda Schwarzeneggera, ale aj bojovníka za občianske práva a nositeľa Nobelovej ceny Martina Luthera Kinga a mnoho iných,“ konkretizovala Pulišová.
Doplnila, že niektoré jej práce, ako napríklad portrét prezidentky SR Zuzany Čaputovej či speváčky Věry Bílej, boli uverejnené na titulnej strane kultúrno-spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil.
Viac o autorke sa dozviete aj v našom rozhovore z roku 2018, či priamo na jej stránke na Facebooku – Šarlota Bottová Art.
Šarlota Bottová (1989) pochádza z Rimavskej Bane, v súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Vyštudovala Strednú odbornú školu v Rimavskej Sobote v odbore kozmetička. Prvý vážnejší kontakt s maľbou, najmä s portrétom, získala až na strednej škole, na hodinách estetiky.
Napriek tomu, že sa výtvarnému umeniu venuje ako samouk, jej diela si vďaka precíznemu prepracovaniu našli mnoho priaznivcov. Keďže nenavštevovala školu s umeleckým zameraním, väčšinu teoretických poznatkov čerpá z odbornej literatúry, internetu a z nadobudnutých skúseností.