Pre každého poľovníka je základným vybavením jeho zbraň. Veď si predstavte poľovníka bez zbrane. Skúsili ste to? Ani sa to nedá, že? Zbraň však nestačí len kúpiť a používať ju bez toho, aby ste sa o ňu starali.
Čistenie zbrane by malo byť pravidelnou činnosťou každého poľovníka a úplnou samozrejmosťou ako napríklad pravidelná výmena brzdových platničiek na aute. S tým rozdielom, že to čistenie zbrane by malo byť oveľa častejšie.
Ako často čistiť zbraň? Ideálne po každej streľbe, ale na to nie vždy ostane čas. V takýchto prípadoch, keď nemáte čas na detailnejšie čistenie, je preto dobré aspoň streknúť olej do vnútra hlavne, prípadne do nábojovej komory.
A prečo je vlastne dôležité takéto pravidelné čistenie zbrane? Okrem toho, že tým predĺžite jej životnosť, minimalizujete prejavy znečistenia, ktoré sa môžu týkať funkčnosti zbrane, či rozptylu. Mimochodom aj pre udržanie čo najvyššej hodnoty zbrane je dôležité jej pravidelné čistenie.
Keďže poľovníci využívajú hlavne dlhé zbrane, či už ide o spoľahlivé vzduchovky, alebo iné typy, zameriame sa práve na čistenie takýchto druhov zbraní. Ako pri tomto úkone postupovať? Na úvod je potrebné uviesť, že pred čistením musí byť zbraň prázdna.
Keď čistíte dlhú zbraň, najdôležitejšou časťou je hlaveň. Dochádza v nej k najväčšiemu treniu a tak ju môžeme zároveň označiť za najšpinavejšiu súčasť celej zbrane. Najskôr je dobré použiť čistiace kefky, ktorými „prebehnete“ hlaveň. Ak sú v nej hrubšie usadeniny, budete musieť naviac použiť rozpúšťadlo.
Na nábojovú komoru, oblasť vyhadzovača a závorníku použite čistiaci olej. Nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom jednotlivé časti pretrite, napríklad starou zubnou kefkou. Na ťažšie dostupné miesta môžete použiť špáradlo, či malú vatovú tyčinku.
Aj keď pažba sa môže zdať menej dôležitá, rozhodne by ste nemali zanedbávať ani starostlivosť o túto časť zbrane. Jej povrch udržujte čistý a suchý. Pomôcť si môžete prípravkom na drevo. Ak ho použijete, nezabudnite potom použiť ešte suchú handričku.